Сумирано отчитане (изчисляване) на работното време

02.12.2011, 15:50 167829 154

02.12.2011, 15:50
Публикации: 3145 / 253
Сумирано отчитане (изчисляване) на работното време

ПИСМО ИЗХ. № 12-914 ОТ 08.12.2006 Г. НА МТСП ОТНОСНО: СУМИРАНОТО ОТЧИТАНЕ (ИЗЧИСЛЯВАНЕ) НА РАБОТНОТО ВРЕМЕ

ПИСМО ИЗХ.№ 26-34 ОТ 6.06.2006 г. НА МТСП ОТНОСНО СУМИРАНОТО ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА РАБОТНОТО ВРЕМЕ

ПИСМО ИЗХ. № 29-20 от 5.12.2005 г. НА МТСП ОТНОСНО СУМИРАНОТО ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА РАБОТНОТО ВРЕМЕ

ПИСМО ИЗХ. № 26-241 от 2.07.2004 г. НА МТСП ОТНОСНО УСТАНОВЯВАНЕ НА СУМИРАНО ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА РАБОТНОТО ВРЕМЕ

ПИСМО ИЗХ. № 26-344 от 11.10.2004 г. НА МТСП ОТНОСНО СУМИРАНОТО ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА РАБОТНОТО ВРЕМЕ

#1 | 10.10.2013, 18:25
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
Имам специфичен въпрос, свързан със сумираното изчисляване на работното време. Не знам дали точно тук е мястото, но просто се надявам да получа адекватен отговор. Става въпрос за следното. В едно от писмата които прочетох пише, че работодателя е длъжен да изготви график, съобразен със законовите разпоредби. За съжаление, не са цитирани  кои. Въпросът ми е точно за този график. Ако е възприет период на изравняване например 3 месеца, тримесечен график ли се изготвя. Възможно ли е да се правят промени във вече изготвен график? Колко често? Колко по- рано от изпълнението на графика могат да се правят подобни промени? Например- промени от днес във графика за следващия месец? Промени от днес във графика за следващата седмица? Промени от днес във графика за следващия ден?
Благодаря предварително на всички отзовали се.
#2 | 10.10.2013, 20:22
Публикации: 4400 / 737
Законовите разпоредби обикновено са КТ, Наредбата за работното време, почивките...
Графикът се прави за периода на "изравняване", като идеята е в края на периода да няма извънреден труд или часове под нормата. Но се случва и да има. Гледаш да спазваш междудневните и междуседмични почивки.
За промените - винаги може да се наложи промяна - какво правиш, ако някой се разболее - ами преработваш графика. За сроковете - мисля, че и от днес за утре е ок.
#3 | 11.10.2013, 09:09
Публикации: 1202 / 120
 Гледаш да спазваш междудневните и междуседмични почивки.

