Казус по чл. 50, ал. 1, т. 5 от ЗДДФЛ

08.01.2012, 14:58 6650 5

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


sunwalker

  • Публикации: 308 / 8
Здравейте, имам следният казус:

В декември 2011 г. регистриран ЗП получава 20 000 лв. по банковата си сметка от своя баща. (Основанието за плащане е договор за заем, но договора още не е оформен). След това искат да се откажат от варианта с договора и да го третирам като задължение към ФЛ.

1. редно ли е да го осчетоводя на разчет или вече е късно и трябва да се състави договор?
2. ако се състави договор трябва ли да се декларира остатъка по заема към 31.12. по чл. 50, ал. 1, т. 5 от ЗДДФЛ?
3. Основание за отпадане на разпоредбата по чл. 50, ал. 1, т. 5 от ЗДДФЛ  ли е факта, че са роднини ?

благодаря предварително!

sunwalker

  • Публикации: 308 / 8
Сега като четох Указание №91-00-95/24.02.10 относно прилагането на чл. 50, ал. 1, т. 5 от ЗДДФЛ (деклариране на парични заеми в декларацията за доходите) май трябва да се направи договор за заем, но трябва ли да определя лихва? според Чл.240. (2) от ЗЗД Заемателят дължи лихви само ако това е договорено писмено. Това разпореждане не се отнася до банките.


Катя Крънчева

Общото мнение, че данъчните търсят пазарна лихва при свързани лица.

sunwalker

  • Публикации: 308 / 8
Което означава, че има отклонение от данъчно облагане в чл. 16 от ЗКПО и трябва да обложат с данък неполучената от заемодателя лихва (в размер около пазарната)?

Катя Крънчева

Нещо такова. Но на практика не ми се вярва да стане. Все пак заемодателя е ФЛ с неполучен доход. Не го виждам как ще стане. Потърси във въпроси и отговори в НАП, мисля има писма по въпроса.

sunwalker

  • Публикации: 308 / 8
благодаря! :smile1:

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook