Сумирано отчитане (изчисляване) на работното време

29.11.2013, 12:16 167572 154

#20 | 29.11.2013, 12:16
Публикации: 10 / 1
Четейки коментарите на КТ, стр.410 е вписан следния текст: " Сумирано изчисляване се прилага по преценка на работодателя в производства и дейности, в които условията на труда не позволяват подневно изчисляване... В тези случаи нормата на работното време има производен от работния ден характер - тя се определя, като законоустановената продължителност на работния ден се умножва по броя на работните дни през периода..."
За доказателство на четираното прилагат писмо на МТСГ. В края на отчетния период при проверка за наличен извънреден труд, отработеното се преизчислява / към 8 часа, нощни към дневни и т.н./ За съжаление никъде не намирам коментар какво правим с неотработените часове и по точно на каква база се начислявата - брутно трудово за съответния месец /чл.266/, предположението, което срещнах на няколко места по анализа - чл.228 или уговорено възнагражадние по ТД. Последното предположение за мен е най-хлъзгаво защото се отглонява от брутното трудово и неговите елементи. Какво е вашето мнение?
#21 | 29.11.2013, 12:29
Публикации: 10 / 1
От друга страна възнагражението по чл 266 по КТ, съгласно чл 16 от Наредба за структурата на работната чаплата, е част от брутната работна заплата, т.е. ако не попадаме в този член от КТ отиваме на престой, а от там следва да се отчете обещетение. Ако това не е приложимата норма и приемем че попадаме в хипотезата на обещетение то тогава при изсляване на възнаграждението за тези неотработени часове следва да се взема брутното от предходен месец. Това веднага ще даде отражение на брутното трудово в последния месец от сумираното отчитане. Факт е че почти всички колеги се стараят да не попадат в подобни ситуации, но в действителност как следва да се постъпи при определяне на възнаграждението???
#22 | 29.11.2013, 12:43
Публикации: 10 / 1
Попаднах са следния извод, вписан в Коментарите към КТ, за приложението на чл 266 ал1, а именно7 " Съгласно изричния тест на работника или служителя се дължи според изработеното, но не по-малко от уговореното възнаграждение за пълно изпълнение.... Предпоставка на плащането по ал.1 е непълното изпълнение. Следователно възнаграждението за изработеното е по дефиниця по-малко от това за пълно изпъление.... В действителност при предпоставката на ал.1 хипотезата на възнагражедние според изработеното е изключена. Възнагражеднието всякога е в размзер на уговореното за пълно изпълнение...." Т.е. от вписаното разбирам че при всички случаи тези часове се заплащат и възнаграждението следва да се допълни до уговореното между страните брутно трудово по ТД.... Какво е вашето мнение?
#23 | 29.11.2013, 13:19
Публикации: 1202 / 120
Работник графици не прави. Той си има трудов договор с уговорено месечно възнаграждение. Няма как да поеме негативите от лошо съставеният график. Считам, че му се дължи пълно възнаграждение.
#24 | 29.11.2013, 14:36
Публикации: 10 / 1
Аз също съм на това мнение. Даже в случая дълбая темата именно от гледна точка на работника. Факт е обаче че прерових сумати съдебни решения и писма на МТСП и просто не намирам ясно заключение по този въпрос - при неотработени по вина на работодателя часове, как следва да се заплатят те на работника - като обещетение /за престой/ или като трудово възнагражедние при неизпълнение на трудови норми. Въпроса изглежда простичък, но има възможности човек да се подведе. Именно затова графиците които се изготвят никога не показват разлика в отработеното. Но ако се наложи.... какво правим. Коя база ползваме. За времето което отделих по темата аз лично достигнах до извода че се прилага чл. 266 ал.1, ако е доказуемо че работника няма вина за неизпълнението и не попадаш в хипотезата на престой; възнаграждението се изчислява на база уговорено основно възнаграждение /по ТД/ което е дължимо за месеца в който се прави изравняването на графика; върху това възнаграждение се начисляват всички други възнаграждение съгладно наредбата; тежеста си е изцяла за сметка на работодателя. Други мнения?
#25 | 29.11.2013, 14:43
Публикации: 5497 / 371
тежеста си е изцяла за сметка на работодателя
Да, щом работодателят правейки графика така, че не може да уплътни работните часове за месеца, работникът няма вина.
Той е добросъвестен и работи по направения график. Съответно трябва да получи договореното възнаграждение по ТД.
#26 | 14.12.2013, 18:33
Публикации: 191 / 5
Здравейте!
Искам да попитам следното - след като сме изпращали декларация 1 с раб.дни и часове според броя на раб.дни, а сега трябва да правим график за инсекцията по труда със сумарно работно време, то следва, че трябва всеки месец по график часовете да съвпадат с часовете в декларация 1, нали? Или може да са по-малко? И нали може всеки месец да си изравняваме часовете за месеца, и да не подаваме декл.1 с код осигурен 16?
Благодаря за отговорите!
#27 | 20.12.2013, 16:11
Публикации: 131 / 9
Код 16 се подава, ако периодът на сумирано отчитане, е повече от един месец.
#28 | 01.04.2014, 11:48
Публикации: 12 / 0
Здравейте колеги,

