Как се определя кой има право на командировъчни

27.01.2016, 15:51 2190 7

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

aglaiaz

• Публикации: 31 / 0
Колеги,
според НАРЕДБА ЗА КОМАНДИРОВКИТЕ В СТРАНАТА
Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1991 г.) (1) Не се считат командировани лицата, които:
1. извършват постоянната си работа през време на пътуването - работници от локомотивни и други превозни бригади, шофьори, летци, моряци, ловни и риболовни надзиратели от подвижната охрана и др.;
НО какво би могло да означава "и др."
Питането ми се отнася за лица, които са с длъжности монтажници и монтьори на съоръжения за отопление, вентилация и климатизация,  като дейността на фирмата на територията на цялата страна. В трудовите им договори е записано, че мястото им на работа са "Обектите на дружеството в страната".
Как да разбирам
чл. 121 от КТ - Когато нуждите на предприятието налагат, работодателят може да командирова работника или служителя за изпълнение на трудовите задължения извън мястото на постоянната му работа.
Дали трябва да бъдат командировани или не?

bobo

• Публикации: 2740 / 367
При изброените в наредбата длъжности работата се извършва по време на пътуване - движение на "работното място" влак, самолет и т.н.
Мисля, че на монтажниците трябва да се дават командировъчни, въпреки че "мястото им на работа са "Обектите на дружеството в страната".

P.G.H.R.

Сравнявайте местоработата с мястото им на живеене.
Ако те живеят в едно населено място, а вие ги премествате в друго населено място за определен период от време, примерно 20 дни.
Какво им осигурявате?
Транспорт, нощувка, храна?
Това ви е отправната точка.
Ако нищо не осигурявате - ще плащате.

aglaiaz

Да, и аз така мисля, но ми се искаше да имам мнение от колеги, защото шефът винаги е/иска да е прав.

aglaiaz

Осигурряваме транспорт и нощувка. Явно обаче е необходима и храна.

ХХХХХ

• Публикации: 6008 / 875
Абсолютно не съм съгласна с двата отговора. Щом работното място е цялата страна, няма начин лицата да работят в друго населено място извън мястото на постоянната си месторабота. Поне не и на територията на страната :-)  Това, че не работят в населеното място по постоянното си местоживеене, също не е повод за плащане на командировъчни.
Имате две възможности - 1. Ако промените местоработата в ТД с фиксиране на едно населено място, на всеки друг обект извън това място, може да плащате командировъчни. 2. Да оставите местоработата в цялата страна и да отчитате разходите за транспорт и хотел като разходи за дейността /внимавайте да не се тълкуват като социални разходи!/, а за храната - увеличавате заплатите. Е, вторият вариант ще излезе по-скъпо :-)

P.G.H.R.

Хиксовете, благодаря!  :good:
Всъщност, това имах пред вид, ама сега като се чета, виждам че не е достатъчно ясно.
Именно, зависи договорите как са оформени и какво им осигуряват по обектите.

Още веднъж благодаря...

aglaiaz

Благодаря за мненията. Намирам ги за много полезни.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост

Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook