Приложение: Проверка за критерии за съставители на финансови отчети по ЗСч

16.03.2016, 21:34 12521 7

16.03.2016, 21:34
Публикации: 549 / 224
Администратор на сайта
Целта на настоящата проверка е да определи дали едно счетоводно предприятие или физическо лице отговаря на изискванията от Закона за счетоводството, за да има право да съставя финансови отчети. Междинните, годишните и консолидираните отчети на предприятията се съставят от:
  • счетоводни предприятия;
  • физически лица, които са в трудово, служебно или облигационно правоотношение с предприятието.
Управляващите и/или представляващите счетоводните предприятия, които подписват финансовите отчети, когато финансовите отчети са съставени от счетоводни предприятия също трябва да отговарят на определени изисквания, посочени в Закона за счетоводството.

Допуска се изключение за годишните финансови отчети на едноличните търговци, които прилагат способа на едностранното счетоводно записване, както и за микропредприятията, които не са осъществявали дейност през отчетния период. В тези случаи финансовите отчети се съставят от собствениците или съдружниците на тези предприятия.

http://www.kik-info.com/proverki/proverka-za-sastavitel-na-finansovi-otcheti.php

Важно: Тук коментираме само това приложение. За въпроси, касаещи конкретни казуси по трудово право, социално и данъчно облагане, моля ползвайте съответните раздели на форума. Мнения, които не са свързани с темата ще бъдат изтривани или премествани.
#1 | 16.03.2016, 22:33
Публикации: 332 / 38
За съжаление към момента контролът от страна на НАП за тези критерии клони към нула.  Надявам се нещата да се променят и приложението да има повече потребители   :good:
#2 | 17.03.2016, 16:40
Публикации: 50 / 2
Как се попълва приложението в случаите, когато представляващите са повече от един човек с различна икономическа специалност и трудов стаж. Благодаря!
#3 | 17.03.2016, 18:18
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Това става като натискате зеления бутон "Добави представляващ" и приложението ще Ви добавя място, където да попълните данните за следващите представляващи.
#4 | 20.05.2016, 13:15
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
имам следния въпрос,завършила съм бакълавърска степен бизнес админицтрация,но средното ми е било счетоводство.Работя от 4 госини като оперативен счетоводител,въпроса ми е мога ли да изготвям финансовите отчети на фирмата на съпруга ми?
Ще бъда ли в нарушение?

Благодрая предварително.:)
#5 | 20.05.2016, 14:36
Публикации: 50 / 4
Кавичките при предмета на дейност не са коректни.
Търговеца-счетоводно предприятие може по друг начин да е записал същия предмет на дейност и това не го изключва от лицата, които могат да бъдат съставители.
#6 | 20.05.2016, 15:51
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Относно проверката: погледнете в т. 27 на § 1 от Допълнителните разпоредби на Закона за счетоводството какво следва да е включено в предмета на дейност:

§ 1. По смисъла на този закон:

27. „Счетоводно предприятие” е всяко лице, регистрирано по Търговския закон или по законодателството на друга държава – членка на Европейския съюз, или на държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, в чийто предмет на дейност е включено организиране на счетоводно отчитане и съставяне на финансови отчети.
#7 | 20.05.2016, 16:04
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Но за да сме съвсем точни, направо цитирахме правното основание в самата проверка. :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група