Приложение: Молба и заповед за отпуск

16.10.2015, 15:39 28986 22

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

КиК Инфо

• Публикации: 462 / 154
  • www.kik-info.com
  • Администратор на сайта
Приложението издава молба и заповед за отпуск. Платеният годишен отпуск се разрешава въз основа на писмено искане (молба) до работодателя, от страна на работника или служителя, в която последният заявява вида на платения годишен отпуск, началната му дата и неговата продължителност. Платеният годишен отпуск се ползва от работника/служителя след писменото разрешение (заповед) на работодателя.

www.kik-info.com/dokumenti/molba-i-zapoved-za-otpusk.php

Важно: Тук коментираме само това приложение. За въпроси, касаещи конкретни казуси по трудово право, социално и данъчно облагане, моля ползвайте съответните раздели на форума. Мнения, които не са свързани с темата ще бъдат изтривани или премествани.

n_alex76

• Публикации: 1525 / 167
Re: Молба и заповед за отпуск
Отговор 1 | 19.10.2015, 13:27
Дали ще има възможност за опция в молбата да има текст:
"До края на 2015 г. има право на :
............. дни платен отпуск"  ?

bobo

• Публикации: 2845 / 386
Отговор 2 | 19.10.2015, 15:37
Предложения, под влиянието на нашите бланки, със съзнанието, че може би някои не могат да се изпълнят технически:

- едно поле за входящ номер може би не е излишно;
- подкрепям замяната на "молба" със "заявление" :)
- възможност за дефиниране на видове отпуски - годишен, служебен, ученически и т.н., с думи или цитиране на член от КТ;
- ЕГН на лицето за мен е излишно, бих предпочел длъжност;
- за заповедта - може би в следствие на това, че съм в бюджета всичките ни заповеди почват с "На основание чл ..... от .....";
- заповед за отпуск "От ..., представляващ" - това в кавичките ми се вижда излишно тук, длъжността на разрешаващия може да е под подписа.
- също така в заповедта ни се посочва по кой член от КТ или друг норматив е отпускът, от където може да се направи извод дали е със или без стаж и какъв е стажът. Преди време имах работещ студент, чийто отпуск се зачиташе за трудов, но не и осигурителен стаж (или нещо подобно беше);

Пускам бланката, която използваме.

n_alex76

Отговор 3 | 19.10.2015, 15:53
Подкрепям bobo за текста "заявление" и премахване на ЕГН и въвеждане на длъжността на лицето, както и основанието за отпуска от нормативната уредба.
Скрит текст :
В допълнение в заповедта не виждам имена на лицето, на което е разрешен отпуска, длъжност и основанието, за което споменах.

Катя Крънчева

Отговор 4 | 20.10.2015, 01:07
Искането за отпуск е с разрешителен режим, и затова сме го кръстили "молба". Няма как да е "заявление", защото работникът в общия случай не може да си заяви дати за отпуск и да излезе без разрешение от работодателя. Заявяваш нещо, което не изисква разрешение напр. Заявление за банкова сметка. Думата "молба" е по-учтивата форма на "искане" (каквато дума се ползва в Наредбата), и е по-удачна от "заявление". Може да е "заявление за искане за ползване на отпуск", но не ми звучи добре. В крайна сметка "молба за отпуск" се е наложило в практиката, подходящо е и не виждам смисъл да се променя. За другите данни ще го обсъдим, защото например служителят не е длъжен да знае по кой член му е отпуската, нито колко отпуск има или са му останали, но ще помислим...  Ще включим името на служителя в заповедта, изпуснали сме го.

Благодаря за включванията и предложенията, дори и с някои да не съм съгласна.

bobo

Отговор 5 | 20.10.2015, 11:45
Моите предложения бяха във връзка и с това, че бланката е едновременно и молба и заповед :)

Сега ми изникна и друг несъществен въпрос - тази бланка кой я попълва? Ако е работникът, то частта със заповедта е за улеснение на ЛС ли?

n_alex76

Отговор 6 | 20.10.2015, 13:13
Тъй като ползвам стандартни бланки на заповедите и видях, че в тях е посочено "на основание чл..... от КТ"
http://officehit.bg/store/image/data/materiali/formulqri/product_2472.jpg

Катя Крънчева

Отговор 7 | 21.10.2015, 10:40
Моите предложения бяха във връзка и с това, че бланката е едновременно и молба и заповед :)

Сега ми изникна и друг несъществен въпрос - тази бланка кой я попълва? Ако е работникът, то частта със заповедта е за улеснение на ЛС ли?

Да, служителя попълва бланката, вкл. с часта със заповедта и я предава. При нас е така. Аз само се подписвам заповедта и маркирам, че разрeшавам, за да не пишем заповед за отпуск на всеки.

Няма законова бланка. Стараем се да предложим максимално прости процедури и решения. Малко по-късно днес или утре ще направим някои корекции.

Катя Крънчева

Отговор 8 | 21.10.2015, 10:42
Тъй като ползвам стандартни бланки на заповедите и видях, че в тях е посочено "на основание чл..... от КТ"
http://officehit.bg/store/image/data/materiali/formulqri/product_2472.jpg

Това не са стандартни бланки, защото няма законово определени такива. Това са бланки на определено издателство.

miast

• Публикации: 1 / 0
Може да се добави № към заповедта.

TheEconomist

• Публикации: 6 / 0
Доста полезно приложение. Благодаря!

glini

• Публикации: 5 / 0
Здравейте, тъй като нашите работници не ползват компютър и молбите си подават на готов формуляр, възможно ли е да издаваме само заповед за отпуск?

Даниела П. Йосифова

• Публикации: 1 / 0
Според чл.,172 от КТ "(1) Платеният годишен отпуск се ползва от работника или служителя с писмено разрешение от работодателя."
Това автоматично ли означава, че трябва да се издаде Заповед за ползване на отпуск или е достатъчно на молбата управителят да напише "Да"?

bobo

За мен, на първо четене, едно писмено "Да" или "Разрешавам" отговаря на норматива, но все пак пишем заповеди.

Катя Крънчева

Здравейте, тези дни ще включим допълнителен чек бокс "само заповед" и приложението ще издава само заповед.

Катя Крънчева

Готово. Вече може само заповед.

Sue61

• Публикации: 13 / 1
Здравейте!
В крайна сметка, не е задължително да се пише по кой член се пуска молбата, така ли?

P.G.H.R.

Това пък как ви хрумна?  :blink:

Sue61

• Публикации: 13 / 1
Отговор 18 | 18.12.2018, 22:15
... За другите данни ще го обсъдим, защото например служителят не е длъжен да знае по кой член му е отпуската ...

P.G.H.R.

1. Това е писано преди 3 г.
2. Не е длъжен, но е желателно да го знае.
3. Обикновено поддържаме база данни и електронно и на хартиен носител. Ако се случи нещо с едната (не дай Боже!) да можем да възстановим другата. Да напишете в заповедта на основание на кой член от КТ разрешавате отпуската в голяма степен си е във ваше улеснение, както и колко дни остават за ползване, например.
Така и служителят ще си знае какво се случва и няма през ден-през два да ви звъни и да ви пита: колко отпуска още имам да ползвам?

4. Колкото по-добре си организирате работата документално, толкова по-бързо ще я вършите.
Успех и късмет!  :smile1:

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост

Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook