ДДС при стоки и транспорт

21.06.2016, 09:21 5008 9

21.06.2016, 09:21
Публикации: 73 / 0
Здравейте, казоса е следни: фирма продава стоки , като транспорта се заплаща отделно, имаме клиент , който иска цената на стоката да е формирана от транспорта и стоката заедно, т. е във фактурата да пише стока А - ед. цена 20 лв. , фирмата доставчик издава товарителница за транспорта. Питането ми е: При осчетоводяването във дневниците или като цяло доставчика трябва ли да упоменава, че това е цена с включен транспорт ? и трябва ли да разделя стока и транспорт.?
#1 | 21.06.2016, 11:08
Публикации: 574 / 56
Стойността на стоката се формира от покупната стойност и направените преки разходи за придобиване!
#2 | 21.06.2016, 12:31
Публикации: 73 / 0
да, но при една евентуална дан.проверка няма ли да е проблем, че е транспортирана стоката с наш транспорт , а във фактурата не е упоменато транспорт , а само цената на стоката?
#3 | 21.06.2016, 13:01
Публикации: 6403 / 1130
да, но при една евентуална дан.проверка няма ли да е проблем, че е транспортирана стоката с наш транспорт , а във фактурата не е упоменато транспорт , а само цената на стоката?
Това не е данъчен проблем, а счетоводен.
Ако доставчикът изписва стока, в чиято цена включва и транспорта, не отразява правилно разхода за транспорт.
#4 | 21.06.2016, 13:14
Публикации: 73 / 0
а съвет както по точно да се посочи?
#5 | 21.06.2016, 13:28
Публикации: 11956 / 2182
При придобиването на стоката формирате цената и като към покупната цена прибавяте и преките разходи за придобиване на стоката.

dijit :
Стойността на стоката се формира от покупната стойност и направените преки разходи за придобиване!

Ако правилно разбирам питането Ви при продажбата имате уговорката да продадете стоката с условие да бъде заплатен и транспорта за доставката до клиента. В този случай продавате стока и извършвате услуга като я транспортирате с Ваш транспорт. Или фактурирате транспорт отделно или увеличавате продажната цена , за да си възстановите направените разходи за транспорт след като това е договорката Ви с клиента.
#6 | 21.06.2016, 14:01
Публикации: 73 / 0
Извинявам се може би аз не съм обяснила правилно. Ситуацията е следната: ние продаваме стоката с транспорт или без в зависимост от предпочитанията на клиента, в дадения случай цената е с включен транспорт, но във фактурите, които се издават никъде не упоменаваме това, но на клиента се дава товарителница , в която пише и колата, която го е транспортирала. Питането ми е дали трябва, чрез протокол или справка нещо към фактурите да си разделяме цената на стоката и транспорта, а сега той е вкл.  и на фактурата пише - стока А - 30 лв. примерно, питането ми е за евентуална проверка дане би да е проблем?
#7 | 21.06.2016, 14:03
Публикации: 11956 / 2182
Питането ми е дали трябва, чрез протокол или справка нещо към фактурите да си разделяме цената на стоката и транспорта, а сега той е вкл.  и на фактурата пише - стока А - 30 лв. примерно, питането ми е за евентуална проверка дане би да е проблем?

Според мене всичко си е ОК.
#8 | 21.06.2016, 14:11
Публикации: 73 / 0
БЛАГОДАРЯ ! :good:
#9 | 21.06.2016, 16:49
Публикации: 23 / 2
Аз постъпвам по следният начин:
 В договора за покупко - продажба записвам, че транспортните разходи от склада на продавача до склада на купувача са за сметка на продавача (или за сметка на купувача според случая).
Така си решаваш генерално проблема. Това може да го запишеш и в приемно - предавателният протокол, ако нямате договор за всяка сделка.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група