Въпроси за Декларации Обр.1, 3 и 6

15.02.2016, 09:05 170678 719

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


delphine

  • Публикации: 8632 / 1448
........ да не би да не мога да подам  с ел подпис на фирмата за самоосигуряващия
Точно така, не можете с ел.подпис на фирмата да подадете за физическото лице, ако то не Ви е упълномощило. Подайте с ПИК.

bananka

  • Публикации: 7 / 0
Благодаря много

dalila

  • Публикации: 5550 / 366
1. Подавате коригираща Д1 с вярната сума.
2. Правилно попълвате Д6, /ако е с вид плащане 5/

KALINA_TS

  • Публикации: 496 / 8
здравейте, имам следния въпрос:
за м.02,2016 плащаме аванс на работниците на 25,02,2016 , останалата част на 10-то число на следващият месец, т.е.10,03,2016.
Когато подавам декл. обр.6 в две колони ли трябва или общата сума на осигуровките, но пък долу  в т.18 коя дата да пиша?

свои

  • Публикации: 594 / 18
За осигуровките долу пишете  т.18 29022016 ,а за ДОД  т.18 31012016 Не го зачитайте за вярно нещо се смесиха темите.

dalila

  • Публикации: 5550 / 366
За осигуровките долу пишете  т.18 29022016 ,а за ДОД  т.18 31012016 Не го зачитайте за вярно нещо се смесиха темите.

грешнооооооо :)
Д1 - горе м.02. в т.18 - 31,03 /това за осигуровките-цялата сума/ :)

Снежана Петрова

  • Публикации: 3 / 0
Здравейте! Имам следния въпрос - самоосигуряващо се лице ползва 180 дни болнични и сега има пратени документи към ТЕЛК. Все още не е получил писмо за явяване. В този период да внесе ли осигурителни вноски, декларация 1 трябва да се подаде - да се изчака ли? Не съм имала такъв случай и си има сигурно друга специфика. Ще съм благодарна за мнение.

create

  • Публикации: 1858 / 357
Отново болен въпрос, не съобразен с нашите срокове. От практика знам, че трябва да поразпитате болния какво му е споделил изпращащия го лекар, ще го пенсионират ли, ще го трудоустрояват ли. По принцип такъв човек го "водя" в болнични, обикновенно ТЕЛК дават болничен лист за този период. Но ако това не е така, после правите корекции на декларациите.

dorinа

  • Публикации: 68 / 0
Здравейте , имам проблем при подаване на декл.1 , не мога да променя ТЗПБ на 0,5 - излиза само 0 и 0,4 .Направила съм всички актуализации -някаква информация ? :blink:

pmihaleva

  • Публикации: 947 / 98
Здравейте , имам проблем при подаване на декл.1 , не мога да променя ТЗПБ на 0,5 - излиза само 0 и 0,4 .Направила съм всички актуализации -някаква информация ? :blink:

Изберете от менюто Файл, Избор на осигурител, Редакция

dorinа

  • Публикации: 68 / 0
 :good:  Много благодаря -стана . И още едно питане в декл. 6 датата на запис за вид плащане 5 - не може да е днес 18,02,16, а трябва да е 25,02,16г или 29,02,2016 - така ли е ?
 :smile1:

pmihaleva

  • Публикации: 947 / 98
:good:  Много благодаря -стана . И още едно питане в декл. 6 датата на запис за вид плащане 5 - не може да е днес 18,02,16, а трябва да е 25,02,16г или 29,02,2016 - така ли е ?
 :smile1:

Ако плащате заплатите през февруари - пишете 29.02.

HouseMouse

  • Публикации: 24 / 2
Здравейте!
Декл. 6 за обезщетение за оставане без работа за м.12.2015, изплатено на 01.02.2016 г.  за осигуровките - в т. 7 период 12.2015, т.8 код 6, т.18 - 01 или 29 февруари трябва да е? 

В указанията пише "Когато в т. 8 е попълнен код 6 за дължимите осигурителни вноски за лицата, на които за осигурителен стаж се зачита времето по чл. 9, ал. 3, т. 5 от Кодекса за социално осигуряване, се посочва датата на последния календарен ден от месеца, в който са изплатени обезщетенията за оставане без работа." , но не знам дали важи само за период след 01.01.2016 г. или и преди е било така.

