Увеличаване на трудовото възнаграждение със задна дата

15.08.2017, 08:21 1320 3

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


jorkattta

  • Публикации: 6 / 0
Здравейте,
поради стеклите се обстоятелства във дружеството се наложи да водя и ТРЗ, с което до сега не се бях занимавал, та имам следният какзус.
може ли да се увеличи възнаграждението на служител със задна дата (само 1 месец) считано от 01.07.2017 г., при положение, че заплатите са изплатени също така са подадени и дек. 1 и дек 6.  Как се процедира в такива случаи?
Благодаря Ви предварително.



ХХХХХ

  • Публикации: 6273 / 915
Може.
Подава се корекция на Д1 и допълнителна Д6 с увеличените вноски.

do_ra

  • Публикации: 3 / 0
Здравейте! Имам следния казус:служител е освободен през м.май поради навършена възраст и  осигурителен стаж за пенсия.Изплатени са му всички дължими обезщетения по чл.224, ал.1  и чл.222 , ал.3 от КТ.През м.08, със задна дата, считано от 01.01. 2019г., са увеличени заплатите в предприятието. Длъжен ли е работодателя да изплати    увеличение на основната работна заплата на  напусналия работник?

delphine

  • Публикации: 8708 / 1462
Според мене - не. Работникът вече не е в предприятието към датата на допълнителното споразумение или заповедта за увеличаване на заплатата. И единият и другият документ изискват две страни за въпросната процедура - допълнителното споразумение по чл.119 - работник, с когото да се подпише, а Заповедта по чл.118 - работник, към когото да е отправена.

Със сигурност ще има и противоположно на това мнение, но мисля, че няма как на външно вече за предприятието лице да увеличаваме по който и да е от двата възможни начина заплатата - по чл.118 или чл.119 КТ.


В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook