Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ

27.08.2015, 15:25 8599 21

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Нов потребител

  • Публикации: 4 / 0
Здравейте, бих искала да попитам дали мога да пусна уведомление по чл.62, ал.5 от КТ за слкючен трудов договор на 01.09 с дата на уведомлението 31.08? Дали е възможно със задна дата? Благодаря предварително!

marpan_64

  • Публикации: 5663 / 474
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 1 | 27.08.2015, 15:34
Как така сключен договор на 01.09 с дата на уведомлението 31.08.? Нещо неправилно сте се изразили. Може да регистрирате сключен договор на 31.08. със дата на започване на работа - 01.09.

dijit

  • Публикации: 484 / 45
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 2 | 27.08.2015, 15:39
Може да подадете уведомлението на 01.09., а ТД да е сключен на 31.08., но да постъпи на 01.09.2015. Горе-долу както го е описала Марпан, но в обратен ред.

arnel_81

  • Публикации: 131 / 9
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 3 | 27.08.2015, 15:43
Аз мисля, че питащия/та ясно се е изразил/а и отговорът е, не.

dijit

  • Публикации: 484 / 45
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 4 | 27.08.2015, 15:49
Аз мисля, че питащия/та ясно се е изразил/а и отговорът е, не.

Аз лично не я разбирам особено, но това категорично не би ли го обосновал/а? Поне да си изясня въпроса на питащата!

Елена-

  • Публикации: 3354 / 252
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 5 | 27.08.2015, 15:53
Аз лично не я разбирам особено, но това категорично не би ли го обосновал/а? Поне да си изясня въпроса на питащата!

 :good: И на мен не ми е особено ясно :)

arnel_81

  • Публикации: 131 / 9
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 6 | 27.08.2015, 15:56
Регистрацията на трудов договор следва след сключването на самият договор, не преди това.

svetlakercheva

  • Публикации: 1181 / 85
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 7 | 27.08.2015, 16:03
Здравейте, бих искала да попитам дали мога да пусна уведомление по чл.62, ал.5 от КТ за слкючен трудов договор на 01.09 с дата на уведомлението 31.08? Дали е възможно със задна дата? Благодаря предварително!
Няма как със задна дата да подадете и регистрирате нещо, което все още не е настъпило.
п.п. Дано съм се изразила правилно, че и аз се оплетох!

Нов потребител

  • Публикации: 4 / 0
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 8 | 28.08.2015, 09:08
Благодаря на всички за отговорите! Наистина не се изразих правилно, но въпреки това повечето ми разбраха въпроса.Казуса е следния: последния работен ден на служител е на 28.08., този служител ще започне нова работа на 01.09.Понеже ще се получи прекъсване на трудовия стаж затова попитах дали може да се пусне уведомлението за трудовия договор на новата работа със задна дата, за да не се получава това прекъсване.След вашите отговори се потвърди и моето мнение че неможе със задна дата.В такъв случай какво следва да направи служителя, след като се получава такова прекъсване на трудовия стаж?

svetlakercheva

  • Публикации: 1181 / 85
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 9 | 28.08.2015, 09:21
28.08 е последен работен ден, а договорът от коя дата ще е прекратен?

Елена-

  • Публикации: 3354 / 252
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 10 | 28.08.2015, 09:26
Дори и да можеше да се подаде със задна дата пак щеше да има прекъсване в стажа. Щом последния ден в осигуряване е 28.08 най-верояно ще е освободен от събота, а на новата работа започва на 01.09. С уведомлението показвате на коя дата е сключен, а не кога започва на работа, което всъщност важи за прекъсване в стажа.

svetlakercheva

  • Публикации: 1181 / 85
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 11 | 28.08.2015, 09:28
Няма как да не се получи прекъсване щом 28.08. е последен работен ден, а 01.09 е първи на новата работа. Дата на сключване на договорът и датата на започване на работа са две различни неща. За да няма прекъсване, то може 31.08 да е първият му работен ден на новото място.

Елена-

  • Публикации: 3354 / 252
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 12 | 28.08.2015, 09:29
Даже не 31.08 ами 29.08 за да няма прекъсване. Иначе пак ще има 2 дена.

svetlakercheva

  • Публикации: 1181 / 85
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 13 | 28.08.2015, 09:31
Даже не 31.08 ами 29.08 за да няма прекъсване. Иначе пак ще има 2 дена.
:good:

svetlakercheva

  • Публикации: 1181 / 85
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 14 | 28.08.2015, 09:37
Всъщност от коя дата ще е прекратен договорът?

Нов потребител

  • Публикации: 4 / 0
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 15 | 28.08.2015, 09:39
Договорът ще е прекратен считано от 31.08.

Елена-

  • Публикации: 3354 / 252
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 16 | 28.08.2015, 09:41
Договорът ще е прекратен считано от 31.08.

В този случай последния ден в осигуряване е 30.08, а не 28.08 и ще има 1 ден прекъсване, което  не е болка за умиране.

ХХХХХ

  • Публикации: 6261 / 913
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 17 | 28.08.2015, 10:09
Договорът ще е прекратен считано от 31.08.
А защо не прекратят ТД считано от 01.09. Ако е възможно, разбира се. Така няма да има прекъсване в стажа. Колкото и безкослено да е това Ваше желание.
Или на новия ТД да ЗАПОЧНЕ работа от 31.03....

svetlakercheva

  • Публикации: 1181 / 85
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 18 | 28.08.2015, 10:10
Като държите да няма прекъсване и ако не е проблем, то сключете договора с първи работен ден 31.08.15

arnel_81

  • Публикации: 131 / 9
Re: Уведомление по чл.62, ал.5 от КТ
Отговор 19 | 28.08.2015, 10:41
Ако е възможно.....Пускате(не вие) новият договор с дата 31.08.2015 (дата на сключване), дата на започване на работа е следващия ден, 01.09.2015, уведомлението също трябва да замине в НАП на 31.08.2015, а прекратявате стария(вие) с дата  01.09.2015, неговото уведомление когато искате в срок от 7 дни. Това е възможно ако може да се разберете с човека, който ще прави новият договор. Така не се прекъсва стажа.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook