Търговия с течни горива

01.08.2016, 21:00 12788 26

01.08.2016, 21:00
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

До този момент не съм видял да е минала на второ четене и да е публикувана промяната за обезпечение при доставки на течни горива по ЗДДС.

Чудя се кой има полза от нея и кой би имал проблеми ?

Приятна вечер.
#1 | 02.08.2016, 11:48
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Мисля, че мина на второ четене и чакаме публикуването в ДВ.
#2 | 02.08.2016, 12:16
Публикации: 147 / 41
Би трябвало да е минало на второ четене на 20 юли, но не съм имал време да го проследя. При това срокът за фирмите, които вече работят, е един месец след влизането в сила. Просто глобите са внушителни и малко стряскащи, а разходите по обезпечението също няма да са малки.
#3 | 02.08.2016, 12:41
Публикации: 27 / 1
има го днес в държавен вестник обнародвано.
#4 | 04.08.2016, 08:09
Публикации: 1884 / 384
Д.в. 60 от 02.08.2016 г. Добре би било в рамките на този един месец да публикуват и изменението в Правилника. Струва ми се, че ще трябва да определим малко по висока сума за обезпечението, за да не изпаднем в ситуация в 7 дневен срок да правим нови банкови гаранции, затормозяващо е наблюдението а и глобите са сериозни.
#5 | 19.08.2016, 18:17
Публикации: 15 / 0
Здравейте! Все още не виждам да има публикувани Указания, относно обезпеченията за течните горива. А наближава крайния срок. Как ще опрделите сумата на обезпечението? Някой имали повече инфо? Благодаря!  :wink1:
#6 | 22.08.2016, 10:05
Публикации: 81 / 6
И аз проверявам всеки ден за новости.
На сайта на Министерство на финансите стои проектът на ППЗДДС и мейл за обществено обсъждане и въпроси. Обсъждането беше до 18.08.2016 г. - дано скоро излезе промяната, а и някакво указание или поне отговори на зададени въпроси, за да се изяснят положенията по промяната ...
#7 | 22.08.2016, 10:47
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

Както се казва в приказките ... и аз бях там, ядох, пих и се веселих ... :) :) :)

Разбрах ... че всичко това НАП го прави за нас, да махне фирмите, които са нелоялни платци към държавата и да направи конкуренцията по-равностойна ... в което няма нищо лошо ...

Също така се притесних ... защото все още не са осъзнали сложността на контрола, който трябва да упражняват. Ако не успяват да намерят фирмите за да си внасят данъците, как ще ги намерят за да разберат трябва ли да внесат обезпечение. Всъщност НАП избяга от тази си отговорност, като я прехвърли към нас: "Ако търгувате с фирми, които не са в публичния регистър за обезпеченията - няма да Ви се признава данъчния кредит". Липсата на законово основание към момента за това не притесни нито служителите в НАП, нито присъстващите от бранша. Не съм и видял задължение, сделките с течни горива водещи до обезпечение да се декларират по някакъв особен начин, за да се осъществява по-лесно контрол.

И аз не знам какво точно да мисля.

Ползотворна работна седмица ... :)
#8 | 22.08.2016, 11:45
Публикации: 81 / 6
Системата за контрол на горивата и т.нар ЕДП и ЕДД с каква цел беше въведена? Нали със същата превантивна в рисковия сектор с тях ...?
#9 | 24.08.2016, 14:11
Публикации: 15 / 0
След като звънях неколкократно на Националния телефон на НАП, няколко обаждания до НАП Варна и посещение на офис Русе-установих: никой нищо конкретно не знае; указания щели да получат към края на месеца  :good:........

Нещо друго се зачетох:

"Лица, които нямат задължение за предоставяне на обезпечение......
лице, което е изпълнило изискванията на чл. 118, ал. 6 от ЗДДС – само за доставките му, отчетени по реда на същата законова разпоредба"

означава ли, че бензиностанциите не трябва да правят обезпечение за продажбите си, но трябва да направя обезпечение на наличните горива към 30-число, които се намират в резервоарите, не основание чл.176в ал.3 т.3 :hmmm:?
#10 | 30.08.2016, 10:06
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

Наличното гориво в резервоарите на бензиностанция не би трябвало да има нищо общо с обезпечението. Ако Вие имате намерение да търгувате гориво извън системата, която изпълнява изискванията на чл. 118, ал. 6 от ЗДДС, тогава трябва да ги обезпечите. Това само продажбите извън колонките (ако имате такива продажби). Има някои технически и противопожарни изисквания и трудно може да убедите някой, че сте продали 10 тона на едно лице през стандартна фискална колонка.

И аз да попитам: Някой видял ли е правилника публикуван ? Обещанието на МФ и НАП бяха за 26.08.2016 ... но уви не се вижда ... Без правилник няма приложение 35 ... без него няма деклариране на обезпечението ... или съм го проспал ...

