ДДС при пристанищни такси

25.08.2016, 09:18 3236 3

25.08.2016, 09:18
Публикации: 10 / 2
Здравейте,

Имам следния въпрос-нашето предприятие се занимава със спедиция, Пристанището ни издава фактура за основни претоварни услуги за кораб, като във фактурата няма начислено ДДС съгл. чл. 31, т. 6 от ЗДДС. Съответно ние трябва да издадем фактура на нашия клиент за същите претоварни услуги, като договорените цени са различни. В нашата фактура трябва ли да начислим ДДС, като се има предвид, че корабът идва от страна, членка на ЕС(например Холандия)? Благодаря предварително за отговора!
#1 | 25.08.2016, 10:25
Публикации: 83 / 12
Здравейте!

Според мен трябва да издадете и Вие фактура за доставка със ставка 0%, съгласно чл.31 т.6. В дневник продажби трябва да се отрази в графа доставка със ставка 0%, глава III. Нашите случаи са били доставки на услуги по чл.31, т.9 в двата варианта: нашата фирма извършва услугата и чрез получена фактура от пристанището. Това е мое мнение, нека се включат и други по темата.
И един въпрос от чисто любопитство: Корабът в открито море ли е или по река Дунав?
#2 | 25.08.2016, 10:37
Публикации: 825 / 178
Също мисля, че това е доставка по чл.31, ал.6:
6. доставката на услуги, свързани с транспортната обработка на пътници или стоки, включително на транспортни контейнери..
Ставка 0%.
#3 | 25.08.2016, 11:24
Публикации: 10 / 2
Корабът е в открито море. А не трябва ли все пак да начислим ДДС, защото се явява част от спедиторска услуга в границите на ЕС?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група