Питане за разпредление на осигировки по декларация

27.01.2016, 19:54 2565 3

27.01.2016, 19:54
Публикации: 6 / 0
Здравейте, имам следното питане(вероятно глупаво за вас).
Работя на два договора като научен работник, но тази година общо взето принудително ни регистрираха като свободни професии, за участие в мониторингови програми, тъй като им трябвали хора с някакви степени. Цяла година работя по основен и допълнителен договор, за който ми издадоха справки за годишна декларация и помесечни разбивки на сумите. Имам общ месечен доход от двете места средно около 1000 лева. Освен това, ми платиха на три вноски бруто 7100 лева за свободната професия през месеци април, октомври и ноември и с признати разходи съответно общо 5325 лв - 2000 лв, 850 лв и 2475 лв. Казаха, че са ми подали декларации върху доход за самоосигуряване 420 лв. за цял месец април, а октомври и ноември пропорционално за по 5 дни. Повече нито ме потърсиха, дадоха ми документите и ме оставиха да се оправям сам, исках да си платя, за да ми подготвят декларация - никой не ме погледна.
Сега искам да попитам в декларацията аз този чист доход от свободната професия 5325 лв. трябва да го разпределя за 12 месеца в средната част ли(пада се по 443.75 лв месечно) и да си платя осигуровки за всеки от тези месеци, или трябва да включа само за трите месеца, когато реално  съм работил така? В първия случай ще излезе грубо 1000 лева средно + 443.75 за 12 месеца, а във втория ще е пак 1000, но само за три месеца плюс горница до достигане на максимален доход от 2600 лв, а за октомври ще е по-малко, защото съм получил 850 лв?
Благодаря предварително!
#1 | 27.01.2016, 20:06
Публикации: 6 / 0
Моля да ме извините за неграмотното заглавие - знам как се пише "осигуровки" и "разпределение", просто недоглеждане, без последваща възможност за редакция...
#2 | 28.01.2016, 10:00
Публикации: 1187 / 228
Впишете си дохода от дейността като свободна професия само за периодите, в които сте упражнявал такава(споменавате, че са ви подавани декларации 1 и е декларации за самоосигуряващо лице - би трябвало да ви бъде даден екземпляр от тях), а не пропорционално за дванадесет месеца.
#3 | 28.01.2016, 10:09
Публикации: 6679 / 661
Защо не си вземете ПИК от НАП и да проверите какво има подадено?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група