Преминаване от ДУК на СОЛ

30.08.2016, 14:36 3163 3

30.08.2016, 14:36
Публикации: 22 / 0
Здравейте,
Собственик на ЕООД е АД, което е назначило единия от съдружниците от АД-то, като Управител по ДУК в ЕООД.
ДУК е публикуван в ТР с възнаграждение и към момента, управителят се осигурява по него.
Фирмата ще работи сезонно и в тази връзка, питането ми е дали е възможно да се избегне осигуряването през месеците, в които няма дейност.
При така изложената фактология, не мисля, че лицето може да се  е СОЛ
Някакви идеи?
#1 | 30.08.2016, 14:49
Публикации: 11974 / 2191
По принцип ДУК не подлежи на вписване в АВ, но незнайно защо адвокатите масово го правят , изправяйки фирмите пред ей такива абсурдни ситуации. ДУК може да се актуализира с анекси към него, а може и да се прекрати без лицето да престава да бъде управител.Можете да прекратите ДУК и да преминете към СОЛ с подаване на ОКД5 в НАП, ако това е желанието Ви. Адвокатът, както е вписал ДУК така да го "отпише". По принцип осигуровки следват при полагане на труд, а е напълно възможно дори и при сключен ДУК с възнаграждение лицето да не упражнява временно дейност поради сезонния характер на работата. Това обаче добре трябва да е описано в самия ДУК.
#2 | 30.08.2016, 14:57
Публикации: 22 / 0
Много благодаря за бързия отговор. Съгласна съм с всичко, с изключение на това, че може да се самоосигурява. При положение, че собственик е юридическото лице, как ще бъде СОЛ?
А доколкото ми е известно, не мога да не го осигурявам по ДУК, въпреки че реално фирмата няма дейност.
Стигам до извода, че единственият вариант е да се впише нов ДУК.
#3 | 30.08.2016, 14:59
Публикации: 11974 / 2191
Много благодаря за бързия отговор. Съгласна съм с всичко, с изключение на това, че може да се самоосигурява. При положение, че собственик е юридическото лице, как ще бъде СОЛ?

Това ми е убягнало при четенето на въпроса - съгласна съм с невъзможността да бъде СОЛ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група