Пенсия на починалия съпруг/а

15.12.2014, 10:19 2915 3

15.12.2014, 10:19
Публикации: 44 / 0
Здравейте, в началото на месеца почина баща ми и пенсията, полагаща му се за месеца не бе изплатена. Майка ми е трудно подвижна. Единствена дъщеря съм, като наследник мога ли с пълномощно от страна на моята майка да получа пенсията от пощенската станция, от която получаваха пенсиите си.
Другият въпрос е - какви документи трябва да подаде моята майка, за да получава процент от пенсията на баща ми?
Предварително Ви благодаря! Поздрави,
#1 | 16.12.2014, 10:12
Публикации: 109 / 6
Здравейте. Първо мойте съболезнования за загубата на баща ви. Нека да почива в мир. Неполучената пенсия ще получите с пълномощно от майка Ви, удостоверение за наследници, копие от смъртен акт. Вие също сте наследник. Майка Ви, да Ви направи пълномощно - не нотариално заверено, че е съгласна Вие да получите не получената пенсия. Там на място ще попълните и едно заявление също с  копие от смъртия акт и удостоверението за наследници. Това всичко в НОИ. Вие трябва да декларирате и сметка по която да Ви преведат сумата. Дано да успях да Ви помогна.
#2 | 16.12.2014, 18:32
Публикации: 44 / 0
Благодаря Ви за отговора! Бих искала да попитам също и за добавките към пенсията на преживелия съпруг/а. На места четох, че тези добавки са различни проценти: от 1 януари до 31 декември 2014 г. - 35 на сто;  от 1 януари 2015 г. - 40 на сто. Това вярно ли е, с кой нормативен документ е утвърдено? Предварително Ви благодаря, Поздрави
#3 | 17.12.2014, 09:41
Публикации: 109 / 6
Искам да Ви се извиня - пълномощното следва да е нотариално заверено.  За процентите не знам. На място ще Ви кажат или потърсете консултация с НОИ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група