Осчетоводяване на АУАН

19.12.2011, 14:10 14068 10

19.12.2011, 14:10
Публикации: 70 / 2
Помощ !!! Съставен е акт за административно нарушение от Басейнова дирекция Варна , моля за помощ относно счетоводните записвания за начисляването и плащането
#1 | 19.12.2011, 15:35
Публикации: 70 / 2
 :'( няма ли кой да ми помогне PLS
#2 | 19.12.2011, 23:52
МамаБожка
е този АУАН няма ли да има  последващия Рев. акт?
#3 | 20.12.2011, 10:36
Публикации: 70 / 2
Незнам , получих нак. постановление и платихме 150лв но не съм сигурна как точно да отразя разхода 699  извънредни , или 609 други разходи ,  как е по правилно.
#4 | 20.12.2011, 10:58
МамаБожка
за фирмата ли се отнася или за собственика?
609 е сметката
#5 | 20.12.2011, 12:11
Публикации: 70 / 2
за фирмата
#6 | 20.12.2011, 12:27
Публикации: 11 / 8
609/459 - непризнат разход по чл.26, т.6 - ЗКПО

459/503
#7 | 28.12.2011, 15:21
Публикации: 70 / 2
Осчетоводих го както ме посъветвахте
609/459
459/503
но имам спор с колегата ми който е супер-счетоводител той твърди че това е извънреден разход и трябва да е  699/503 как да го убедя, че не е прав. Не съм с много стаж и не зная как ще се отрази това накрая.
#8 | 28.12.2011, 17:37
МамаБожка
Ми не съм много съгласна с колегата супер счетоводител. Извънредните разходи обикновено са свързани с някакви необичайни, форсмажорни обстоятелства, които не зависят от дейността на фирмата. Такива са напр. природните бедствия, насилствено погубване или кражба на актив и пр.

ЧЕТВЪРТА ДИРЕКТИВА НА СЪВЕТА

Член 29
1. Приходите и разходите, получени или извършени извън
дейността на дружеството, се записват в раздели „Извънредни
приходи“ или „Извънредни разходи“.
2. В приложението към отчета се дават пояснения за размера и
характера на приходите и разходите по параграф 1, освен ако те са
незначителни за оценката на резултатите. Същото правило се
прилага и за приходите и разходите, които се отнасят към друга
финансова година.

В стария ЗСч имаше една такава формулировка:

Извънредни разходи са разходите, които са възникнали случайно или са породени от събития извън обичайната дейност и не се очаква да възникват отново в близко бъдеще.

Следователно един Рев. акт може ли да се приеме, че е извън обичайната дейност на фирмата или е природно бедствие? ;D

пп. впрочем колегата ти може и да е прав ;D един акт си е чисто бедствие, само че не мога да го определя какво е :P
#9 | 28.12.2011, 18:11
Публикации: 1 / 0
В СС8 беше май не в ЗС.
И тук не става въпрос за ревизионен акт.
За да е наложена глоба от Басейнова дирекция явно не са спазени
някакви изисквания на въпросната,и май тоя басейн си е свързан с дейността на фирмата.
Не знаем и какво е заложено и в СП.
#10 | 28.12.2011, 18:34
МамаБожка
Да и в СС8 - Извънредни статии-приходи или разходи, но и в един от старите ЗСч имаше точно такова определение за извънредните приходи и разходи.

ЗАКОН ЗА СЧЕТОВОДСТВОТО
Чл.17. (1) Разходите се отчитат като разходи за дейността по икономически елементи (материали, външни услуги, амортизации, възнаграждения, осигуровки и други), финансови разходи, извънредни разходи и разходи за данъци върху печалбата. Предприятията могат да прилагат и друга класификация на разходите, когато това е предвидено в приложим счетоводен стандарт.
(2) Като разходи се отчитат начислените провизии, когато това е предвидено в нормативен акт.
(3) Финансовите разходи са: разходите за лихви; отрицателните разлики от операции с финансови инвестиции и инструменти; отрицателните разлики от промяна на валутни курсове; другите разходи по финансови операции.
(4) Извънредни разходи са разходите, които са възникнали случайно или са породени от събития извън обичайната дейност и не се очаква да възникват отново в близко бъдеще.


Всъщност почти не останаха извънредни разходи при работеща фирма, изключвам горните с несвойствен характер. А практически тези разходи, които едно време бяха извънредни сега си ги отчитаме в други разходи, защото те са продиктувани от дейността и.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група