Осигуровки по гр.договор

28.12.2015, 16:18 4566 7

28.12.2015, 16:18
Публикации: 58 / 1
Здравейте, моля за вашето мнение по следния казус: имаме назначено лице по гр.договор, на което се плаща всяка седмица според изработеното. За първите три седмици на 12м е изплатен доход: 148.00, 148.00 и 140.60 или 327.45 лв. след приспадане на НПР. Не са удържани суми за осигуровки и ав.данък. Тази седмица има изработени 103.60 лв. с което за м.декември се получава 405.15 лв. ОД след приспадане на НПР. Правилно ли постъпвам като от последно възнаграждение за месеца 103.60 лв. удържам сигуровки върху 405.15 лв.?
#1 | 28.12.2015, 16:36
Публикации: 9297 / 1557
Надявам се, че наистина става въпрос за ГД, а не за прикрит ТД ;)
По-правилно би било да преизчислите и предходните плащания, но в крайна сметка резултатът ще е един и същ. Добре е, че всичките договори са при Вас и знаете как стоят нещата. Замислям се какво би станало, ако първите три ГД бяха при друг възложител/и...

#2 | 28.12.2015, 17:04
Публикации: 58 / 1
Не е прикрит ТД, този месец имахме проверка от ИТ. До сега винаги общо за месеца се е получавал ОД след приспадане на НПР под МРЗ, а сега след като удържа осигуровки от последното възнаграждение, сумата за получаване значително намаля и се зачудих дали не трябва да удържам осигуровки само за последното възнаграждение?
#3 | 28.12.2015, 17:24
Публикации: 2966 / 392
За мен няма логика да се налага преизчисляване и внасяне на осигуровки. Ако договорите са при други възложителите, ще тичам насам натам да им обяснявам, че някой някъде ми е платил х лева и сега трябва да ми преизчисляват сумите, които са платили? Или още по-вълшебно, ако става дума за минали месеци или пък за минала година...?
#4 | 28.12.2015, 17:38
Публикации: 9297 / 1557
Като чета КСО, ч. 4, а. 3, т.5 и т.6, не мога да се съглася, че се удъpжат осигуовки само от последния ГД. В т.5 се говори за "месечно" възнаграждение, което разбирам като сбор от всички възнагряждения по граждански договори за месеца.
Скрит текст :

Според т.6, щом е осигурен на едно основание през месеца /последния ГД/, то възниква задължение за осигуряване по всички останали ГД за месеца.
Скрит текст :

Съгласна съм, че няма логика да се търсят вноски по минали договори, но законът си е закон :). Аналогичен е и случаят с безработен, който е взел 5 лева по ГД на 02.12, , а след това започва работа по ТД от 29.12.
#5 | 28.12.2015, 17:44
Публикации: 58 / 1
И аз мисля така, че всеки възложител отговаря за неговия си договор, съобразявайки се с данните които лицето е декларирало за друг вид осигуряване и максимален ОД. В моя случай лицето е декларирало, че не работи по трудов договор не е осигурено на друго основание, т.е. осигуровки ще има ако получи доход над МРЗ за месеца, след приспадане на НПР. 
Та в моя случай - последното плащане за м.12 възнаграждението (след НПР) не надвишава МРЗ, но общо изплатения доход за месеца го надвишава. Объркването ми идва от текста на СИС, където на р.5 е записано: Осигурителен доход от сумата по тази сметка..... Т.е да удържа осигуровки върху 77.70 лв. от възнаграждението, което плащам сега или да взема предвид дохода за целия месец и да начисля осигуровки върху 405.15 лв.?
#6 | 28.12.2015, 17:57
Публикации: 9297 / 1557
Удържате осигуровки върху 77.70 лв. от възнаграждението, което плащате сега  и с което надвишава МРЗ. След това изпълнителят по ГД трябва да си подаде заявление /или какъвто искате документ/ да му бъдат преизчислени СИС по другите ГД за месеца, защото е попаднал в хипотезите на чл.4, ал.3, т.5 или т.6 /която си харесате/ и внасяте осигуровки и по предходните ГД, като лицето връща надплатените суми. Крайният резултат е осигуряване върху 405,15 лв.
Добре, че за този месец още не сте подали Д1, Д6 и Д55.
По-лесно е да оформите първите плащания като авансови и с последното направо да удържите осигуровки върху общата сума.
#7 | 29.12.2015, 09:03
Публикации: 2966 / 392
Като чета КСО, ч. 4, а. 3, т.5 и т.6, не мога да се съглася, че се удъpжат осигуовки само от последния ГД. В т.5 се говори за "месечно" възнаграждение, което разбирам като сбор от всички възнагряждения по граждански договори за месеца.
Скрит текст :

Според т.6, щом е осигурен на едно основание през месеца /последния ГД/, то възниква задължение за осигуряване по всички останали ГД за месеца.
Скрит текст :

Съгласна съм, че няма логика да се търсят вноски по минали договори, но законът си е закон :). Аналогичен е и случаят с безработен, който е взел 5 лева по ГД на 02.12, , а след това започва работа по ТД от 29.12.

Аз го разбирам като възнаграждение, за което е отговорен единия осигурител/възложител.  :wink1:
Имах случай, в който изплащах за година назад (частично в 2014) - дори не мога да си представя как ще се развие ситуацията, в която лицето нахвърля МРЗ и се връща при възложил от преди 9 месеца (да речем в октомври 2014), за да му преизчисли изплатената сума.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група