Замразяване на дейност - ОКд-5 - ако СОЛ има 2 фирми

20.02.2015, 09:59 12805 5

20.02.2015, 09:59
Публикации: 298 / 14
Здравейте,

Търся го този казус някъде, но не мога да го намеря. Едното ЕООД замразява/прекратява временно/ дейност. Собственикът от друга страна не се осигурява през него, а през друга фирма, която отново е негова. Тоест дори въпросното ЕООД да прекрати временно дейност, СОЛ продължава да се осигурява като такъв (СОЛ).
Не мога да разбера в такъв случай подава ли се ОКд-5 за спиране на дейността или не?

Аз така както го виждам ОКд-5 е по - скоро декларация за СОЛ, от колкото за фирми/дружества/предприятеия/юридически лица и т.н.
Та в този случай подава ли се ОКд-5, ако не се подава въобще подава ли се нещо при спиране на дейността (за конкретния случай се интересувам)?

Благодаря предварително
#1 | 20.02.2015, 10:04
Публикации: 5497 / 371
 Едното ЕООД замразява/прекратява временно/ дейност. Собственикът от друга страна не се осигурява през него, а през друга фирма, която отново е негова. Тоест дори въпросното ЕООД да прекрати временно дейност, СОЛ продължава да се осигурява като такъв (СОЛ).

Нали не се осигурява през това ЕООД? Тогава за какво продължаване на осигуряването питате?


Нищо не подавате по отношение на осигуряването, след като СОЛ-а не се осигурява през това дружество
#2 | 20.02.2015, 10:10
Публикации: 298 / 14
 Едното ЕООД замразява/прекратява временно/ дейност. Собственикът от друга страна не се осигурява през него, а през друга фирма, която отново е негова. Тоест дори въпросното ЕООД да прекрати временно дейност, СОЛ продължава да се осигурява като такъв (СОЛ).

Нали не се осигурява през това ЕООД? Тогава за какво продължаване на осигуряването питате?


Нищо не подавате по отношение на осигуряването, след като СОЛ-а не се осигурява през това дружество
Ами тука, чета една тема пак от форума, ако СОЛ има едно ЕООД, като разкрива второ ЕООД/ООД пак подава ОКд-5 за новото.
За мен казуса е меко казано малоумен, понеже не мога да разбера по какъв начин да уведомя органите по приходите, че въпросното ЕООД временно спира дейност...Това ми е въпросът, какво да им подам та да разберам, че ЕООД-то няма да упражнява дейност известно време?
На 99% от местата виждам, че се подава ОКд-5 (но никъде не коментират за СОЛ с две ЕООД-та)...
#3 | 20.02.2015, 10:15
Публикации: 5497 / 371
1. Подавано ли е Окд-5 за въпросното ЕООД? Ако -да, подайте ОКД-5 за спираве на осигуряването през този ЕИК
2. Окд-5 е за осигуряване на СОЛ-а, а не за спиране на дейност за ЕООД-то.
3. Относно спиране на дейност на ЕООД, нищо не се подава.

#4 | 20.02.2015, 10:19
Публикации: 298 / 14
1. Подавано ли е Окд-5 за въпросното ЕООД? Ако -да, подайте ОКД-5 за спираве на осигуряването през този ЕИК
2. Окд-5 е за осигуряване на СОЛ-а, а не за спиране на дейност за ЕООД-то.
3. Относно спиране на дейност на ЕООД, нищо не се подава.
1.И да е подавано, било е много отдавна. СОЛ от поне 2-3 години се осигурява през другата си фирма, че и личен труд полага там.
В тази само се води собственик и това е.
2. И аз си мисля, че е по скоро за СОЛ, а не за фирмата. НО малоумниците от НАП дали на СОЛ това, като отишъл да каже, че иска да спре временно дейност.
3. Май май нищо няма да подаваме, в крайна сметка промени в осигуряването няма, просто фирмата няма да има дейност (никаква) за определен период от време.

Благодаря много за отговорите.
#5 | 23.03.2015, 14:50
Публикации: 46 / 0
Здравейте, поради временно спиране дейността на фирмата  имам следното питане. ЕТ със собственик пенсионер и едно лице на трудов договор. От 01.04.2015 приключваме дейност, но не закриваме фирмата. Притеснявам се да не изпусна нещо и затова питам, какво трябва да направя при спирането?
1.Спиране на касов апарат.
2. Прекратяване на трудов договор и после в НАП какво подавам?
3. Трябва ли нова патентна декларация за спиране на дейност и къде да я подам, защото досега я подавах в града в който е обекта, а не където е регистрирана фирмата?
4.Трябва ли да декларирам нещо в НОИ за да не се плащат ЗО на пенсионера?
5. И нещо друго ако има?
Благодаря Ви предварително.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група