Неявяване на работа

13.03.2015, 16:42 9156 9

13.03.2015, 16:42
Публикации: 19 / 0
Здравейте,

имам следния казус: Служител не се явява на работа вече 10 дни и спря да си вдига телефона. При първите разговори пое ангажимент да дойде в офиса, но това все още не се случва. Ръководството взе решение да го освободим. Служителят е в изпитателен срок и мисля да го освободя по чл.71. Тъй като явно няма как да му връча Заповедта за прекратяване лично, мисля да я изпратя по куриер с обратна разписка на адреса по лична карта. Правилно ли е по този начин? Другият ми въпрос е как да отбележа дните, през които не е бил на работа. За м. Март е бил на работа само на 04.03.2015г.?

Благодаря предварително.
#1 | 13.03.2015, 16:44
Публикации: 5497 / 371
мисля да я изпратя по куриер с обратна разписка на адреса по лична карта. Правилно ли е по този начин?   Да

Другият ми въпрос е как да отбележа дните, през които не е бил на работа. За м. Март е бил на работа само на 04.03.2015г.?  Самоотлъчки
#2 | 16.03.2015, 10:16
Публикации: 19 / 0
Благодря за отговора! Ако някой е писал подобно писмо, ще помоля да споделя точно какво трябва да се включва в него или ако има готов шаблон, защото не успях да открия в интернет.
#3 | 16.03.2015, 10:36
niniv
За какво писмо говорите?Нали ще и изпращате самата заповед?
#4 | 16.03.2015, 11:08
Публикации: 19 / 0
Реших първо да изпратя писмо, в което уведомявам служителя за прекратяване на договора и го приканвам да дойде в офиса за оформяне на документацията.
#5 | 16.03.2015, 11:49
Публикации: 21 / 4
За да бъде ефективно прекратяването на договора трябва да му изпратите заповедта (която влиза в сила от датата на получаването - отбелязана на обратната разписка) и вече може в същото писмо да му отправите и покана да дойде да си вземе документите и да си предаде трудовата книжка за приключване.

Ако няма кой да приеме писмото на адреса му по лична карта - тогава може да го прекратите чрез инспекция по труда.

#6 | 16.03.2015, 12:40
Публикации: 1704 / 207
Връчване на заповед за уволнение при неявяване на работа
Проблемите възникват, когато лицето откаже да подпише връчената му заповед, или писмото с обратната разписка, или пък когато не може да бъде намерено на посочения адрес. За такива случаи няма релевантна правна уредба, поради което може да се ползва общата практика на съда. Защото ако лицето оспори законосъобразността на уволнението, възникналият трудов спор може да бъде решен само в съда.
#7 | 16.03.2015, 13:02
Публикации: 21 / 4
когато лицето откаже да подпише връчената му заповед, може двама свидетели (колеги от фирмата или служители на обслужващата ТРЗ-то компания да подпишат отказът му. Тогава уволнението по чл. 71 се смята за възникнало. Ако няма кой да подпише обратната разписка и/или лицето не може да бъде открито на посочен адрес - тогава се алармира ИТ. Има различни процедури, по които този човек може да бъде уволнен, включително и дисциплинарно (пак със съдействието на ИТ)
#8 | 13.11.2018, 20:51
Публикации: 6 / 0
Здравейте,
На работник е връчено предизвестие за пректаряване на трудовия договор, поради съкращение на щата. Срокът на предизвестието е 30 дни по трудов договор. Няма издадена заповед за прекратяване на трудовите взаимоотношения, но работникът отказа да се яви на работа, защото вече бил уволнен. Как за процедираме, защото по КТ трябва да му изплатим 2 заплати (една за срока на предизвестието и една, ако не си е намерил работа) ? Редно ли е след като отказва да идва на работа и да напише обяснения , същият да получи тези възнаграждения?
Ще съм благодарна, ако получа съвет.
#9 | 13.11.2018, 21:01
Публикации: 1302 / 183
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група