Договор за консултантски услуги с физическо лице и възможност за командировки

10.07.2015, 14:26 14915 13

10.07.2015, 14:26
Публикации: 45 / 0
Здравейте,
Имам следния казус: Фирма Х сключва договор за консултантски услуги с физическо лице. Може ли фирмата да го изпраща в командировки в страната и чужбина за сметка на фирмата, ако това изрично се запише в договора за консултанските услуги и фирмата да ползва разхода без да се наложи увеличение в ГДД. И още - физическото лице трябва ли да декларира тези доходи по ЗДДФЛ.
Благодаря Ви предварително!
#1 | 10.07.2015, 14:56
Публикации: 4367 / 719
Колегите сигурно ще отговорят, че лицето може да се изпраща в командировки, но според мен в стойността на сделката (гражданския договор) трябва да се включват всички разходи, които лицето си калкулира. Тоест, договарям се за дадена сума срещу даден резултат. Е, в случая с командировки в чужбина стойността им вероятно ще превиши 25-те % НПР...
#2 | 11.07.2015, 19:21
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,

Съгласно чл. 13, ал. 1, т. 23 от ЗДДФЛ не са облагаеми с данък получените суми за командировъчни пътни и квартирни пари по правоотношения, които не са трудови, когато са за сметка на възложителя и са доказани документално по реда на действащото законодателство, както и дневните командировъчни пари, но не повече от двукратния им размер, определен за лицата по трудови правоотношения.

Чл. 33, ал. 1, т. 1 от ЗКПО регламентира, че счетоводните разходи за пътуване и престой на физически лица, които са в трудови правоотношения с данъчно задълженото лице или са наети от него по извънтрудови правоотношения, се признават за данъчни цели, когато пътуването и престоят са във връзка с дейността на данъчно задълженото лице.
#3 | 12.07.2015, 14:42
Публикации: 45 / 0
@irenabrili Сърдечно благодаря!
#4 | 23.02.2017, 09:18
Публикации: 52 / 1
Здравейте, имам следният въпрос - Физическо лице регистрирано с ЕГН по булстат като свободна професия - ветеринарен лекар е наето от българска фирма за извършване на консултации по извънтрудово правоотношение в Македония. За консултациите му изплащат освен възнаграждения, и по 70 евро на ден дневни пари. Въпросът ми е след промените в КТ от 30,12,2016 г. може ли лицето да продължи да работи по този договор и върху дневните пари, /които са точно в двойния размер на определените за командировка в Македония/ дължат ли се данък и осигурителни вноски.  Благодаря предварително за отговорите.
П.П. В интернет пространството прочетох коментар, че командировките в чужбина вече ще стават само по трудово правоотношение, което провокира въпросът ми тук.
#5 | 23.02.2017, 10:08
Публикации: 4367 / 719
Ами те командировките по принцип са в обхвата на КТ, съответно трудовите правоотношения.
#6 | 23.02.2017, 10:17
Публикации: 52 / 1
В ЗДДфЛ и в ЗКПО не виждам промени по отношение на командировките по правоотношения, които не са трудови, което ме навежда на мисълта, че е възможно да се командироват лица, които не са на трудов договор, но ....
#7 | 23.02.2017, 11:13
Публикации: 4367 / 719
В ЗКПО никъде не се говори за командировки, а за "разходи за пътуване и престой на физически лица..." :) В този случай не зная дали трябва да има заповед за командировка и т.н. или лицето просто представя фактури за път и нощувки (без дневни?).
#8 | 23.02.2017, 14:40
Публикации: 52 / 1
На мен ми се иска да разсъждавам, че разходите за престой на физическото лице включват дневните командировъчни пари - тъй като те са, за да осигурят храната на лицето ????  :blush:
#9 | 23.02.2017, 15:14
Публикации: 4367 / 719
По принцип командироването е действие, уредено в КТ, съответно плащането на командировъчни пари е обезщетение по КТ, от което се ползват работниците и служителите. Изпълнителят по ГД не е нито работник, нито служител. В този смисъл мисля, че е неправилно плащането на "разходи за пътуване и престой на физически лица", изпълнители по ГД да се нарича "командироване".

От друга страна в ЗДДФЛ в чл 13 като необлагаеми доходи са включени и дневните пари на лицата по ГД:
23. получените суми за командировъчни пътни и квартирни пари по правоотношения, които не са трудови, когато са за сметка на възложителя и са доказани документално по реда на действащото законодателство, както и дневните командировъчни пари, но не повече от двукратния им размер, определен за лицата по трудови правоотношения;

Та не знам...
#10 | 23.02.2017, 15:22
Публикации: 6403 / 1129
Признават се за данъчни цели и не се дължат осигуровки и данък, когато не надвишават двойния размер на определения с наредбата.
#11 | 23.02.2017, 20:23
Публикации: 52 / 1
Благодаря на всички за отговорите!
Днес зададох въпроса си по отношение на осигуровките върху дневните пари за командировъчни по извънтрудови правоотношения към методолозите от НАП - Варна. За мое огромно съжаление не успяха да ми отговорят и ме карат да си задам писмено въпроса , а те щели да го препратят към МФ. Според единия от тях, обаче вероятно ще се дължи изравняване на осигурителни вноски  от самоосигуряващото се лице за дневните командировъчни пари според текста на Наредбата за елементите на възнаграждението чл.1,ал.8 т.1, което доста ме притесни. На въпроса дали може все още лице по ГД да се командирова в чужбина не ми отговориха.
#12 | 26.02.2017, 11:16
Публикации: 2027 / 254
Върху парите за командировка не се дължат осигурителни вноски http://zakonnik.bg/document/view/pismo/149397/5369818
#13 | 26.02.2017, 21:24
Публикации: 52 / 1
Благодаря на всички за отговорите! Специални благодарности  за линка на Алфа!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група