0.6% за трудов стаж - задължителен ли е

03.02.2016, 15:58 5580 10

03.02.2016, 15:58
Публикации: 298 / 14
Добър ден,

Изготвям един трудов договор, и работодателя и работникът са съгласни да не се начислява 0.6% за трудов стаж. Мога ли направо да не го пиша в договорът. Този процент задължителен ли е или по - желание на работодателя?
#1 | 03.02.2016, 16:02
Публикации: 1705 / 207
А в Правилника за РЗ на фирмата какво е записано?
#2 | 03.02.2016, 16:04
Публикации: 298 / 14
А в Правилника за РЗ на фирмата какво е записано?
Това е първия служител на фирмата като изключим СОЛ. Тоест нищо не е още записано, но работодателят не иска да плаща за стаж, работникът е ОК с това, понеже заплатата основната му е достатъчна.
Проблемът е, че днес трябва да уведомя НАП за ТД, затова ми трябва отговор на въпросът.
#3 | 03.02.2016, 16:08
Публикации: 3326 / 256
Уведомяването на НАП няма нищо общо с класа на лицето. Там се вписва основната заплата, а не основната + класа.
Според мен ще имате проблем с ИТ ако не начислявате клас за професионален опит.
#5 | 03.02.2016, 16:10
Публикации: 298 / 14
Уведомяването на НАП няма нищо общо с класа на лицето. Там се вписва основната заплата, а не основната + класа.
Според мен ще имате проблем с ИТ ако не начислявате клас за професионален опит.
Има има, обаче ще ти пратя лично, понеже не за публично коментиране въпросът.
#6 | 03.02.2016, 16:32
Публикации: 1187 / 228
Хм... аз не откривам каквато и да е връзка между уведомлението и допълнителното възнаграждение за клас(накратко). Обаче съм убеден, че ще има последващ проблем с инспекцията за неначисляването, каквато и декларация да е подписал работника, ако го забележат. Наредбата просто не предвижда подобна възможност...
#7 | 03.02.2016, 16:34
Публикации: 298 / 14
Хм... аз не откривам каквато и да е връзка между уведомлението и допълнителното възнаграждение за клас(накратко). Обаче съм убеден, че ще има последващ проблем с инспекцията за неначисляването, каквато и декларация да е подписал работника, ако го забележат. Наредбата просто не предвижда подобна възможност...
Добре, не може ли поне след първата година да се изплаща, а не веднага?
#8 | 03.02.2016, 16:37
Публикации: 1187 / 228
Може, ако е в съответствие с Наредбата. Грубо казано, до момента няма стаж като космонавт или подобна трудова дейност, защото е работил само като стриптизьор. Прави една година като космонавт и започвате да му го начислявате и изплащате. Естествено, сте си описали това във вътрешните правила.  :wink1:
#9 | 03.02.2016, 17:28
Публикации: 31 / 0
Може, ако е в съответствие с Наредбата. Грубо казано, до момента няма стаж като космонавт или подобна трудова дейност, защото е работил само като стриптизьор. Прави една година като космонавт и започвате да му го начислявате и изплащате. Естествено, сте си описали това във вътрешните правила.  :wink1:
Уви, задължителен е независимо дали работодателят и служителят да имат съгласие по въпроса да не бъде начисляван.
#10 | 03.02.2016, 17:37
Публикации: 1187 / 228
Значи задължителен е за начисляване, единственото мърдане е свързано с естеството на този придобит трудов стаж на същата, сходна, несходна работа за новопостъпили работници. И при положение, че във вътрешните правила изриччно и обективно сме си упоменали какво признаваме и какво - не.
Другото с декларации и отказ от права са несериозни неща.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група