Надробена каша, че и с подправки

08.01.2016, 15:03 3900 4

08.01.2016, 15:03
Публикации: 154 / 5
Подадох на 06.януари Окд5 първо онлайн с КЕП ,като сложих отметка на възобновявам дейността от 01.01.2016 като съдружник в ООД .До 31-12-2015 бях ДУК Подадох по ЕГН ,като посочих и Булстата на работещото дружеството
 имах отказ от системата с мотив ,няма прекъсване на дейността.
Наложи се вчера да отида лично за да разбера какво става и да го подам на хартиен носител за по сигурно.
Какво се оказа: Тъй като имам ЕТ от 96 година и заради него системата се бърка .Нямало пресъсване на дейността на ЕТ то.При започване на дейността на ЕТ през 96 година съм се самоосигурявала през него само 4 месеца. После в осигурителната ми книжка е заверено и записано ,че ще продължа да се самоосигурявам през ЕТ на съпруга ми и през неговия осиг номер и Булстат като съпруга. Имам заверки на трудовия стаж в Осиг книжка за 96,97,98 и 99 години .От 2000 година осигуряването ми е по Труд договор .
Минали са доста години и не мога да си спомня и да намеря дали има подавана декл за спиране на самоосигуряването на моето ЕТ. Нямам връзка със счетоводителката отдавна.
Въпросното ЕТ има патентна дейност от 01.08.2001 до 31.08 .2002 година.Намерих патентни декларации за периода ,както и ГДД за двете финансови години.Друго нищо не намерих в архив. Направи ми впечатление ,че в ГДД не е сложена отметка за самоосигуряващо лице. Декларациите са пускани по пощата.
Това са фактите!
Служителката вчера ми препоръча да пусна с КЕП на физическото лице декларация Окд5 за спиране на дейността на въпросното ЕТ. Само каза да проверя кога е спряло дейност.
И сега незнам какво да правя. В периода на ефективна дейност тези дванадесет месеца ,не съм внасяла осигуровки като СОЛ ,не е подавано д1 и д6 от Булстата на ЕТ то .Счетоводителката тогава ни беше казала,че не е задължително след като работя е съм осигурена .Сигурно затова не е сложила и отметки в ГДД ,че лицето е СОЛ.
Дайте моля съвет!
Знам,че доста дълго стана обяснението ,за което се извинявам!
#1 | 08.01.2016, 15:35
Публикации: 5497 / 371
Подавате Окд5 за спиране на дейност през Вашето ЕТ с първият ден след четирите месеца, през които сте се осигурявала през ЕТ
#2 | 08.01.2016, 15:48
Публикации: 36 / 3
Здравейте, аз също бях  ЕТ през периода 2000-2002 г., в НАП, преди две години излизаше, че не съм подала Окд5, за спиране на осигуряване (имах дори сериозен спор със служител в НАП, защото бях абсолютно убедена, че е подадена)но не успях да я открия при мен. Отидох в НОИ(през 2002 ги подавахме там), платих такса и ми извадиха декларацията от досието на фирмата, което беше в архива им. След това занесох копие в НАП и те оправиха информацията в системата си.
#3 | 08.01.2016, 17:49
Публикации: 154 / 5
благодаря ви за отделеното време и отговорите!
Наистина е логично датата на спиране да е след 4 тия месец, В досието по ЕГН като влезнах ,се вижда осигуряване СОЛ код 12 ,но под булстата на съпруга ми,от петия месец на 96 година.
Другото ми  притеснение е факта ,че няма осигуровки за сол през 12 месеца на ефект работа 08.2001-08.2002 .
#4 | 08.01.2016, 17:51
Публикации: 154 / 5
а дали ще има глоби за това ! Или като е онлайн може и да мине.Има и давност,доста години са това!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група