В преходните на наредбата "§ 17. При подаване на декларация образец № 6, приложение № 4 към чл. 2, ал. 2 с попълнен в т. 8 код за вид плащане 1, 2, 3 или 5 за дължими осигурителни вноски върху осигурителен доход, който се отнася за месеци преди 1 януари 2016 г., в т. 18 се попълва дата на изплащане/начисляване.", но не пише при код 6.

HouseMouse

  • Публикации: 24 / 2
Здравейте!
Декл. 6 за обезщетение за оставане без работа за м.12.2015, изплатено на 01.02.2016 г.  за осигуровките - в т. 7 период 12.2015, т.8 код 6, т.18 - 01 или 29 февруари трябва да е?...

Намерих в сайта на НАП указания от миналата година "6.2.   Съгласно промените в четвъртата забележка в полето на т. 18 (дата на изплащане/начисляване), се попълва датата на последния календарен ден от месеца, в който са изплатени обезщетенията за оставане без работа, когато с декларация обр. № 6  се декларират дължимите осигурителни вноски за лица, на които за осигурителен стаж се зачита времето по чл. 9, ал. 3, т. 5 от Кодекса за социално осигуряване." , така че - записвам последен работен ден на месеца на изплащане :)

HouseMouse

  • Публикации: 24 / 2
...Да, ама не.

Подадох Д6 за обезщетението с дата 29.02.2016, но ми я върна с грешка "дата в т.18 не може да бъде след датата на подаване." Сега се чудя дали трябва да сменя датата на 01.02.2016 или трябва да си остане 29.02, но да подам след 01.03...

Моля, помагайте! :)


HouseMouse

  • Публикации: 24 / 2
Благодаря за линка! Но не мисля, че е от бъг в системата им, защото едновременно с Д6 за обезщетенията за м.12 подадох и за заплатите за м.01, както и обезщетенията за частта за м.01. Всичко е платено на 01.02, така че при всичките датата беше 29.02. Д6, които са за януари си минаха без проблем, тази от декември обаче не я харесва. 

алекса

  • Публикации: 2 / 0
Здравейте,
накратко - през 2014 бях СОЛ като всички документи бяха подавани от счетоводител.
През 2015 бях прекъснала самоосигуряването, бях безработна. Сега от 18.02 отново искам да започна самоосигуряването си (ЕООД), като подадох Декларация за регистрация, а в НАП ми казаха, че трябва да подам само още Д1.
Преди няколко дни 2 пъти опитах да подам Д1, без Д6, понеже видях, че счетоводителя ми за 2014 е пускал,че няма основание за Д6. Съответно ми отхвърли Д1 със следното:
Файлът е отхвърлен: Броя на декларациите от файла не отговаря на декларираните в придружителното писмо ! RMS:244
Декларациите се отхвърлят поради нарушаване на изискванията за едновременно подаване на декларации обр.1 и обр.6.....

Сега прочетох, че трябва и Д6 да подам еднократно. Така ли е и ако да, какво би трябвало да попълня във всички тези полета за "дължими вноски", след като миналата година не съм имала дейност? А също и във "вид плащане"?
И трябва ли да чакам да изтече месеца, за да ги подам, защото някъде мисля, че видях, че трябва да подам Д1 в срок от 7 дни след като подам Декл. за регистрация иначе осигуряването става само за пенсия?!

Благодаря много!

ХХХХХ

  • Публикации: 6192 / 898
Въпросите Ви са много хаотични и личи, че не сте наясно не само какво да правите, но и как да попитате. Нещата няма да станат с питания по форумите и с "този каза, онзи каза..." Добре е пак да потърсите услугите на счетоводител.

А това за 7-дневния срок за Д1 е ..... невярно

dalila

  • Публикации: 5550 / 366
...Да, ама не.

Подадох Д6 за обезщетението с дата 29.02.2016, но ми я върна с грешка "дата в т.18 не може да бъде след датата на подаване." Сега се чудя дали трябва да сменя датата на 01.02.2016 или трябва да си остане 29.02, но да подам след 01.03...

Моля, помагайте! :)

Вече съм подала на 5 /пет/ фирми, последната вчера.
В т.18 с дата 29.02. Всички са приети!

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook