Данък в/у приходите

12.12.2016, 10:27 4143 5

12.12.2016, 10:27
Публикации: 13 / 1
Здравейте ,
Интересуваме имаме сключен договор за отдаване под наем на физкултурен салон
договора е сключен с училищното настоятелство .
Парите от настоятелството се превеждат на училището колко процента данък дължи училището като едната страна е с нестопанска цел ,
Досега договора беше с училището и юридическо лице и данъка беше 3% .
А сега ?
#1 | 12.12.2016, 11:40
Публикации: 4400 / 737
Трябва да изясните по какъв начин парите преминават от настоятелството към училището. Може, примерно, да е дарение, защото вие не отдавате на настоятелството и не то е контрагента?
Всъщност, има ли право настоятелството да отдава под наем училищен (общински) имот и да получава парите, вместо училището? Не се ли е провел търг за отдаване под наем? Не съм запознат, но не ми звучи добре.
#2 | 15.12.2016, 15:22
Публикации: 13 / 1
Така ни съветва адвокат парите от настоятелството със приходен ордер се внасят по сметката на училището и аз като бюджетна организация мисля да внеса 3% данък
#3 | 15.12.2016, 16:43
Публикации: 4400 / 737
Как хем приходен ордер, хем се внасят в сметката на училището?
В случай, че аз като училище получа пари от наем бих издал фактура (но на кого?!?), а ако е по каса - и касова бележка. Разбира се ще начисля и внеса 3% данък.

Зарежете адвоката и евентуално се допитайте до счетоводството на ПРБ, въпреки, че няма какво толкова да се пита. По-притеснителното е договорът за наем как е сключен и между кого. Май училището отсъства от договора, което за мен е проблем, в общия случай, без да зная подробностите.

#4 | 26.04.2017, 15:07
Публикации: 3 / 0
Малко късно видях, но Училищното настоятелство си прави протокол, в който следва да впише предоставената сума като дарение. Допълнително може да впише и за какво следва да се използват предоставените средства - примерно: закупуване на гориво, учебни помагала, екскурзии и т.н. , данъка по ЗКПО е в размер на 3% за бюджетни организации.
#5 | 26.04.2017, 16:00
Публикации: 4400 / 737
Ако настоятелството прави дарение на училището, то за училището няма данък 3% по ЗКПО, понеже полученото дарение не е облагаем приход от стопанска дейност. Няма и данък дарение.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група