Нова специална регистрация по ДДС в НАП от 01.01.2015г.

05.01.2015, 14:33 81596 77

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


antea

  • Публикации: 205 / 37
ако някой продава чрез Google Play (или има такива клиенти) - може да му е полезно това - https://support.google.com/googleplay/android-developer/answer/138000?hl=bg


zaharieva28

  • Публикации: 97 / 3
Здравейте, клиентите на българска фирма за изработка на софтуерни продукти, регистрирана по ДДС, са основно фирми от чужбина. През 2014 г. обаче издадоха и няколко фактури на чужденци от ЕС, физически лица. Те, естествено, нямат представа дали през тази година отново ще имат такива клиенти. Правилно ли разбирам чл.156,ал.7 от ЗДДС, че ако през 2015 г. трябва да се издаде фактура на данъчно незадължено лице от ЕС, то срокът за подаването на заявлението за регистрация трябва да е до 10-о число на месеца, следващ месеца на издаване на фактурата?

petR

  • Публикации: 57 / 11
Вече съм регистрирана. Имам номера на Акта за регистрация, но не мога да си отворя самия акт. Нито от сайта на НАП, но от имейла, който ми изпратиха се отваря. Дали просто е претоварен сайта в момента или моите настройки не са както трябва. Някой дали има информация?

petR

  • Публикации: 57 / 11
Получих втори имейл - потвърждение за връчване на документ. В него вече имаше линк към самия документ.

dasfundo

  • Публикации: 16 / 0
Аз също съм регистриран вече. Ха да ни е честито ;)

gnd

  • Публикации: 35 / 3
Здравейте, на мен ми отказаха регистрация на фирма, защото е регистрирана по чл.97а, а само фирмите рег. по чл.96, чл.98 и чл.100 имат право да се рег. по режима. Предложиха ми да се рег. доброволно по ДДС и тогава можело да регистрират  фирмата по режима.

scarletrumy

  • Публикации: 15 / 2
Добър ден! Някой дали има бланки на фактури, които са съобразени с изискванията за различните страни членки?


scarletrumy

  • Публикации: 15 / 2
Фактурите на какъв език трябва да се издават. Достатъчно ли е на английски и български или трябва и на националния език в страната членка?

SBR

  • Публикации: 374 / 13
В крайна сметка ,не ми стана ясно !Фирма,регистрирана по ддс,извършваща износ и поддръжка на софтуер за САЩ-трябва ли нещо да регистрира или не?

dasfundo

  • Публикации: 16 / 0
@SBR Ако нямаш клиенти от ЕС които не са ригистрирани по ДДС - Не, няма нужда да се регистираш по новата система.

SBR

  • Публикации: 374 / 13
Благодаря!Едно гайле по-малко!

bub

  • Публикации: 1 / 0
Регистриран ЗП - ФЛ получава субсидия за закупуване на трактор в размер на 60 000 лв. или около толкова м-12.2014г, трябва ли да се регистрира по ЗДДС

dasfundo

  • Публикации: 16 / 0
Сега и другият въпрос, това ДДС, което сме събрали, пак ще го плащаме до 14 следващият месец или?

nasko_dr

  • Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Нека разгледаме един хипотетичен казус:
Едно нерегистрирано по ДДС на общо основание предприятие (ЕООД) с основна дейност продажби на стоки чрез Интернет магазин, получава фактура за услуга от Фейсбук Ирландия (например) на 25.01.201 . Предполагам тази услуга влиза в обхвата на  е ел.услуга... Та въпроса ми е - моето ЕООД ли е длъжно да се регистрира по чл.97а ал.1 от ЗДДС или Фейсбук се задължава да се регистрира в България (или MOSS) по чл.97б и чие е задължението да начисли и плати данъкът?

gnd

  • Публикации: 35 / 3
nasko_dr, чл. 97a" (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната", чл.97 б "(1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и извършва доставки на далекосъобщителни услуги, услуги за радио- и телевизионно излъчване или услуги, извършвани по електронен път, с получатели - данъчно незадължени лица". Така че ако сте ЕООД, трябва Вие да се рег. по чл.97а ал.1. и ще трябва да издадете протокол по чл.117и да  начислите и платите 20% ДДС.

nasko_dr

  • Публикации: 2 / 0
gnd, значи по твоето тълкувание, регистрация по чл.97б трябва да се направи само ако получателя на електронната услуга е лице, което неизвършва независима икономическа дейност (физически лица примерно). Тоест ако аз съм регистриран по общите условия на ДДС в България и извърша ел. услуга на френска фирма нерегистрирана по ДДС във Франция, тъй като тя извършва икономическа дейност, тя е задължена да се регистрира по чл.97а (или там който и да е техния еквивалент) и да начисли и  внесе данъка. Поправи ме, ако греша.  :smile1:

petR

  • Публикации: 57 / 11
Някой знае ли дали от НАП ще предоставят софтер за деклариране по МОСС.
По-нагоре някой беше питал - първото деклариране ще е през м. Април.

gnd

  • Публикации: 35 / 3
nasko_dr , да така е, фирмата във Франция ще трябва да начисли и плати ДДС, тъй като мястото на изпълнение е там където е получателя(има едно изкл. посочено е в чл.21ал.3 от ЗДДС).

kelly

  • Публикации: 3 / 0
Здравейте,

Водя счетоводството на фирма, занимаваща се с електронен дизайн. До сега клиентите ни от ЕС са данъчно задължени лица и не сме имали издавали фактура  на данъчно НЕзадължено лице. Трябва ли да се регистрираме?

Ако в бъдеще започнем да извършваме такива услуги на ДНЗЛ, какъв е срокът за регистрация?

Благодаря много за вашите отговори!

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook