Счетоводни статии при ликвидация на ООД

04.08.2015, 21:00 6026 7

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Kalina Petrova

  • Публикации: 118 / 0
Здравейте,
Моля за помощ относно счетоводните сататии при ликвидация. Ликвидирала съм НПО-та и все без задължения и помощта ви тук би ми била много полезна ........... състоянието е следното:
Тече 6-месечния период  за предявяване на искания от кредиторите. В баланса имам:
 
АКТИВ
Гр.20 – 2 000

ПАСИВ
101  – 5 000 /капиталът  е внесен изцяло/
121 -    - 15 000
122 –      20 000
123 -    -20 000
401 -     12  000

Въпросите ми са:
1. Би ли била коректна  статията Дт  с-ка 122 / Кт с-ка 121? Все някак трябва да ги доведа до 0 тези  салда
2. Дружеството няма налични парични средства, а все от някъде трябва да плаща на адвокат, счетоводител, такси и т.н. Активът ще се продаде, но ако го продадем над балансовата стойност, ще трябва да се плаща данък, а реално печалба няма. 
Може ли след обявяването на поканата до кредиторите ако никой не потърси тези 6 000лв просто да се отпишат, въпреки че ако се отпишат те пак са си печалба?
Изобщо  има ли начин да се отпише това задължение без  да се отрази печалба от ликвидацията и да се плати данък?
3. Как се „отписва“ основния капитал от 5 000?   С финансовият резултат от 123 ли или може например да се „изтегли“ в брой, което би решило проблема ми с необходимост от парични средства за текущи плащания :)

Благодаря

Kalina Petrova

  • Публикации: 118 / 0
Никой ли не знае? ((

delphine

  • Публикации: 8777 / 1476
1. Би ли била коректна  статията Дт  с-ка 122 / Кт с-ка 121?

Не. СС 13 регламентира този въпрос по следния начин :

" 3.5. Финансовите резултати до ликвидацията и всички останали видове резерви се обединяват и се отчитат като други резерви. "


irenabrili

  • Публикации: 6233 / 997
Прилагам материал с подробно описание на стъпките при ликвидация.

Kalina Petrova

  • Публикации: 118 / 0
Още нещо за ликвидацията   -
фирмата не е имала дейност през 2015, решението за обявяване в ликвидация е взето Февруари 2015, корпоративен данък не се дължи по чл. 160 ал.1, не подадена декл по чл. 160 ал.1 защото не се дължи данък 

1. Трябвало ли е да се подаде въпреки това?  (по 1010a може би щом не се дължи данък)
2. Сега попълвам 1010а за 2015, заличаване още не е подадено и се чудя кое да тикна
чл. 160, ал.1 - това е прекратяването
чл. 162  - това е за последния данъчен период, а той още не е настъпил, нямаме искане за заличаване подадено
чл. 164 - и това не е
 чл.117,ал.1 -  промяне на правна форма, категорично не

моля помогнете, не съм много наясно

Kalina Petrova

  • Публикации: 118 / 0
По член 92 е  :smile1: :smile1: :smile1:

LSK

  • Публикации: 187 / 1
Здравейте,

в кой момент следва да се закрият банковите сметки на дружеството, когато е в ликвидация? След като изтече 6 месечния срок в ТР и в ТР закрият дружеството или преди това? 

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook