Изчисляване обезщетение на трудова борса

12.06.2019, 21:25 84101 83

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.


ХХХХХ

  • Публикации: 6121 / 889
Закон - КТ и КСО :)
ТД по чл. 68,ал.1, т. 2 и 3, или нещо във връзка с чл. 70. Заповед по чл. 325,ал.1, т. 3 и 4, чл. 71. Има и някои други варианти.

Все пак погледнете и отговор на 56 в тази тема.

Bibka94

  • Публикации: 10 / 0
Благодаря Ви!  :wink1:

speranza

  • Публикации: 2 / 0
здравейте,

моля за информация относно взимане на обезщетение от борсата при съкращение. Искам да ме наемат за един месец и след това да ме съкратят за да мина на борсата. Чух, че има различни варианти, като например след съкращение работодателя да трябва да плати на служителя 2 заплати и чак след 2 месеца да мине на обезщетения от борсата но това не знам по кой член е.  Въпроса ми тук е : по кой член трябва да ме съкратят за да НЕ се налага работодателя да ми плати 2 месеца обещетение и всъщност просто директно да мина на борсата?
благодаря предварително

ХХХХХ

  • Публикации: 6121 / 889
Е, чак две заплати :) Обикновено е само една :)
Без обезщетение от работодателя и да става за "пълна борса" - вижте отговор 60. Написала съм членовете.

Martitedi

  • Публикации: 2 / 0
Здравейте, имам един казус за който смятам,  че ще сте ми полезни. 
В майчинство съм вече година и половина.  В края на годината ще навърши 2год. След това ще съм безработна тъй като закриха работното ми място. Интересува ме при получаване на обезщетение за безработица, какво ще се вземе за доход, тъй като последните две години съм била по майчинство последната година 380 лв. Предната цяла около 700 бруто. 
Четох че се взема при майчинство  мин раб заплата. Но това ли ще получавам като обезщетение или процент от нея. Благодаря Ви!

ХХХХХ

  • Публикации: 6121 / 889
Обезщетението за безработица е 60% от средния доход от последните 24 месеца. Когато в тези месеци влизат болнични и майчинство - за доход се взема  дохода,
от който са изчислени тези болнични. За отпуска за гледане на дете до 2 години - като доход се взема минималната работна заплата за периода (560 през 2019, 510 през 2018, а не 380).

Martitedi

  • Публикации: 2 / 0
Благодаря ви!
Значи за дохода от първата година  майчинство вземат това което съм получавала през първата година от майчинство, а за втората година 560 лв .
Събирам всичко през 12те месеца майчинство със 12* 560 . Деля на броя раб дни за 2 те години и от това 60%.
 Ох много объркано ми стана и ми е неясно. И въпроса ми съвсем стана объркан,  но пак ви благодаря!

ХХХХХ

  • Публикации: 6121 / 889
За първата година се взема дохода ОТ който е изчислено майчинството, а не това, което сте получавали.  Т.е. ако сте получавали 630 лв, ще се вземе 700. (600 лв са изчислени като 90% от 700).

ХХХХХ

  • Публикации: 6121 / 889
Иначе схемата е такава.

elanm

  • Публикации: 2 / 0
Здравейте, и аз имам казус...
В момента работя по програма през ДБТ. Срочен договор по чл. 68, ал. (1), т. 1. След като четох разбрах, че ако се прекрати с предизвестие или по взаимно съгласие е същото. Т. е. 9 лв. на работен ден за 4 месеца. Няма ли вариант да взема 60%.
Как ще се тълкува ако след 12 месеца по програмата и евентуално намеря някой да ме назначи на безсрочен трудов договор за 1 месец. Т. Е. Програмата ми е за повече от 12 месеца. Но доколкото разбрах при сключване на постоянен договор я прекратява автоматично.
Тогава ще има ли някакво значение на каква заплата ще е договора? По кой член трябва да се прекрати за да взема 60%.
А други варианти има ли?
Също имам около 15 дни взети неплатен, които доколкото прочетох под 30 работни дни се считат за стаж.
Или ако случайно работодателя по програмата се съгласи да прекрати договора по някой друг член има ли такъв вариант да вземам 60%?

delphine

  • Публикации: 8563 / 1435
Здравейте, и аз имам казус...
В момента работя по програма през ДБТ. Срочен договор по чл. 68, ал. (1), т. 1. След като четох разбрах, че ако се прекрати с предизвестие или по взаимно съгласие е същото. Т. е. 9 лв. на работен ден за 4 месеца.

Ако предизвестието е от работодателя, а не по инициатива на работника - ще стане.

elanm

  • Публикации: 2 / 0
Ако предизвестието е от работодателя, а не по инициатива на работника - ще стане.
В договора пише "предизвестие то е 3 месеца". Това за двете страни ли важи? Иначе не мисля че такова предизвестие мога да си издейства. Все пак е по програма БТ.
В другия случай ако намеря да подпиша безсрочен договор програмата ми се прекратява и тогава с новия договор/работа могат ли да ме освободят по начин да хвана тези 60%?

P.G.H.R.

Предизвестието винаги е еднакво и за двете страни.
Не разбрах какво не можете
да си издейства
Не можете да изчакате 3-месечно предизвестие или не можете да помолите работодателя да ви предизвести???
Ако си намерите работа по безсрочен договор ще ви освободят от тази, на която сте със срочен. Безсрочният договор може да бъде с изпитателен срок и да ви освободят в рамките на изпитателния срок по инициатива на работодателя.
Когато освобождаването е по негова инициатива получавате т.нар. "пълна" борса.
Разбира се, ако отговаряте и на останалите условия, като например да не сте ползвали обезщетение за безработица в последните 3 г. преди освобождаването и да са внасяни осигуровки за съответния риск в изискуемия период от време.
Неплатеният 15-дневен отпуск няма да се отрази драстично върху базата за изчисление на обезщетението.

Bibka94

  • Публикации: 10 / 0
Здравейте, искам да попитам ако 7 години съм офис мениджър, разделим се с фирмата по взаимно съгласие, след което започвам работа за 1 месец като брокер на недвижими имоти,но съм съкратена в изпитателния срок през този период. Имам ли браво на пълна борса -60% от брутната? Обещетението на база длъжност ли е или не се взима от значение

P.G.H.R.

Ще имате.
Длъжността няма значение, важна е сумата, върху която са начислявани осигуровките.

ХХХХХ

  • Публикации: 6121 / 889
Да допълня: важна е само сумата, която но не на последната заплата, а заплатите от последните 24 месеца преди месеца в който е прекратен трудовия договор

Bibka94

  • Публикации: 10 / 0
Благодаря ви

Bibka94

  • Публикации: 10 / 0
Така ли се изчислява:
 Сбора от дохода за последните 24 месеца делите на работните дни в тези 24 месеца и получавате среднодневен осиг.доход. 60% от този среднодневен осиг.доход ще е обезщетението Ви за всеки работен ден от периода на платената безработица. Като се има предвид, че работните дни са от 18, 19 до 23,

ХХХХХ

  • Публикации: 6121 / 889
Да, всеки месец обезщетението е различно

Ани Донева

  • Публикации: 1 / 0
Здравейте, имам нужда от помощ. Опитах сама да пресметна колко обещетение приблизително ще взимам, ако напусна сега.
3м. 29дни - 460 лв.
11м.16 дни - 460лв.
3м.10 дни - 510лв.
8м - всеки месец различно...като минималното 1200
Ще съм много благодарна за съдействието

В момента тук са: 0 Потребители и 3 Гости


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook