Прекратяване на тд, поради изтичане на предизвестие и болничен

06.01.2015, 10:33 5569 6

06.01.2015, 10:33
Публикации: 118 / 2
Здравейте, има следния случай- пуснато предизвестие в началото на декември по чл.328 ал.1 т.3 - 30 дни, след два дни от връчване на предизвестието лицето излиза в болничен, който е до средата на януари, а предизвестието изтича на 04.01.15, знам, че трудовия му договор може да се прекрати, въпреки, че е в болничен, поради изтичане срока на предизвестие, но въпросът ми е как да му връча заповедта, за да се регистрира в БТ, като е в болничен?
Моля ако някой е наясно да подскаже как се процедира,спешно ми е..
#1 | 06.01.2015, 10:45
Публикации: 9297 / 1557
Няма друг начин, освен да прекратите договора от 04.01 /или от 05.01 - както Ви идват дните/
За връчването на заповедта - можете да идете на гости или да я пратите по пощата или по куриер. След като сте знаели за продължителността на болничния, добре е било да направите това по-рано. Е, и сега не е късно.
Колкото до регистрацията на борсата - вижте в КСО дали не пише нещо за уважителни причини.

И един несъвсем законен съвет - сменете датата на предизвестието.
#2 | 06.01.2015, 11:00
Публикации: 118 / 2
Ако сега не го прекратя, трябва да му се връчи ново предизвестие след изтичане на болничния,така го разбирам, защото няма как да му връщам предизвестието назад с нова дата, защото той излиза в непрекъснат болничен и тогава има закрила за връчване на предизвестие
#3 | 06.01.2015, 11:13
Публикации: 9297 / 1557
Ако сега не го прекратя, трябва да му се връчи ново предизвестие след изтичане на болничния,така го разбирам,

Не. Никакво ново предизвестие. С изтичане на отправеното вече предизвестие ТД се прекратява. Какво като е в болнични? Пускате си заповед, пращате я по  пощата и толкоз. Заповедта за прекратяване на ТД с изтичане на предизвестието има по-скоро уведомителен характер.
Не може да продължите договора след изтичане на предизвестието. Освен ако не отмените самото предизвестие /не зная каква е процедурата по отменянето/ и след това договорът си продължава като безсрочен. С всичките условности и защити.
#4 | 06.01.2015, 12:48
Публикации: 1166 / 86
КСО

Уважителни причини за неявяване в дирекцията "Бюро по труда" са:

задържане от органите на властта;
явяване в съд или друг държавен орган;
участие във военноучебен сбор или преподготовка;
заболяване
други, за които директорът на дирекцията "Бюро по труда" е уведомен своевременно.
#5 | 06.01.2015, 13:06
Публикации: 2966 / 392
Отидете до дома на лицето или я пратете по куриер, като изрично напишете какво съдържа пакета.
Както казва Х-чето, тя е с уведомителен характер, важното е предизвестието да е връщено и подписано както трябва. Но аз лично бих се презастраховала, че вече не знам кой какво би решил да прави и съда каква страна ще заеме
#6 | 06.01.2015, 13:58
Публикации: 118 / 2
Благодаря Ви за отговорите :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група