Въпрос за освобобождаване на работник

19.09.2016, 20:07 4760 9

19.09.2016, 20:07
Публикации: 6 / 0
Здравейте!
Моля за становшище по следния въпрос. При нас от близо седем години работи една жена, поведението на която напоследък стана непоносимо. Просто е създала нетърпима атмосфера около себе си и в околните служители се надига откровено брожение. Същата категорично отказа да й платим няколко заплати само и само да напусне, а ние не сме хора, които биха принудили някой силово да го направи.
От две години при нас не е напускал служител, сега обаче трябва да предприемем някакви мерки, за да не напуснат колегите й. Имаше планове да използваме намален обем на работата или съкращаване на щата. В първия случай действително имаме близо 30% свиване на приходите през последните два месеца, същевременно обаче тази жена не е пряко ангажирана в производство, а е технически сътрудник. Странно би било да съкратим нея, а не пряко ангажиран работник Ако пък съкратим щата, възниква въпроса на какво основание избираме точно нея, тъй като тя има най-голям стаж, две висши образования и т.н... Просто не знаем какъв субективен конкурс да направим, че тя да излезе най-неподходяща...
Същевременно самата работа си върши без забележки, като изключим отвратителното скандалджийско и сплетническо отношение, насочено към околните. Ако опитаме да я уволним дисциплинарно, откровено се притесняваме, че ще я настървим още повече и ако се върне ще стане обстановката ше стане още по-напрегната.
Просто не се сещаме за друг вариант, при нас няма компетент в тази материя в подобни нюанси. Срещахме се със специалист, който е вещо лице - той ни нахвърля горните варианти, като имам чувство, че не отдели никакво внимание на нещата, които му изтъкнах, като усложняващи ситуацията.
Благодаря и хубава вечер!
#1 | 20.09.2016, 10:21
Публикации: 1187 / 228
Ами какво да ви кажа... след като не сте в състояние да я принудите някак да подпише една молба по взаимно съгласие и една заповед(както и аз не бих могъл и не ви упреквам), каквато е практиката, ви остава да измислите някаква елегантна схема на подбор поради съкращаване на щата с някакви критерии, по които баш тя да излезе неподходяща. Казвате, че не иска да напусне срещу договорено обезщетение - пробвайте срещу малко повече пари(ако зависи от вас). Срещу това ще си купите последващо спокойствие, ако мога да се изразя така.
Само не се лъжете да я прекратите поради липса на качества, обективна невъзможност да изпълнява задълженията си и подобни основания. Има хора, които много обичат да дават подобни идеи...
#2 | 20.09.2016, 13:14
Публикации: 1 / 0
и според мен съкращаване на щата най-добре. Задълженията й ще се съвместяват от други лица
#3 | 20.09.2016, 13:41
Публикации: 632 / 23
Ако е единствен технически сътрудник в предприятието, тогава е по-лесно - съкращавате единствения щат- няма подбор.
Можете, както колегата Жанета предложи да преразпределите нейната трудова функция временно, към други служители.
Като минат двата месеца и вече няма право да оспорва уволнението си, тогава ще промените отново щата. Ако пък оспорва,  ще чакате произнасянето на съда.
#4 | 20.09.2016, 13:44
Публикации: 2974 / 396
331 ви е единствения вариант според мен. Питайте я колко заплати иска, за да си тръгне. Ако пък не иска, просто я преместете физически на друго място, където да няма досег с колегите си (ако е възможно) и спрете да й давате работа. Просто я оставате да си стои на бюрото и да няма какво да прави. В един момент тя ще иска да си тръгне сама. В крайна сметка, като не се разбира с добро....
#5 | 20.09.2016, 13:46
Публикации: 632 / 23
И защо пък 331 да е единствен вариант?
#6 | 20.09.2016, 13:59
Публикации: 2974 / 396
Защото е без последствия и не може да бъде оспорван в съда.
#7 | 20.09.2016, 14:03
Публикации: 1187 / 228
Аз от написаното оставам с впечатление, че има повече от един технически сътрудник. В тази връзка ще стане трудно работата, при положение, че цитирам "..тя има най-голям стаж, две висши образования и т.н...". Да чакат на съда не е вариант, поне според мен... Като им я върне, ще стане още по-зле, след като е толкова страшна...
Не случайно, както и колежката Пъпешче, намекнах да се разберат за по-високо обезщетение, което в крайна сметка в подобни случаи излиза по-евтино... 
Който не може да е достатъчно твърд и дори безцеремонен, когато се налага, трябва да си плаща...
#8 | 20.09.2016, 14:12
Публикации: 632 / 23
Аз лично бих я съкратила, дори да не е единствен технически сътрудник.
Имам опит. Просто критериите за работата ще се разработят, Малко отчети, в полза на колегите й. По-голяма тежест на справянето с работата, т.е. ще се окажа, че работят другите по-добре и това е. Ако всички е документирано както трябва ,съдията няма проблем.
#9 | 26.09.2016, 16:12
Публикации: 6 / 0
Mного ви благодаря за становищата и помощта! Ще се съобразя с тях и ще подходим с възможно най-голямо внимание!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група