Непредоставена трудова книжка

21.09.2016, 15:14 15772 15

21.09.2016, 15:14
Публикации: 43 / 1
Здравейте!

Имам следният казус!
Трябва да назнача лице, което си е загубило трудовата книжка. Предоставил ми е ПИК код от системата на НАП и аз виждам трудовия му стаж! Мисълта ми е мога ли да му издам нова трудова книжка, като му дам да разпише някаква Декларация, че не ми е предоставил основната трудова книжка, пък той да си губи стажа след като не му се занимава да я намери?
Или не мога да издам нова?

Благодаря!
#1 | 21.09.2016, 15:20
Публикации: 9297 / 1557
Не можете да издадете нова ТК. Издава се само от ИТ по определен ред. Вижте КТ.
Стажът за "клас" зачитате само от представена ТК или представено УП.
#2 | 21.09.2016, 16:30
Публикации: 1187 / 228
Редно е вие да му издадете трудова книжка по установения срок и ред за работата при вас. Не е ваша работа да събирате и изяснявате предния му трудов стаж, но не може да го държите и без книжка. Дайте му да подпише една декларация от сорта "декларирам, че не съм предоставил на работодателя трудова книжка и други документи, удостоверяващи трудов стаж и професионален опит. Уведомен съм от работодателя за задължението ми да представя такива във връзка с определяне на допълнително възнаграждение за "клас" и т.н...."
#3 | 21.09.2016, 16:31
Публикации: 5497 / 371
Редно е вие да му издадете трудова книжка


КТ
чл.350 (3) Когато трудовата книжка бъде изгубена от работника или служителя, инспекцията по труда му издава нова трудова книжка въз основа на представени от работника или служителя достоверни данни.
#4 | 21.09.2016, 16:38
Публикации: 261 / 41
в такава ситуация трябва да го пратите да му преиздадат книжката по надлежният ред.
Алтернативата е да подпише декларация, че започва работа за първи път, като това означава, че ще има 0 г трудов и осигурителен стаж от ваша гледна точка и ще му трябват 8 месеца за право да ползва платен отпуск
#5 | 21.09.2016, 16:41
Публикации: 1187 / 228
За мен този въпрос в този си вид не е уреден категорично. Дали книжката е изгубена, или непредставена? Нерядко работника не я показва съзнателно, за да не се видят някакви неудобни за него обстоятелства. Ваиранта е да представи, или да му издадат от ИТ, погледнато буквоядски трети няма.
Аз предпочитам да пишат подобна декларация, или такава, че постъпват за работа за първи път и да си носят последствията от небрежността или нарочното поведение...
#6 | 21.09.2016, 16:42
Публикации: 1703 / 207
и чл.7 от Наредба за трудовата книжка и трудовия стаж
Скрит текст :
#7 | 21.09.2016, 16:46
Публикации: 2966 / 392
Аз ги карам да разпишат декларация, че са уведомени, че трябва да представят ТК и че не постъпват за пръв път на работа, но въпреки това не са представили ТК. Малко ситуацията е да се попълват декларации, но насила никой не мога да накарам да представи, а пък на 60ти набор за издават книжка ми е меко казано несериозно.
#8 | 21.09.2016, 16:48
Публикации: 43 / 1
Проблемът е, че лицето не иска да се връща при старите работодатели! Имали разногласия и няма как нито да намери трудовата книжка нито да иска УП 2!
#9 | 21.09.2016, 16:51
Публикации: 261 / 41
 а пък на 60ти набор за издават книжка ми е меко казано несериозно.

правил съм го и човека си е носил всички последствия от това си решение. Въпроса е да му се обясни в какво се забърква, пък като е достатъчно безхаберен си е негов проблем
#10 | 21.09.2016, 16:51
Публикации: 1187 / 228
Ами да пише декларация тогава, или да върви в ИТ. Сформирайте консилиум в офиса и изберете варианта. Ако иде в ИТ, така или иначе няма да се мине без посещение при стария работодател... Ако подпише декларация, че не е представил или постъпва на работа за първи път - "клас" след една година, платен отпуск след 8 месеца и толкова...
Усилията трябва да имат някакви рационални граници - на един не му се щяло да му се види запора, на друг - дисциплинарното уволнение, на трети - предния работодател...
#11 | 21.09.2016, 16:56
Публикации: 43 / 1
Благодаря  :smile1:
#12 | 21.09.2016, 21:05
Публикации: 4366 / 719
Проблемът е, че лицето не иска да се връща при старите работодатели! Имали разногласия и няма как нито да намери трудовата книжка нито да иска УП 2!

Да преглътне и да отиде да си ги вземе от стария работодател. Да, верно, че ги има нещата в РОЛ-а, ама знае ли човек... все още "черно на бяло"-то е актуално :)
#13 | 12.06.2017, 18:19
Публикации: 1223 / 70
И при мен се налага спешно да назнача един работник,който не си представя ТК-"не знае къде е ,може да е в някой стар работодател,но може да е и някъде в къщи".Знам,че е добре да не го назначаваме докато не я намери и т.н.Само ,че от утре трябва да започне/не зависи от мен/.Има ли някаква бланка или образец на декларация,че при започване на работа не представя ТК?Ако има ,моля дайте линк към нея.
#14 | 12.06.2017, 18:49
Публикации: 9297 / 1557
Няма бланка. Няма законово основание за такава декларация.
Все пак накарайте го да подпише. Най-малкото за да не каже, че Вие сте я изгубили. Не поставяйте декларацията в досието, а някъде отделно. Може някой проверяващ да се подразни :)
Поискайте и декларация, че няма друг ТД. И нея сложете при първата.
Обяснете ще признаета правото на болничен и отпуска след 6 (8) месеца работа при Вас.
#15 | 13.06.2017, 09:10
Публикации: 1187 / 228
Проверяващият, според мен, ще се подразни повече, ако види трудов договор без никакъв клас на дрът човек, както и новоиздадена трудова книжка. Както й да е - за толкова години не съм срещал издразнен проверяващ, като съм си нагласил папирусите.
Инак отделен момент е, че ако се опрем на нормативната уредба, в нея просто не е предвидена вероятността човек със стаж да не представи съответния доказващ го документ...

Цък:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група