Трудоустроен работник и втора категория

12.07.2016, 15:55 9991 18

12.07.2016, 15:55
Публикации: 32 / 0
Здравейте
Моля за съвет, може ли трудоустроен работник да работи втора категория
#1 | 12.07.2016, 16:04
Публикации: 1705 / 207
А какво пише в ТЕЛК-а на лицето за противопоказни условия на труд?
#2 | 12.07.2016, 17:34
Публикации: 1187 / 228
Работодателя не притежава необходимата компетентност самостоятелно да направи подобна преценка. СТМ трябва да се произнесе дали лицето може да изпълнява трудовите си задължения при настоящите или облекчени условия на труд, може ли да се трудоустрои на настоящата, или друга подходяща длъжност, или не. За тази цел се позовава на длъжностна характеристика на лицето, трудова документация за фактори на работната среда, условия на труд и специфика на дейност. Тъй като експертните решения са достатъчно мъгляви и се преписват за сходни диагнози, при неясноти рационалния подход предполага да се изпрати уточняващо писмо до ТЕЛК с конкретни въпроси и на тяхна база да се вземе решение как ще се процедира. След това комисията по трудоустрояване в предприятието излиза с определено решение. Това е най-сигурния за работодателя начин да се защити в подобна ситуация.
#3 | 13.07.2016, 09:01
Публикации: 632 / 23
Нито работодателят, нито СТМ, нито комисия при работодателя са компетентни.
Само органите на медицинската експертиза могат да се произнасят по въпроса.
И не става дума за компетентност като знание, а за компетентност като материална правоспособност на даден орган.
#4 | 13.07.2016, 10:05
Публикации: 1705 / 207
Hrili, сериозно ли пишете, че някой лекар от ТЕЛК ще даде разяснения? :blink:
Скрит текст :
#5 | 13.07.2016, 10:40
Публикации: 1187 / 228
Да, абсолютно сериозно обърнах внимание, че за всяка неяснота трябва да се отправи писмено запитване до ТЕЛК, в което да се опишат конкретни условия на труд, да се приложи длъжностна характеристика, други свързани документи(протоколки от замервания фактори на работна среда, оценки на риска, оценки на професионалния риск на конкретното работно място, да се зададат конкретни въпроси и  т.н., за да се получи доколкото е възможно използваемо мнение от ТЕЛК. ЕР се пишат по системата "копи-пейст" за сходни диагнози и заболявания и в крайна сметка реалната отговорност остава за работодателя, защото той трябва да материализира едно "мъгляво" становище.
Винаги съм получавал отговор, не коментирам доколко е бил използваем и полезен, питал съм в много случай, понякога и по няколко пъти за още уточнения. Обаждали са ми се изнервени доктори да ме питат какво точно желая да ми напишат. Едно официално писмо от предприятието, подкрепено от СТМ и приложени документи е достатъчно задълъжаващо. Принципно не съм получавал негативен отговор, обикновено се издава някакво допълнение към ЕР с уточнения - от ТЕЛК съзнават, че с такъв практически оставят човека без работа, въпреки предвидената възможност да бъде трудоустроен последния на друго подходящо работно място.
Колежката Матеева правилно подчертава, че компетентността е на ТЕЛК, но решението(и отговорността) как е интерпретирал ЕР остава за работодателя.
Не мога да разбера как може да се неглижира такъв момент и да се приеснявам да питам за допълнителни разсяснения. Правя го винаги, когато сметна за нужно, изисквам и другите да го правят, винаги се застраховам, позовавам се нормативни актове и прилагам всякаква документация, каквато счета за нужно, допитвам се до компетентни лица в областите, в които не притежавам необходимите познания.
#6 | 13.07.2016, 11:56
Публикации: 32 / 0
Лицето е с 90% нетрудоспособност/раково заболяване/, но като противопоказание е само тежък физически труд.
Имайки предвид, че е зам.началник цех и не полага тежък физ.труд може да работи.

Колебанието ми дойде от това, че труда в този цех е втора категория и дали не е проблем, че лицето е с ТЕЛК.
#7 | 13.07.2016, 12:09
Публикации: 1705 / 207
Hrili, благодаря за изчерпателният отговор!
pivanova730, колегата е описал подробно как да процедирате при колебания от Ваша страна.
Успех!
#8 | 13.07.2016, 12:10
Публикации: 1302 / 183
...имам три трудоустроени лица с онкологични заболявания и работят при условията на 1-ва категория труд,
Имам почти всяка година и проверка от ИТ и точно за тях никога не са създавали проблеми.
Нали преди да го изпратите на ТЕЛК му попълвате стандартната производствена характеристика, която те изискват и тя остава в документите му в ТЕЛК-а. От нея се вижда при какви условия работи.
#9 | 17.07.2016, 23:03
Публикации: 76 / 0
През месец май ТЕЛК ми дадоха 30% и писаха :  "..Без тежък физически труд...може да се адаптира на друго работно място..." .. Работодателя реши със Заповед за преместване от дата 14.07.2016 год. да ме  трудоустрои от " Гл.счетоводител" в " Общ работник " !!!!!!!!  Даден  ми е 3-дневен срок / до 18.07.2016 год.!!!/  да приема или да си подам молба за напускане.. защото щатната бройка  "Гл.счетоводител" му била съкратена от 01.04.2016 год.!! , а аз заплатата си получих навреме..Каква е процедурата от тук нататък според Вас?
#10 | 18.07.2016, 09:39
Публикации: 1187 / 228
Във вашия случай колежке, не знам как е най-удачно да се процедира. ТЕЛК изрично е дал становище, че може да се "адаптирате на друго работно място". Принципно, ако такова е решението на комисията по трудоустрояване, можете да го обжалвате по съответния ред. Те пък могат да излязат с аргумент, че на новата длъжност нервно-психическото напрежение е по-ниско, работата е по-спокойна.
Доколкото имам представа, бяхте бюджетно предприятие, ако е такова, щатното разписание не се променя просто така и не се премахват длъжности с лека ръка... Любопитно е да се провери с каква длъжност е "подменена" вашата и дали длъжностните задължения не са идентични.
Съдейки по другите ви питания, вашия работодател на всяка цена желае да се раздели с вас. Доколкото помня, няколко пъти трудовото ви правоотношение беше прекратявано, съдът ви е възстановявал на работа... Аз лично не бих могъл да изкарам толкова време в дрязги, конфликти и съдебни дела, и въобще да работя в подобна работна среда. Може би най-рационалния за вас подход е да си намерите друга работа - все пак сте човек с опит...
#11 | 18.07.2016, 11:12
Публикации: 632 / 23
Длъжността няма как да  е съкратена, а Вие още да сте на работа.
Ако има съкращение в щата, да иска разрешение от ИТ и да Ви освободи.
Не разбрах дали ТЕЛК е предписал преместване. Адаптиране на работното място ме е преместване.
#12 | 18.07.2016, 11:13
Публикации: 632 / 23
В никой случай не подавайте молба за напускане. Ходете си на работа всеки ден и си изпълнявайте задълженията.
#13 | 27.09.2016, 23:20
Публикации: 76 / 0
ИТ е дала отказ за съкращаването ми, преценяйки , че може да си работя работата..Работодателя ме изпраща отново на ЛКК за становище може ли да работя като "Общ работник" , защото това било единственото определено място за лице с ТЕЛК ..нямало вариант да си работя като " Гл.счетоводител" , защото бройката била съкратена и ме водили на " някаква измислена бройка "..    Разбира се, това е невярно , защото към днешна дата получавам заплата за длъжност " Гл.счетоводител "...
      Въпросите ми са :
      1.Възможно ли е щатната бройка " Гл.счетоводител" да бъде определена за лице с ТЕЛК..след като сме организация с персонал 25 души и нямаме задължение да определяме такива места в началото на годината?..
      2.Необходимо ли е трудоустрояване след като мога да изпълнявам задълженията си?
      3.Службата по трудова медицина носи ли отговорност за дадените мнения относно трудоустрояването на работниците с ТЕЛК?
    Предварително Ви благодаря за помощта!..
#14 | 28.09.2016, 10:30
Публикации: 1705 / 207
2. Не е необходимо трудоустрояване.

От написаното от Вас единствено не може да полагате тежък физически труд.

Източник: http://qwerty1/4831-trudoustrojavane-na-kt/
#15 | 28.09.2016, 10:58
Публикации: 1705 / 207
Кодекс на труда
Основание за трудоустрояване
Чл. 314. (Доп., ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работник или служител, който поради болест или трудова злополука не може да изпълнява възложената му работа, но без опасност за здравето си може да изпълнява друга подходяща работа или същата работа при облекчени условия, се трудоустроява на друга работа или на същата работа при подходящи условия по предписание на здравните органи.
#16 | 27.02.2017, 21:29
Публикации: 1 / 0
Прощавайте че от тук задавам въпроса си,но не мога да се ориентирам. Въпросът ми е : трудоустрое съм със 73%. Работя като шофьор на товарен автомобил над 12 тона. Не съм информирал работодателя за това,както и телк за това какво работя . Работодателя днес разбра . В телка пише че не се позволява работа като: тфт , нощен труд , нервно_психично пренапрежение,токсична среда. Какви възможните последствия за мен? Благодаря ви предварително.
#17 | 28.02.2017, 10:09
Публикации: 1187 / 228
Разберете се с работодателя как ще процедирате - последствията могат да бъдат и неблагоприятни за вас, ако се окаже, че изпълняването на конкретната работа е противопоказно. Във връзка с конкретиката на работата може да се отправи запитване за уточнения до ТЕЛК с описано реалното естество на работа и приложена длъжностна характеристика...
#18 | 28.02.2017, 10:26
Публикации: 1705 / 207
Разберете се с работодателя как ще процедирате - последствията могат да бъдат и неблагоприятни за вас, ако се окаже, че изпълняването на конкретната работа е противопоказно. Във връзка с конкретиката на работата може да се отправи запитване за уточнения до ТЕЛК с описано реалното естество на работа и приложена длъжностна характеристика...
Лека корекция: последствията трябва да бъдат съобразени със здравословното Ви състояние.
Във всеки случай се надявам изходът от ситуацията да е благоприятна за всички участници в движението.
Запитването до ТЕЛК е препоръчително за вземане на най-доброто решение.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група