Допълнително гледайте да спазите и максималният брой разрешени часове за седмицата нощен и дневен труд и не забравяйте, че изравняването на графика и определянето на налични извънредни часове става след като се превърнат нощните в дневни - да не ви го смята проверяващият и да ви изненада неприятно с акт за укриване на извънреден труд.
#4 | 11.10.2013, 09:46
Публикации: 2976 / 397
Преди време имаше едно дълго и красиво писмо от МТСП, че нощните часове, превърнати в дневни, не формират извънреден труд :)
#5 | 11.10.2013, 10:06
Публикации: 3 / 0
За промените - винаги може да се наложи промяна - какво правиш, ако някой се разболее - ами преработваш графика. За сроковете - мисля, че и от днес за утре е ок.
Благодаря на всички отзовали се. В същност, проблема са ми промените. Оказва се, че промени трябва да се правят поне 3 пъти седмично, като по правило са от днес за утре. По този начин се получава, че работниците трябва да са на разположение едва ли не 24 часа 7 дни седмично и те недоволстват. Затова попитах за ограничения. Още веднъж благодаря на всички.
#6 | 11.10.2013, 10:10
Публикации: 2976 / 397
В този случай аз бих правила индивидуални графици за всяко лице - не знам колко ви е удобно и колко хора са. И задължително бих ги връчвала срещу подпис. От друга страна, да нямаш стабилност кога ще работиш, почиваш и кога ще те привикат, не е най-приятно на света. Не знам от кого зависи, но бих променила тази практика.
#7 | 11.10.2013, 10:20
Публикации: 4400 / 737
Те графиците по принцип не са ли индивидуални? Нали на всеки човек поотделно броим дните, часовете...
#8 | 11.10.2013, 11:12
Публикации: 2976 / 397
Не, имах предвид на отделен лист за всеки човек.
#9 | 11.10.2013, 11:13
Публикации: 3 / 0
Правя индивидуални графици. Не смея да ги връчвам срещу подпис, защото в 90% от случаите няма как да връча срещу подпис промените:( Те стават с обаждане по телефона, като се променя часа, изцяло отпада дейността или вместо човека на следващия ден да почива, както е по график, се налага да работи. Понякога - макар и по-рядко, промени се извършват дори след като човека вече е дошъл на работа. След това реалното работно време се отчита с вътрешен формуляр. Просто недоволството е все по голямо и не знам къде е границата ( законовата) на тези промени и кога ще ме налазят от инспекцията:(. Лично на мен изобщо не ми е приятен този начин на работа , но.....
:)
#10 | 11.10.2013, 11:35
Публикации: 1202 / 120
Преди време имаше едно дълго и красиво писмо от МТСП, че нощните часове, превърнати в дневни, не формират извънреден труд :)
Верваш ли?!  За по сигурно попитайте инспекторът си от ИТ дали му верва /ама преди да дойде ви проверява/ !  :wink1:
#11 | 11.10.2013, 11:48
Публикации: 2976 / 397
Не му вервам и си плащам като пич всичките часове, извънредни, нощни и не знам още какви... ама беше красива мечта... Честно казано не разбирам смисъла на такива писма...
#12 | 11.10.2013, 12:15
Публикации: 1202 / 120
То е същото като указанието на Масларова за прилагане на чл. 12 от наредбата за РЗ относно признаването на стар трудов стаж. Според правната наука не може да има нормативен акт с задно действие и би следвало да се зачита целият стаж на работника до влизане в сила на същата, а за периода след това вече по новите правила /така го тълкуват и синдикатите/, а оная е подписала, че целия стаж се преразглежда.... Няма да я наричам ПАТКА щото.... ще обидя лебедите....
#13 | 31.10.2013, 15:53
Публикации: 12 / 0
Здравейте драги колеги,
моля за отговор на следния въпрос, тъй като съм начинаещ :)
При сумирано изчисляване на раб. време и отчетен период 1 месец, се оказва, че в края на този месец часовете не са изравнени и един човек е работил с ден по-малко. Това си остава за сметка на работодателя, тъй като не е успял да уплътни графика, нали така? Да караш служителя да си взима платен отпуск за този ден е неправилно?
Пише ли някъде нещо по този въпрос или отговорът е по подразбиране?

Благодаря!
#14 | 31.10.2013, 15:55
Публикации: 5497 / 371
Това си остава за сметка на работодателя, тъй като не е успял да уплътни графика, нали така?

Точно така! Плащате на работникът като за пълен месец
#15 | 31.10.2013, 15:58
Публикации: 12 / 0
Много благодаря! Въпросът ми този път обаче е от страната на служителя. Става въпрос за мой близък. Задължили са го да си вземе платен отпуск за този един ден и сега търся обосновка за отказ. Не могат да го задължат, след като те не са си уплътнили графика!?
#16 | 31.10.2013, 16:00
Публикации: 5497 / 371
Много благодаря! Въпросът ми този път обаче е от страната на служителя. Става въпрос за мой близък. Задължили са го да си вземе платен отпуск за този един ден и сега търся обосновка за отказ. Не могат да го задължат, след като те не са си уплътнили графика!?

Да, нямат право да го карат да си пусне отпуск.
Работникът е сключил ТД за 8 часова работен ден. Независимо, че е на сумирано РВ, работодателят, правейки графикът така, че да не може да достигне норвмата часове за месеца, е длъжен да му заплати като за пълен месец. Защото работникът няма вина, че такъв график му е направен
#17 | 29.11.2013, 11:23
Публикации: 10 / 1
Здравейте във връзка с следния отговор:
"...
Това си остава за сметка на работодателя, тъй като не е успял да уплътни графика, нали така?

Точно така! Плащате на работникът като за пълен месец... "

коректно ли е да се разбира че прилагаме чл 266 ал.1 от КТ - т.е. уговореното възнаграждение за пълно изпълнение. Ако това не правилната норма, може ли някой да посочи нормативното основание по темата. Благодаря предварително за съдействието.
#18 | 29.11.2013, 12:00
Публикации: 12 / 0
Здравейте!
Струва ми се, че това е правилната норма.
Какво ще кажат другите колеги?

#19 | 29.11.2013, 12:03
Публикации: 5497 / 371
Според мен не е това, защото при сумирано не е задължително да има трудова норма.
По-скоро е по изпълнението на сключеният трудов договор. Там е договорено пълно работно време.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група