Нова специална регистрация по ДДС в НАП от 01.01.2015г.

04.12.2014, 15:34 82975 77

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


roberti4ka

  • Публикации: 44 / 5
Здравейте. От известно време се занимавам с продажбата на картинки по интернет. Като цяло качвам готовия продукт на чуждестранен сайт /Канадски/, сайта се посещава от хора от цял свят и съответно всеки може да си закупи продукта, нямам никакъв контрол над това кой купува, къде се намира купувача, как добива достъп за да си свали покупката и т.н. В становищата се казва че трябва да събираме данни за купувача, по които данъчните да определят къде е мястото на сделката, но аз нямам достъп до такава информация. В тази ситуация следва ли да се регистрирам по МОСС? Някои продавачи споделят, че отговорността за отчитането на ДДС би следвало да е на сайта, тъй като той разрешава свалянето на данните, но от сайта все още мълчат дали ще има някакви промени. Не знам дали има смисъл да пращам писмено запитване към НАП при положение, че закона все още не е приет, а тук в Казанлък, няма специалисти които могат да ми дадат каквато и да е информация.

petR

  • Публикации: 57 / 11
В НАП Казанлък би трябвало да дават консултации всеки четвъртък от 14 до 16 часа. Запитване също ще е хубаво да подадете. Според мен първо си изяснете хубаво отношенията с канадския сайт. На мен лично малко ми прилича на договор за консигнация. Всъщност вие ли сте продавача или сайта, вие от кого получавате пари от крайните клиенти или сайта.

roberti4ka

  • Публикации: 44 / 5
Благодаря, не знаех че дават консултации всеки четвъртък. Аз получавам парите от крайните клиенти. От сайта удържат такси върху продажбата. Явно би следвало аз да се погрижа за ДДС-то, след като аз получавам парите. Все още очаквам коментар и от сайта. Чак тогава ще си изясня и какво точно да питам НАП. Петя, страшно много ти благодаря, че се включи. Малко ми е каша, а това че и от сайта не предлагат информация влошава нещата. :)

petR

  • Публикации: 57 / 11
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,12262.0.html
Задайте си въпроса на горния линк. Предполагам, че там ще се включат повече хора.
Вие реално продавате стоки, ако правилно съм разбрала и не би следвало да попадате в тази специална регистрация. Обаче в регламент 282/2011, член 7 пише
1. Понятието „услуги, предоставяни по електронен път“ съгласно Директива 2006/112/ЕО, включва услуги, които се предоставят чрез интернет или електронна мрежа, както и които се предоставят по принцип автоматизирано — предвид естеството им, при минимална намеса на човешки фактор и които е невъзможно да бъдат предоставени при отсъствието на информационни технологии.

gnd

  • Публикации: 35 / 3
Получих отговор от НАП, относно ф-ми рег.по чл.97а. Казаха, че всички фирми които осъществяват посочените услуги в режима ще трябва да се регистрират и да начисляват ДДС на услугите към данъчно незадължените лица и то по ставката на ДДС, която е валидна за страната на получателя. И ако оказваш споменатите услуги дължиш ддс независимо дали си регистриран по ЗДДС в твоята страна и другото било че ф-мите рег. по чл.97а, които се рег. по режима вече ще се водят регистрирани по друг член, като все още не се знаел кой ще е той.

dasfundo

  • Публикации: 16 / 0
Пробвах тестовата версия и подадох заявление за регистрация. След 4-5 дена все още си седи на статус "Приет"
Тези, които са подали по истинската версия, дали са били обработени?
Моята счетоводителка също каза, че все още не е била обнародвана промяната.
Къде пише, че стока за подаване на регистрация е до 10.01.2015?

petR

  • Публикации: 57 / 11
Аз подадох директно заявление за регистрация по този режим. Стои със статут получен. Мисля си, че акт за регистрация ще имам след обнародването на закона (до 7 дни след това).
http://parliament.bg/bills/43/402-01-6.pdf - тук можете да видите приетият проект на ЗДДС. Не мога да копирам от там, но погледнете чл.156, ал. 5 и 7.

dasfundo

  • Публикации: 16 / 0
Банковата сметка, която се попълва трябва ли да е в Евро или може и в лв. ?

petR

  • Публикации: 57 / 11
В чл. 156, ал. 3 пише сметка в евро, но можете да посочите сметка в лева и да кажете после какво е станало.

k_radomirova

  • Публикации: 4 / 0
Здравейте,
имам фирма занимаваща се с интернет услуги, като предоставяните услуги се извършват в България, ЕС и в трети страни на фирми и на физически лица. Притежавам два сайта и моите клиенти ми плащат за да рекламират в тях. Въпросът ми е, след като клиентите ми не са крайните потребители, трябва ли да се регистрирам по ДДС с новия начин на облагане?

