Неплатен отпуск за отглеждане но дете от 2 до 8 години

01.10.2014, 10:37 7332 15

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Moduss

  • Публикации: 78 / 1
Здравейте,
Имам майка , която иска да си ползва правото на отпуск за отглеждане на дете от 2 до 8 г. възраст. Според КТ такова право имат тя и бащата, съответно по 6 месеца. Ако иска , бащата може да си прехвърли това право на майката , и тогава тя има право на 11 месеца. Въпросът ми е , трябва ли да имат брак , за да ползва майката това право на бащата.
Благодаря предварително :)

dalila

  • Публикации: 5550 / 366
Не, не е задължително да имат брак

Moduss

  • Публикации: 78 / 1
Благодаря ти много  :smile1:

мариела19

  • Публикации: 1 / 0
Здравейте!  Двугодишното ми майчинство изтече на 25.05.2016г. Работодателят решава да ме пусне в 3 месечен неплатен отпуск. През този период кой по закон трябва да внася моите здравни осигуровки- аз или работодателя? След тези 3 месеца аз няма да се връщам на работа при този работодател. Коректно ли е според вас, да поискам да ми бъде платен неизползвания от мен отпуск за двете години майчинство?

Елена-

  • Публикации: 3354 / 252
Неплатен отпуск или неплатено майчинство?

Елеонора Матеева

  • Публикации: 633 / 23
Неплатен отпуск или неплатено майчинство?

Ще трябва да е неплатен отпуск по чл.167а КТ.

aglaiaz

  • Публикации: 31 / 0
Работодаля няма право да взема императивно решение и да предостави на  работника или служителя неплатен  отпуск.

Чл. 173 ал. 7 от КТ гласи:
Работодателят има право  да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово писмено искане или съгласие:
 1. по време на престой повече от 5 работни дни;
 2. при ползване на отпуска едновременно от всички работници или служители, предвидено в нормативен акт, в колективен трудов договор или в правилника за вътрешния трудов ред;
 3. в случай, че до определената в графика по ал. 1 начална дата за ползване на отпуска работникът или служителят не е поискал ползването му.

В случай, че все пак вие се съгласите да ползвате 3 месеца неплатен отпуск, здравните осигуровки за първите 30 дни от него са за сметка на работодателя, а за следващия период вече са ваша грижа. Трябва също да се спомене за този период също, че той не се води трудов стаж.

Що се отнася до платеният отпуск, който не сте ползвали за периода на майчинството ви, то вие имате право да подадете молба за него и да го използвате. Тъй като споменавате, че имате намерение да напуснете настоящия си работодател,  в момента на освобождаването ви той е длъжен да ви изплати обезщетение по чл. 224 от КТ, който гласи: При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск за текущата календарна година пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж, и за неизползвания отпуск, отложен по реда на чл. 176, правото за който не е погасено по давност.

Елена-

  • Публикации: 3354 / 252
В случай, че все пак вие се съгласите да ползвате 3 месеца неплатен отпуск, здравните осигуровки за първите 30 дни от него са за сметка на работодателя, а за следващия период вече са ваша грижа. Трябва също да се спомене за този период също, че той не се води трудов стаж.

Това не е така, при отпуск по чл.167а КТ

Елеонора Матеева

  • Публикации: 633 / 23
Точно.
не знам от къде си ги измисля това колегата и защо оплита отпуск по чл.160, ал.1 КТ с отпуск по чл.167а КТ

SummerLady

  • Публикации: 74 / 0
Здравейте,
Искам да ви питам до колко месеца неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 г. по чл. 167 а от КТ може да използва родител, без тези дни да се приспадат от трудовия му стаж?

dalila

  • Публикации: 5550 / 366
Чл. 167а. След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Всеки от родителите (осиновителите) може да ползва до 5 месеца от отпуска на другия родител (осиновител) с негово съгласие.

SummerLady

  • Публикации: 74 / 0
А колко от тях се признават за трудов стаж? 1 година или 6 месеца?

dalila

  • Публикации: 5550 / 366
А колко от тях се признават за трудов стаж? 1 година или 6 месеца?
Има ли право на 1 година?

marpan_64

  • Публикации: 5683 / 478
А колко от тях се признават за трудов стаж? 1 година или 6 месеца?

6 месеца + 5 месеца от другия родител = 11 месеца

SummerLady

  • Публикации: 74 / 0
благодаря ви! това ми беше въпросът. освен 6 месеца за майката се призанават за трудов стаж 5-те месеца от бащата

Catch-22

  • Публикации: 217 / 22
реално майка/баща могат да бъдат в непрекъснат неплатен отпуск признат за стаж за около 14 месеца, но за да се постигне това е нужно добрата воля на работодателя

30 работни дни неплатен за годината
6 месеца неплатен за отглеждане на дете
5 месеца неплатен за отглеждане на дете на другият родител
30 работни дни неплатен за годината

общо около 14 месеца неплатен отпуск

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook