? ЗОПБ и ДУК за 16000 лв.

19.11.2014, 15:11 4293 3

19.11.2014, 15:11
Публикации: 15 / 1
ДУК-а е безсрочен и е на собственик на ЕООД. Брутната сума по ДУК е за 16000, а нетната за изплащане към 14121 лв. - при тази сума плащанията може ли да се извършват в брой?
Притеснява ме онова указание на МФ, където се казва:
"3.5. Следва да се подчертае, че плащането или паричната престация включва и всички данъци и такси, които платецът е длъжен да изплати във връзка с плащането." - и после да дава пример с данъчна основа и ДДС.
Може да се каже, че осигуровките и данъка по ДУК се дължат "във връзка с плащането" и това ме притеснява, въпреки че включването им в сметката не ми се струва в духа на самия ЗОПБ - все пак там се говори за плащания, а не брутно дължими суми.
Вие на какво мнение сте?
#1 | 19.11.2014, 15:34
Публикации: 15 / 1
Виж в указанието точка 3.5 /продължение на това, което си цитирал/ има посочен пример.
#2 | 19.11.2014, 15:48
Публикации: 15 / 1
Виж в указанието точка 3.5 /продължение на това, което си цитирал/ има посочен пример.
????? Продължението е:

Така например, една облагаема с данък върху добавената стойност (ДДС) доставка с данъчна основа от 13 000 лв. и дължим ДДС по нея в размер на 2 600 лв. (или обща дължима сума по доставката 15 600 лв.) също попада в обхвата на закона и всяко едно отделно плащане по доставката е задължително да се извършва чрез превод или внасяне по платежна сметка.

Това е пример с косвен данък, който е неразделна част от плащането и се плаща едновременно със задължението. И точно за това питам - има ли нещо общо този пример със задължението за плащане на данъци и осигуровки по ДУК? Теоретично като разсъждавам, тези данъци и осигуровки са разчет, те може и да не се платят... или да се платят със закъснение, да си висят като задължение до тогава. Струва ми се, че няма връзка с горното указание.
Колеги, моля за становище? Много рових из нета но никъде не намерих отговор на този пример.
#3 | 19.11.2014, 15:52
Публикации: 11932 / 2173
Независимо, че нетната сума, която плащате е 14121 Вие дължите 16000 на лицето и законодателят Ви задължава да платите осигуровки и данък от Ваше име , но за сметка на лицето. Реално Вие му изплащате 16000 под формата на чиста сума плюс платени за негова сметка осигуровки и данък. Мнението ми е , че следва да плащате нетното възнаграждение по банка.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група