Получател при тристранна операция и дневници?

18.10.2016, 18:02 5992 7

18.10.2016, 18:02
Публикации: 22 / 0
Здравейте, моля за помощ  :blush:
Получател сме за първи път в тристранна операция. Стоки с фактура от Холандия, дошли от склад в Германия. Програмата е Делта Про и от там също ни омотаха доста. По техните указания процедурата е следната - осчетоводава се само ф-рата 304/404 Покупки, Получател в тристранна операния и нищо друго. Това в ДДС декларацията отива в кл.30, а в дневник покупки кол.15 и това е. Нито Протокол, нито ДДС някъде - нищо. Много се съмнявам да е точно така. Някой сблъсквал ли се е с подобен казус и може ли да ми помогне? Моля ... моля ... моля  :blink:
В кои колони влизат фактурата и Протокола в дневниците и ДДС декларацията.
#1 | 19.10.2016, 10:06
Публикации: 1 / 0
Здравейте,

пише се протокол, но на основание чл. 82, ал. 3 от ЗДДС. Погледнете Фиш VIII.III.4  от Наръчника по ЗДДС за 2016г.
В дневника за продажби би трябвало да е в колона 14 и 15, а в СД в кл.31 ако имате право на данъчен кредит.
#2 | 19.10.2016, 10:40
Публикации: 128 / 26
Програмата е Делта Про и от там също ни омотаха доста. По техните указания процедурата е следната - осчетоводава се само ф-рата 304/404 Покупки, Получател в тристранна операния и нищо друго. Това в ДДС декларацията отива в кл.30, а в дневник покупки кол.15 и това е.
Здравейте, аз също работя с Делта Про и бях намерила помощ или подобен казус във форума на Микроинвест....  С няколко изречения ще се опитам да Ви насоча : Първо си осчетоводявате самата ф-ра  Дт 304 / Кт 401 за получената стока /сметките са примерни при вас може да си е 404, но с Тип на сделката : Неопределена и така самата фактура не влиза в СД. Издавате си Протокол за начисляване на ДДС-то, който включвате както в покупките , така и в продажбите. Или с една контировка въвеждате протокола, номер и дата с тип на сделката : "Покупка", операция по ДДС : "получени доставки, ВОП с право на ПДК, а със следващата контировка въвеждате отново протокол, номер и дата, но с тип на сделката : "продажба", операция по ДДС: "Доставка по чл.82 ал 2-5. Така вече Протокола се отразява в СД и в дневниците. Сметките , които ще използвате си ги избирате Вие, някаква разчетна сметка, сметка за вътрешни разчет и съответно 453/1 и 453/2.  В общи линии е това :)
#3 | 19.10.2016, 11:35
Публикации: 22 / 0
Много благодаря на всички!
#4 | 19.10.2016, 12:21
Публикации: 22 / 0
Здравейте, аз също работя с Делта Про и бях намерила помощ или подобен казус във форума на Микроинвест....  С няколко изречения ще се опитам да Ви насоча : Първо си осчетоводявате самата ф-ра  Дт 304 / Кт 401 за получената стока /сметките са примерни при вас може да си е 404, но с Тип на сделката : Неопределена и така самата фактура не влиза в СД. Издавате си Протокол за начисляване на ДДС-то, който включвате както в покупките , така и в продажбите. Или с една контировка въвеждате протокола, номер и дата с тип на сделката : "Покупка", операция по ДДС : "получени доставки, ВОП с право на ПДК, а със следващата контировка въвеждате отново протокол, номер и дата, но с тип на сделката : "продажба", операция по ДДС: "Доставка по чл.82 ал 2-5. Така вече Протокола се отразява в СД и в дневниците. Сметките , които ще използвате си ги избирате Вие, някаква разчетна сметка, сметка за вътрешни разчет и съответно 453/1 и 453/2.  В общи линии е това :)

Така въведено излиза, че сме на възстановяване. Защото кл.12 в ДДС Декларацията е основата, а срещу нея няма ДДС.  :blush:
#5 | 19.10.2016, 13:26
Публикации: 22 / 0

Получи се - благодаря Ви много.
#6 | 19.10.2016, 13:57
Публикации: 128 / 26
Не можах много да разбера какво сте направили, но да разбирам, че все пак сте се оправили :)
#7 | 10.12.2018, 11:17
Публикации: 77 / 1
Здравейте,
На мен също ми изскочи по-сложна сделка.
Нашият доставчик е италианска фирма, с ДДС номер от Италия.
Ние сме БГ фирма, рег. по ДДС само в БГ.
Нашият клиент е физ.лице от Италия, без ДДС номер в Италия.

Купуваме стока от италианската фирма, препродаваме я на физ.лице в Италия.
Транспортът на стоката е организиран от доставчика ни (включен във фактурата към нас) и започва и приключва в Италия.
Как да отразя тази сделка при нас? Също сме с Делата Про.

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група