Приятна работа ...
#11 | 30.08.2016, 11:27
Публикации: 81 / 6
Не е публикуван правилника в ДВ.  :noexpression: Не знам какво да пиша и да коментирам. Не си представям и как ще стане на практика внасянето на обезпеченията, като остават броени дни до крайния срок.
Аз умувам над предложения ми текст на банкова гаранция и се чудя кой, аджеба, да е бенефициента: ТД или офиса, който е към нея и обслужва дружеството. Клоня към ТД ... И къде реално ще се внася?
#12 | 30.08.2016, 11:37
Публикации: 15 / 0
Не е публикуван правилника в ДВ.  :noexpression: Не знам какво да пиша и да коментирам. Не си представям и как ще стане на практика внасянето на обезпеченията, като остават броени дни до крайния срок.
Аз умувам над предложения ми текст на банкова гаранция и се чудя кой, аджеба, да е бенефициента: ТД или офиса, който е към нея и обслужва дружеството. Клоня към ТД ... И къде реално ще се внася?

Аз имах същия въпрос. Отговора който получих от нац.телефон беше: ТД на НАП. А относно банката на бенефициера-съответната банка в която си внасяме ДДС-то всеки месец.

Най-рано могат да приемат правилника в петък. Ако го приемат на 02,09,2016г., дали можем да депозираме банк.гаранция на 02,09,2016г. или правилника ще влезе в сила от следващия ден и това означава чак на 07,09,2016г.(последния ден):)
#13 | 30.08.2016, 11:49
Публикации: 81 / 6
Е, може и да влезе в сила от деня на обнародване  :good:. Голям съм "оптимист", значи.  :blink:
#14 | 30.08.2016, 12:16
Публикации: 15 / 0
А носи се слух, че срока щял да се удължи до Октомври?!?  :noexpression:
#15 | 01.09.2016, 16:09
Публикации: 15 / 0
Тъй като гледам и утре няма да приемат Правилника към ЗДДС. Какво ще правим? Как ще си декларираме обезпеченията?
#16 | 02.09.2016, 09:28
Публикации: 81 / 6
В сряда говорих по телефона с един главен експерт от НАП / бях писала на информационния мейл /. Тя ме увери, че днес ще излезе промяната в ППЗДДС и указание на НАП, което ще даде отговор на всички задавани въпроси. Обаче указание не виждам и не знам какво да предприема. Негласно щяло да има гратисен период, т.е. срокът няма да е променен, но нямало да глобяват десетина дена след него, ако подадеш банкова гаранция или внесеш депозит... Ама всичко това не ми го написа на мейл, а ми го каза по телефона - един вид на наша отговорност.
Знам, че има колеги подали банкова гаранция с Приложението от ППЗДДС.
#17 | 02.09.2016, 10:50
Публикации: 147 / 41
Проблемът е чисто правен. Как са подали приложение 35 от ППЗДДС, ако то въобще не съществува. Аз също звънях ... и то май на когото се сетя ... и никой не знае какво да се направи.

На практика ще преведем обезпечението и ако нещо стане ще приспадаме от данъците в последствие. Няма да подам заявление докато не стане правен факт. Така ако нещо се промени - ще тълкувам превода си като доброволно авансово внасяне на данък към републиканския бюджет и ще го приспадам в последствие от задълженията си. Когато приемат правилника ще подам и заявление ... няма как да ме глобят, че не съм подал документ, който не е съществувал в правния мир.

Не знам дали бяхте на срещата в НАП, но там се кълняха, че няма никакъв вариант да забавят правилника. Още тогава казах, че същите празни обещания чух на обсъждането на ДДС за ползването на активи за лични нужди. Той се правел за имотите и колите, нямало да се притесняват фирмите и куп други подобни неща ... а досега имам вече няколко проверки и търсят целия инвентар над 250 лева. Не само ДМА или стоки с висока стойност, а инвентара. Не знам дали си представяте как собственикът събота и неделя пробива дупки в къщата си със служебните шест бормашини едновременно ... мдааа ... просто обещания ... наслушах се ...

Аз все пак ще препоръчам на клиентите си да внесат обезпечение и да не подава заявление. Ако днес бъдат публикувани промените - на 7-ми с бодра крачка и във срок ще подам и заявленията ...

Приятна работа на всички ...
#18 | 02.09.2016, 10:57
Публикации: 147 / 41
Ами днес ... няма нищо ... освен да съм го пропуснал ...

http://dv.parliament.bg/DVWeb/materiali.faces

Дръпнах си целия брой ... нали обичам да чета вестници ... ама уви ...
#19 | 02.09.2016, 11:08
Публикации: 81 / 6
Явно са ме метнали.
Обезпечението, ако е в пари трябва да бъде по набирателна сметка, а не по сметката в РБ за данъци, така че няма как да се ползва за тяхното погасяване. Ако се внесе по тази с-ка, все едно нищо не е направено. Мое мнение.
Аз не знам кой да ми бъде бенефициента по банковата гаранция. И в НАП не знаят.
Ние решихме да чакаме, а пък каквото "сабя покаже".  :blink:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група