във връзка със СИРВ, имам следния въпрос: Отчетният ми период от 6 месеца започва на 23 ноември и свършва на 23 април. През месец януари постъпват трима служители на длъжност "Водопроводчик". В заповедта за определяне на СИРВ е упоменато, че тя важи за всички хора на тази длъжност. Как трябва да отчета часовете на новопостъпилите? Или по-тоочно кога? На края на отчетния период, т.е. 23 април, или когато за тях минат 6 месеца?
Благодаря за помощта.
#29 | 01.04.2014, 11:59
Публикации: 1202 / 120
А как е формулирана заповеддта ви за въвеждане на СИРВ... и това 23-ти може би ще смути не само мен.
#30 | 01.04.2014, 14:16
Публикации: 4394 / 734
Интересно решение за въвеждане на СИРВ от средата на месеца. Някак часовете ще се изравнят, но си мисля как се подава Д1 за първия и последния месец? По две Д1 ли?
За новопостъпилите - не знам дали е правилно, но на първо четене бих ги изравнил до края на периода за всички, след който да "влязат в релси" с отаналите.
#31 | 01.04.2014, 14:23
Публикации: 12 / 0
Ами въведено е от 23, защото така се наложи... не мислех, че това е проблем? Все пак съм начинаеща в областта.. А ето как е формулирана заповедта:
            
ВЪТРЕШНА ЗАПОВЕД
№222/23.10.2013г.

На основание чл.142, ал. 2 от Кодекса на труда


УСТАНОВЯВАМ

Сумирано изчисляване на работното време в структурно звено „Обекти“ за длъжностите Началник строителен обект, Водопроводчик, външно ВиК, Кофражист.
Периодът за отчитане на сумираното работно време е 6 месеца.
Графиците за работа и почивки на работниците се изготвят от отдел Човешки ресурси и  се предоставят своевременно на работниците, за които се отнасят и  се поставят на видно място в предприятието.
В 5-дневен срок от изтичане на календарния период за отчитане на сумираното работно време Ръководител проект на всеки обект предоставя в счетоводството данни за действително отработените часове през календарния период.

Екземпляр от заповедта се връчва на отдел Човешки ресурси и преките ръководители на звено „Обекти“ за сведение, изпълнение и съхранение.
#32 | 01.04.2014, 14:26
Публикации: 5497 / 371
Ами въведено е от 23, защото така се наложи... не мислех, че това е проблем? Все пак съм начинаеща в областта.. А ето как е формулирана заповедта:
            
ВЪТРЕШНА ЗАПОВЕД
№222/23.10.2013г.


Номерът на заповедта е от 23-ти! Никъде в самата заповед не пише от кога влиза в сила!
#33 | 01.04.2014, 14:34
Публикации: 12 / 0
След като не е упоменато, не се ли счита, че влиза в сила от датата на издаване на заповедта?
#34 | 01.04.2014, 14:36
Публикации: 1202 / 120
... и като се има предвид че е подписана нейде по обяд ...нали... (извинявайте админи, но не се сдържах)  :blush:
#35 | 01.04.2014, 14:43
Публикации: 2974 / 396
Не знам да има забрана да въведете СИРВ по подобен начин, но технически, логически и всякак не го виждам как ще работи.
#36 | 01.04.2014, 14:55
Публикации: 1202 / 120
Разбира се, че формалната логика би накарала всеки от нас да действа точно като колежката, задала въпросът. Явно и нея не й изглеждат нещата нормални за да потърси външни мнения. Проблемът е в издалият заповедта, а той най вероятно е подписал каквото са му съставили. Съставителят е пропуснал технологичното време т.к. всички знаем, че графиците се разработват едновременно за целият отчетен период. Така, че е немислимо в деня на заповедта вече да има разработени и утвърдени графици. Иначе, наистина няма документ ограничаващ началната дата за въвеждането. Отделно се водят като вагончета проблемите споделени по горе с отчитането, декларирането и следенето при проверки. В този дух само препоръчвам на колежката да говори с ръководителят и да му препоръча корекция в заповедта и да уеднакви периодите за всички работници.
#37 | 01.04.2014, 15:06
Публикации: 379 / 33
 Как трябва да отчета часовете на новопостъпилите? Или по-тоочно кога? На края на отчетния период, т.е. 23 април, или когато за тях минат 6 месеца?
Благодаря за помощта.

В края на отчетния период.

По-добре го въведете от 01.12.2013г. както ви съветват всички колеги. Трябва да проверите дали ноември са подадени по 2 Д1 на работниците. Ако не са - няма проблем.

Мен друго ме издразни в заповедта -  Графиците за работа и почивки на работниците се изготвят от отдел Човешки ресурси   , е няма ли началници по звената та все ЧР.
#38 | 01.04.2014, 16:24
Публикации: 12 / 0
Благодаря на всички ви за помощта. С риск да си навлека още някой ироничен отговор, ще попитам следното: какво правя, ако счетоводителят не е подавал никакви декларации и дотук хората се водят на 8-часов работен ден, с идеята, ако в края на отчетния период се окаже, че са работили повече, да им се заплати извънреден труд?
#39 | 01.04.2014, 17:36
Публикации: 379 / 33
Продължавате в същия дух. (явно това за СИРВ го знаете само на книга, такова не е въвеждано или поне за повече от месец)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група