Трудов договор ПО ЧЛ.68 АЛ.1 Т.2 за извършване на определена работа

15.04.2016, 14:41 5264 15

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


свои

  • Публикации: 594 / 17
  Колеги ако назнача лице  на ТД по чл.68 ал. т.2  и продължителността  може да е от 5 до 10 дни в зависимост от  завършване на работата, то лицето има  право на борсата  дори ако е на 5 дни.

sabinaP

  • Публикации: 128 / 26
Не би трябвало да има значение броят на дните, а основанието за прекратяване на договора посочено в заповедта.

свои

  • Публикации: 594 / 17

Калина Янкова

  • Публикации: 615 / 90
От личен опит ти го казвам, направи дните поне 10 работни.

ХХХХХ

  • Публикации: 6131 / 890
От личен опит ти го казвам, направи дните поне 10 работни.
От моя опит - става и с 6 работни дни. Теоритично би трябвало да стане и с един работен ден. Нали вече и тези "до 5 дни или 40 часа" са осигурени за безработица.

Новобранец

  • Публикации: 8 / 0
Здравейте!
Във връзка с Трудов договор по ЧЛ.68 АЛ.1 Т.2 за извършване на определена работа въпросът ми е:
имам по договора си предизвестие 3 месеца....В КТ пише, че договорът може да се прекрати без да се изисква предизвестие, когато бъде извършена тази "определена работа"......та.....мога ли на някакво друго основание да го прекратя без 3 месечното предизвестие ?
Благодаря!

ХХХХХ

  • Публикации: 6131 / 890
Може. По взаимно съгласие. По чл.331. По чл. 71, ако има срок на изпитване. Може и по някоя от точките на чл. 327 или 330, ако има основание за това.

Gergana Stoilowa

  • Публикации: 254 / 17
Здравейте!
Във връзка с Трудов договор по ЧЛ.68 АЛ.1 Т.2 за извършване на определена работа въпросът ми е:
имам по договора си предизвестие 3 месеца....В КТ пише, че договорът може да се прекрати без да се изисква предизвестие, когато бъде извършена тази "определена работа"......та.....мога ли на някакво друго основание да го прекратя без 3 месечното предизвестие ?
Благодаря!

Ако работата е завършена, то протоколирате и няма никакво предизвестие - договор няма.
Ако работата не е определена в ТД, то се съдите и доказвате, че има нарушение, от което следва, че договорът е безсрочен, от което следва, че дължите 30 дни предизвестие.

Новобранец

  • Публикации: 8 / 0
Може. По взаимно съгласие. По чл.331. По чл. 71, ако има срок на изпитване. Може и по някоя от точките на чл. 327 или 330, ако има основание за това.

Благодаря!
Да със срок на изпитване 6 месеца съм, но това 3 месечно предизвестие е доста обвързващо, а го осъзнах сега, когато изникват нови планове и исках да знам как без напрежение да прекратя отношенията със сегашният си работодател...въпреки, че така или иначе няма да е очарован от нагласата ми. :)

Новобранец

  • Публикации: 8 / 0
Ако работата е завършена, то протоколирате и няма никакво предизвестие - договор няма.
Ако работата не е определена в ТД, то се съдите и доказвате, че има нарушение, от което следва, че договорът е безсрочен, от което следва, че дължите 30 дни предизвестие.

Благодаря!
Не е завършена ии дори скоро няма да бъде хах (естеството й е такова, че докато решат за какъв срок да ми е договорът съм на този със 6 месеца срок за изпитване и за извършване на определена работа с 3 месечно предизвестие. А и скоро започнах, но нямам намерение да се съдим. Исках да знам при евентуално по-добро предложение за работа в скоро време дали мога да прекратя договора си по-рано по начин, който да не наруши добрите ни взаимоотношения със сегашния ми Работодател.

Gergana Stoilowa

  • Публикации: 254 / 17
За съжаление чл.327, ал.1, т.7 от КТ не ви ползва.

Новобранец

  • Публикации: 8 / 0
За съжаление чл.327, ал.1, т.7 от КТ не ви ползва.

Хмм....много Ви благодаря! Сегаа забелязах, че в чл. 327, ал.1 т. 7...не фигурира договорът ми по чл. 68, ал.1 т.2  за жалост. Евентуално ще разчитам на добрите ми взаимоотношения с работодателя ми и може да обсъдим прекратяване поради завършване на работата, ако получа по-добро предложение за работа, за да мога да напусна без да дължа предизвестие.

Виржиния Камберова

  • Публикации: 2 / 0
Здравейте! Моля за Вашето разяснение по моя казус.  На 11.12.2017 г. с мен се сключи трудов договор на основание чл. 68, ал. 1 , т. 2 във връзка с чл, 70 от КТ. За периода от 10.06. 2019 г. до 14. 06. 2019 г. бях в болнични. Днес, неделя, звъннах на шефката си да разбера коя смяна трябва да се ява на работа в понеделник. По телефона тя ме извести, че забравила да ми се обади и с отегчен тон ми каза, че съм уволнена от работа........Шок и ужас! На въпроса на какво основание ме уволняват, не получих смислен отговор!.....Моя въпрос е следния- не дължи ли обезщетение работодателя, тъй като не спазва от своя страна трудовия договор? Налице е  неспазване срока на предизвестието, записан в трудовия договор- а именно 30 дни ! Моля за Вашето компетентно становище по моя казус!  Благодаря Ви предварително!

bobo

  • Публикации: 2799 / 376
11.12.2017 или 11.12.2018 (понеже споменавате срока на изпитване)?

Виржиния Камберова

  • Публикации: 2 / 0
Здравейте. Трудовия договор ми е сключен на 11.12.2017 г.

ХХХХХ

  • Публикации: 6131 / 890
И от началото на работа нямате отсъствия (отпуски, болнични, самоотлъчки) в общ размер на 6 месеца? Ако нямате толкова отсъствия- изпитателния срок е минал и не могат да прекратят договора по чл. 71 (без предизвестие, без обезщетение, без обяснения и без защита заради болничния)
А работата, която за която сте назначена, че завършена ли е? Ако е завършена, естествено е договора да бъде прекратен по чл. 352, ал. 1, т. 4 от КТ (пак без предизвестие, без обезщетение и без защита). Нужно е някакво доказателство за завършването на работата - протокол, акт и т. н.
Вижте на какво основание е заповедта и кога е издадена. Ако смятате, че е не е основателна, че не я подписвате. Оспорвайте, обжалвайте. За да не кажете, че че Ви подвеждам : понякога заповедта за има само информативно характер (чл. 71, чл. 325, т. 4). Съгласието на за прекратяване е заложено в самия договор и не подписването на заповедта няма значение.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook