МАЙЧИНСВО

12.01.2012, 21:23 7836 9

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


doli8282

  • Публикации: 10 / 0
Здравейте, искам да попитам след навършването на 1 годинка на детето какви декларации и в какъв срок се подават? Върху каква сума се осигурява майката след навършване на едната година на детето?

Таня-ЛС

  • Публикации: 3167 / 241
Re: МАЙЧИНСВО
Отговор 1 | 12.01.2012, 21:39
Подава се декларация прил.3, молба за отпуск по чл.164 от КТ и копие от акта за раждане на детето. Най-добре веднага след изтичане на 410-те дни. Осигуровките са само здравни за сметка на работодател.

ЗАКОН ЗА ЗДРАВНОТО ОСИГУРЯВАНЕ
Чл. 40. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) (1) Здравноосигурителната вноска на осигуреното лице, определена по реда на чл. 29, ал. 3, се определя върху доход и се внася, както следва:
5. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) за лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отглеждане на малко дете - минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица; вноските са за сметка на работодателя и са равни на дължимата от него част от вноската, като се внасят едновременно с изплащането на месечното възнаграждение; осигурителните вноски за лицата, които се осигуряват за своя сметка, са в същия размер и се внасят до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, върху минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, съответно за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година;

doli8282

  • Публикации: 10 / 0
Re: МАЙЧИНСВО
Отговор 2 | 12.01.2012, 21:57
Благодаря и Честит имен ден!!!

Таня-ЛС

  • Публикации: 3167 / 241
Re: МАЙЧИНСВО
Отговор 3 | 12.01.2012, 21:58
Благодаря и Честит имен ден!!!
Благодаря :)

asd317

  • Публикации: 2 / 0
Re: МАЙЧИНСВО
Отговор 4 | 13.01.2012, 10:54
Подава се декларация прил.3, молба за отпуск по чл.164 от КТ и копие от акта за раждане на детето. Най-добре веднага след изтичане на 410-те дни. Осигуровките са само здравни за сметка на работодател.

ЗАКОН ЗА ЗДРАВНОТО ОСИГУРЯВАНЕ
Чл. 40. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) (1) Здравноосигурителната вноска на осигуреното лице, определена по реда на чл. 29, ал. 3, се определя върху доход и се внася, както следва:
5. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) за лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отглеждане на малко дете - минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица; вноските са за сметка на работодателя и са равни на дължимата от него част от вноската, като се внасят едновременно с изплащането на месечното възнаграждение; осигурителните вноски за лицата, които се осигуряват за своя сметка, са в същия размер и се внасят до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, върху минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, съответно за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година;

Zlat75

  • Публикации: 4 / 0
Re: МАЙЧИНСВО
Отговор 5 | 19.01.2012, 15:37
Колеги Декларация Приложение 3 имате ли спомен от кога влезна в сила - имам Ревизия от НОИ и ще нося документи за майчинство от 2005 дали тогава се подаваше това прил.3, защото в досието на майката липсва има само молба за отглеждане на дете до 2 год.възраст и Заповед по чл.164, ал.1 от КТ във връзка с чл.53, ал.1 от КСО.

Таня-ЛС

  • Публикации: 3167 / 241
Re: МАЙЧИНСВО
Отговор 6 | 19.01.2012, 15:52
От 01.01.2007г.

Zlat75

  • Публикации: 4 / 0
Re: МАЙЧИНСВО
Отговор 7 | 19.01.2012, 16:18
Благодаря Ви

adrianabaeva

  • Публикации: 3 / 0
Re: МАЙЧИНСВО
Отговор 8 | 22.01.2012, 17:32
Здравейте, в момента съм назначена на договор по заместване. Този договор дава ли ми право на обезщетение за майчинство или трябва да сам на безсрочен договор.

Таня-ЛС

  • Публикации: 3167 / 241
Re: МАЙЧИНСВО
Отговор 9 | 22.01.2012, 18:56
Имате право на обезщетение, но не сте под закрилата на чл.333 от КТ. Когато работника, когото замествате, се върне на работа Вие ще бъдете освободена. Обезщетението до 410 дни можете да го получите цялото, но за обезщетението за отглеждане на дете до 2г възраст, трябва на ново да сте на ТД.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook