Изчисляване обезщетение на трудова борса

10.12.2018, 16:54 81378 83

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


P.G.H.R.

Прочетете няколко отговора по-нагоре и ще си отговорите сама.  :smile1:

ИВО 15101970

  • Публикации: 1 / 0
Добър ден .Моят въпрос е при стаж 13 месеца в България и след това 5 месеца в Германия  на каква борса имам право. В смисъл как ще ми се смята обезщетението - само доходите от Германия или общо за последните 24 месеца ,Благодаря предварително

aatanas61

  • Публикации: 1 / 0
Здравейте,

Въпросът ми е има ли удръжки върху обезщетението за безработица?
ДОД например. Или други?
Или се изплаща това, което е изчислено - 60% от среднодневния осигурителен доход за 24 месеца назад?

Благодаря предварително.

ХХХХХ

  • Публикации: 6072 / 881
Няма да удръжки

yri4

  • Публикации: 2 / 0
Здравейте, регистрирах се в НОЙ за обе щетение за безработица съкратен съм по чл.71 ал.1 с стаж 1 месец, преди това имам непрекъснат трудов стаж 13г.но съм напуснал по чл.331 ал.1 и. несъм ползвал борса никога в трудовата книжка в НОЙ ми написаха чл.54б от КСО можели дами обясните какво обещетение ще получавам

ХХХХХ

  • Публикации: 6072 / 881
В чл.54б от КСО  се опредея размера на обезщетенето, като в тозичлен има различни алинеи и различни случаи.
Въросът Ви е зададен некоректно. Не можах да разбера по кой член е прекратен последния Ви трудов договор - по чл.71 ал.1 или по 331. И ако говорите за два договора, дали сте се регирирали на борсата след прекратяване на първия.

Ако е това, което си мисля  - обезщетението ще е 60% от средния доход от последните 24 месеца

ТаняП

  • Публикации: 6 / 0
Здравейте ,
имам следния казус неа 27.09.2018 се върнах на работа след 2г отпуск по майчинство,но от 01.12.2018 напуснах по собствено желание и член 326(ако не се лъжа),регистрирах се в Бюрото по труда ,а от НОИ ми бе отпуснато минимално обезщетение .
На 03.01.2019 обаче започнах работа в една фирма,супер бях щастлива ,но на следващия ден ми бе връчена заповед за прекратяване на тд по член 71.
Гадини! помислих си аз.Отидох и се отписах от бюрото по труда,подадох и заявление в НОИ за промяна на обстоятелствата ,за да ми спрат обезщетението .
но сега се питам:
Могат ли (явно е ,че могат) да ме съкратят ,та нали уж закона ме пази до 3год. на детето или в изпитателен срок това не важи и на каква база ще ми бъде изчислено обезщетението ,което мисля ,че сега ще бъде 60 на сто,ама аз нали съм била в майчинство,коя сума ще се вземе.
Много благодаря на този който ме разбере и отдели от времето си ,за да ми отговори.

ХХХХХ

  • Публикации: 6072 / 881
В изпитателния срок нямате защита.
Щом сте получавали обезщетение през последните 3 години,  то ако сега имате право на обезщетение,  то ще е минималното. Не зависи как ще е прекратен договора.
За да имате право на обезщетение трябва да имате 12 месеца с осигуровки за безработица (трудов договор) от последните 18. Докато сте били на борсата (платена или неплатена) нямате такива осигуровки и периода  не "се брои"

ТаняП

  • Публикации: 6 / 0
Ужас.Благодаря

ТаняП

  • Публикации: 6 / 0
А добре ,а мога ли по някакъв начин да анулирам присъствието си в системата за обезщетения.Изразявам се така,но имам предвид ,че аз съм подала онлайн молба и едва днес видях че имам издаден заповед за отпускане на помощ считано от 17.12,това са няколко дни само,дори няма превод.Незнам.Ядосана съм много и не мисля трезво

ХХХХХ

  • Публикации: 6072 / 881
Не може.

И отидете до НОИ да не Ви спрат и това минимално обезщетение заради трудовия договор. Срокът е 7 дни

луничка

  • Публикации: 2 / 0
Здравейте!

През 2016-та година получавах парично обезщетение от НОИ, което беше 60% от бртутното ми възнаграждение за последните 24м. Сега работих 24м. и искам да попитам, дали имам право, отново на такова обезщетение  (60% от брутното за 24м.) в случай, че бъда съкратена по нужните членове?

Благодаря!  :wink1:


ХХХХХ

  • Публикации: 6072 / 881
През 2016 е твърде относително. Ако обезщетението е започнало на 11,01,2016 и договора се прекрати на 15,01,2019 по "нужните" членове, ще имате право на такова  (60% от брутното за 24м.). Ако обезщетението е започнало на 21,01,2016 и Ви прекратят договора на 15,01,2019 - ще имате право само на минимума.
Докато не изтекат три години от отпускането на предходното обезщетение, и имате право на ново обезщетение, то може да бъде  само на минималното.

луничка

  • Публикации: 2 / 0
Благодаря за бързият отговор!
Ясно ми стана, че при всички положения, трябва да минат 3 години за да мога отново да получа голямо обезщетение, ако бъда освободена по съответния член, разбира се :)

Neji_s

  • Публикации: 1 / 0
Здравейте, въпросът ми е следния. На 10.082016 родих и бях 2 год майчинство. След това 2 месеца имам осигуровки пълни на минимална заплата и в моменбнта сэм неплатен отпуск 6 мои месеца и 4 на съпруга ми. В момента на навършване на детето на 3 години ще бъда съкратена и отивам на борсата. Първо имам ли право след неплатен отпуск за отглеждане на дете на борса и второ на на какви суми ще се смята 24 месеца назад, при положение, че 10м последните съм неплатен отпуск? Вземат се 2 те години майчинство ли в такъв случай за въпросните 24 м?
Благодаря Ви

ХХХХХ

  • Публикации: 6072 / 881
Имате право.

За придобиване право на парично обезщетение /изискването 12 от 18/ се зачита и времето:
1. на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете;
2. на платените и неплатените отпуски за временна неработоспособност и за бременност и раждане, както и отпуска при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст;
3. на неплатения отпуск до 30 работни дни през една календарна година.

Когато в 24 месечния период,  от който се определя среднодневното възнаграждение, се включва време, което се зачита за осигурителен стаж, без да се дължат осигурителни вноски, или през което лицето не е осигурено за безработица, при определяне на осигурителния доход се вземат съответно:
1. за времето на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете, на неплатен отпуск за временна неработоспособност и за бременност и раждане и на неплатен отпуск до 30 работни дни през една календарна година - среднодневната минимална работна заплата, установена за страната за съответния период;
2. за времето на платен отпуск за временна неработоспособност и за бременност и раждане, както и при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст - доходът, от който е определено паричното обезщетение по правоотношенията, по които лицето е осигурено за безработица

kslavkova

  • Публикации: 1 / 0
Здравейте! На 12.11.2018г се регистрирах в бюрото по труда и в НОИ. Съкратена съм по чл.71 ал.1. На 14.01.2019г. отидох да НОИ за да си получа решението за размера и времето за обещетение за безработица. Но, от там ми отговориха, че не е готово, поради някаква проверка на последната фирма в която работих, и от която ме съкратиха. Копирала съм буквално текста.
"Издадено разпореждане СПИРАМ производството по отпускане на ПОБ,
МОТИВИ: До извършване на проверка във фирма.......от компетентен орган."
Искам да уточня, че в тази фирма работих само 20 дни. Преди това бях на постоянен трудов договор с пълни осигуровки в друга фирма.
Служителката ми обясни, че няма да има решение, и съответно няма изплатят нищо докато не свърши проверката. Това законно ли е? Ако, проверката продължи няколко месеца, това значи ли, че до тогава няма да видя и лев?

ХХХХХ

  • Публикации: 6072 / 881
Имат законно право да проверяват. Напоследък са доста чувствителни към този чл. 71 за няколко дни.
Ако във фирмата са си "вързани гащите"  и всичко е оформено както трябва, за да няма да има проблем. Само забавяне на плащането.

JRope

  • Публикации: 1 / 0
Здравейте, имате ли информация, дали след влизане в сила на новия осигурителен праг, текущо изплащаните обезщетения ще се преизчисляват ли или човек трябва да предприеме нещо конкретно това да се направи?

Bibka94

  • Публикации: 7 / 0

Здравейте,имам следния случай.Работя във фирма и за последните 5 години и осигурявана на доход около 1400брутна заплата. В момента искам да напусна по взаимно съгласие чл325. Намеренията са ми да започна във фирма при мои познат,за да може да ме освободи по член, който да получавам 60% от брутната заплата. Бихте ли ми казали кой е правилния закон и член,за да получавам следващите 9 месеца обезщетение.Благадаря ви

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook