Договор за покупко-продажба

08.09.2016, 08:19 3183 2

08.09.2016, 08:19
Публикации: 63 / 0
Сключен е договор за покупко-продажба на движими вещи между бюджетно предприятие и физическо лице. Доколкото разбрах от ЗДДФЛ, данък не се дължи и начислява в конкретния случай. Питането ми е има ли нещо по-особено и различно при документалната и счетоводна уредба на този случай, в сравнение с покупка, за която има издадена фактура?
Трябва ли да се начисли разход за материали и да се мине през параграф 10-15?
Приемо-предавателен протокол за закупените вещи ще е добре да се състави?
През кои разчетни счетоводни сметки трябва да мине направения разход?
601/4897 и после 4897/501 тъй става ли?
#1 | 08.09.2016, 08:53
Публикации: 23 / 0
Фирма в БГ регистрирана по ДДС извършва вътрешен транспорт  в Испания.Получих дубликат от фактурата/Facturacion por el destinatario/.Преведено от испански -  "Фактуриране от страна на получателя".Сумата е 3396.34 евро./Сумата е без ДДС/. За целта издадох фактура на български в левовата равностойност-6642.67 лв. и съответно Invoice на латиница за 3396.34 EUR, като във българската фактура посочвам за основани е за неначисл.на ДДС чл.22 от ЗДДС, тъй като е транспортна услуга. Въпросът ми е правилно ли съм процедирала и тази nvoice фактура трябва ли да я изпратя в Испания или я съхранявам при мен заедно с фактурата, издадена на български.
Вторият въпрос ми е при осчетоводяване на фактурата в коя колона попада сумата в дневниците за продажби-в колона 19 или колона 22. 
#2 | 08.09.2016, 09:04
Публикации: 23 / 0
Фирма в БГ регистрирана по ДДС извършва вътрешен транспорт  в Испания.Получих дубликат от фактурата/Facturacion por el destinatario/.Преведено от испански -  "Фактуриране от страна на получателя".Сумата е 3396.34 евро./Сумата е без ДДС/. За целта издадох фактура на български в левовата равностойност-6642.67 лв. и съответно Invoice на латиница за 3396.34 EUR, като във българската фактура посочвам за основани е за неначисл.на ДДС чл.22 от ЗДДС, тъй като е транспортна услуга. Въпросът ми е правилно ли съм процедирала и тази nvoice фактура трябва ли да я изпратя в Испания или я съхранявам при мен заедно с фактурата, издадена на български.
Вторият въпрос ми е при осчетоводяване на фактурата в коя колона попада сумата в дневниците за продажби-в колона 19 или колона 22.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група