Често задаван въпрос: Защо стажът в УП2 и УП3 не са равни?

27.06.2015, 12:56 9142 10

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


КиК Инфо

  • Публикации: 341 / 96
  • www.kik-info.com
  • Администратор на сайта
УП-2 се издава за удостоверяване на осигурителен доход. Това не е документ за удостоверяване на трудов или осигурителен стаж. В УП-2 се попълват календарните дни, докато стажът се изчислява по друг начин.

Относно стажа:

1.   Трудовият стаж се удостоверява с трудова книжка.

2.   За осигурителен стаж се издава УП-3. Това е документът, който удостоверява осигурителния стаж. Когато осигурителният стаж е равен на трудовия, то този факт се записва в трудовата книжка, и тогава издаването на УП3 не е задължително.

bobo

  • Публикации: 1931 / 238
Разликата в графите в УП-2 и УП-3 е колонката за възнаграждението. Какво пречи в УП-2 да се попълва осигурителния стаж (години, месеци, дни, часове), вместо изчисляването на периода от-до, който пак е години, месеци, дни, часове, но който не носи кой знае каква полезна информация (а и при необходимост може да се изчисли механично, без да у нужна допълнителна информация)? По този начин УП-3 може да отпадне. Но, защо да е просто, като може да е сложно...

Таня-ЛС

  • Публикации: 3166 / 228
Разликата в графите в УП-2 и УП-3 е колонката за възнаграждението. Какво пречи в УП-2 да се попълва осигурителния стаж (години, месеци, дни, часове), вместо изчисляването на периода от-до, който пак е години, месеци, дни, часове, но който не носи кой знае каква полезна информация (а и при необходимост може да се изчисли механично, без да у нужна допълнителна информация)? По този начин УП-3 може да отпадне. Но, защо да е просто, като може да е сложно...

Това няма как да стане. В България осигурителният доход, който се публикува всеки месец не е за осиг. стаж, а за раб.дни в месеца по календар. За това и в УП-2 се посочва календарен период, а не осиг. стаж.
По начина който предлагаш, няма как да се намери коефициента на лицето при пенсиониране.

agro

  • Публикации: 5 / 0
Аз искам да попитам следния въпрос, може ли трудовият стаж в УП-2 и Трудовата книжка да се различава, т.е. в ТК да е изчислен по разпоредбите от Кодекса на труда на 30 дневна база, а УП-2 да се изчислява по НПОС, т.е. работни дни, или трябва в ТК и УП-2 да се изчилява по единна база, в НОИ коя база взимат предвид и ако се различава с няколко дни, правят ли се проблеми?

Елена-

  • Публикации: 3354 / 247
УП-3 е за осигурителен стаж.
УП-2 е за осигурителен доход.
Съответно няма как да са равни.

dalila

  • Публикации: 5518 / 351
УП-3 е за осигурителен стаж.
УП-2 е за осигурителен доход.
Съответно няма как да са равни.

................ и съответно в УП2 се попълва календарен период, а не стаж /трудов или осигурителен/

SNEJINKAN

  • Публикации: 1 / 0
Моля ,как да запиша до 410дни и  работеща майка с 50% гледане на дете до 2 години от14.06.94 до 03.05.1996г. в УП 2 за 1994 и 1995г-детето е род.03.05.1994г

dalila

  • Публикации: 5518 / 351
как да запиша до 410дни
за кои години?



работеща майка с 50% гледане на дете до 2 години
абстрахирате се от " с 50% гледане на дете до 2 години" :)

silvia-mina

  • Публикации: 1 / 0
Здравейте!
Моят казус е следният: На 05.09.2017 г. бе връчена заповед за освобождаване на учителка, която излезе в пенсия. На 13.09.2017 г. излезе Анекса към КТД за промяна на учителските заплати считано от 01.09.2017 г. Според мен тази учителка няма право да и бъде преизчислена заплатата от 01.09.2017 г., защото на основание чл.177 от КТ тя няма отработени 10 дни.
Моля за Вашето компетентно мнение права ли съм или не.

delphine

  • Публикации: 6532 / 1080
Според мен тази учителка няма право да и бъде преизчислена заплатата от 01.09.2017 г., защото на основание чл.177 от КТ тя няма отработени 10 дни.

А каква е връзката на чл.177 КТ с преизчисляване на заплатата ?

bobo

  • Публикации: 1931 / 238
На 13.09., когато е излязал анексът на КТД учителката вече не е била ваш служител. Как да се увеличи заплатата на някой, който вече не е ваш служител? С ДС с несъществуващ служител? Или със заповед за несъществуващ служител?

Горното да не се брои за компетентно мнение :) Компетентното мнение е вероятно в МОН... теоретично.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група

Харесайте ни във Facebook