gnd

  • Публикации: 35 / 3
Здравейте, според Проекта за изменение на ЗДДС, чл.156 ал.1 излиза, че право да се рег.  имат лица рег. по чл.96,98, чл.100 ал.1 или 3, а на мен от НАП една госпожа ми отговори, че нямало значение дали си рег. или не, извършваш ли такива услуги трябва задължително да се рег.  по този режим и да включваш ДДС във фактурите си към дан. незадължени лица. Аз поне след, като гледам чл.156, мисля, че това което ми казаха не е така и продължавам да съм на мнение, че и фирмите рег. по чл.97а и тези които не са рег.по  ДДС не са задължени да се регистрират по този режим.

petR

  • Публикации: 57 / 11
Здравейте,
имам фирма занимаваща се с интернет услуги, като предоставяните услуги се извършват в България, ЕС и в трети страни на фирми и на физически лица.
Аз имам същата фирма и съм подала заявление за регистрация.
Притежавам два сайта и моите клиенти ми плащат за да рекламират в тях. Въпросът ми е, след като клиентите ми не са крайните потребители, трябва ли да се регистрирам по ДДС с новия начин на облагане?
Има значение единствено значение дали клиентите ви са ДЗЛ или ДнЗЛ.

petR

  • Публикации: 57 / 11
Здравейте,
Реално по този режим нямате задължение да се регистрирате. Този режим е направен, за да облекчи лицата, които попадат в обхвата му. Идеята на европейската директива е, когато клиент е ДнЗЛ ДДСто да се внася в държавата членка, от която е лицето. Мащабно погледнато няма значение по кой член сте регистриран или не, ако не желаете да ползвате режима ще трябва да се регистрирате в държавите членки на клиентите си. Аз поне така разбирам промяната. Надявам се и по-знаещи да се включат по темата.

k_radomirova

  • Публикации: 4 / 0
Аз имам същата фирма и съм подала заявление за регистрация. Има значение единствено значение дали клиентите ви са ДЗЛ или ДнЗЛ.

Сделки, които не са засегнати от промените през 2015 г
Обхватът на промените на ДДС през 2015 г. е ограничен и, както е обяснено по-
горе, включва единствено далекосъобщителни услуги, услуги за радио- и
телевизионно излъчване и електронни услуги. Тези промени са приложими само
доколкото клиентът е краен потребител.

В обяснителните разпоредби четох още, че и собствениците на сайтове не подлежат на регистрация.
Не знам вече как да ги тълкувам тези неща.

k_radomirova

  • Публикации: 4 / 0
Забравих да уточня и че клиентите не желаят да им бъдат издавани ф-ри, но въпреки това аз си издавам, за да не съм в нарушение по нашето законодателство.Плащанет о се извършва чрез пей пал и от там ги прехвърлям в БГ сметка на фирмата и в сметката плащането е отразено като от пей пал. Повечето фирми не си дават даже и данни да фирмата само име, от което дори не става ясно в коя държава им е седалището. Имената на фирмите се виждат само в сетката ми в пей пал.

dasfundo

  • Публикации: 16 / 0
@k_radomirova когато получавате някакво плащане, Вие, като собственик на сайта трява да изисквате от клиента данни за неговата идентичност. Все пак се извършва някаква търговска дейност на международно ниво. Специално при плащане с пейпал можете да изискате/настроите системата си и да получавате данните във вид ня шипинг/място на доставка. Такаа правя аз. А и е по лесно и не се тормозят клиентите по време на поръчка защото, тези данни така или иначе си ги имат запазени в пейпал акаунтите си.

В крайна смека, имали вече одобрени регистрации? Идват празници и свършва годината вече.

petR

  • Публикации: 57 / 11
k_radomirova, в регламент 282/2011, член 7 има определение на "услуги предоставяни по електронен път" и там пише "... невъзможно да бъдат предоставени при отсъствието на информационни технологии." Този текст ми посочиха в НАП последния път, когато се чудихме аз попадам ли в обхвата на този режим или не.
Единственият съвет, който мога да дам е да отидете на консултация в НАП.

dasfundo

  • Публикации: 16 / 0
Днес получих следното:
Уважаеми клиенти,

 

Уведомяваме Ви, че подаденото от Вас заявление за регистрация за прилагане на специален режим в ЕС за облагане с ДДС на доставки на далекосъобщителни услуги, услуги по радио- и телевизионно излъчване или услуги, извършвани по електронен път с получатели данъчно незадължени лица с постоянен адрес или обичайно пребиваване в друга държава членка (специален режим в ЕС), ще бъде разгледано в най-кратки срокове.

 

Решението ще бъде издадено в първите работни дни на 2015 г. , тъй като новите разпоредби в ЗДДС, касаещи обработката на заявленията за регистрация по режима влизат в сила от 01.01.2015 г.

 

В случай, че отговаряте на условията по чл.156, ал.1 от ЗДДС, регистрацията Ви за прилагане на специален режим в ЕС ще бъде в сила от 01.01.2015 г.

 

А каква ДДС ставка ще трябва да начисля за плащания в началните дни на 2015, преди все още да бъде издадено решението?

petR

  • Публикации: 57 / 11
Аз получих същото писмо и за периода от 01.01 до евентуалната дата на регистрацията ще ползвам ДДС ставката на страната, от която е клиента.

dasfundo

  • Публикации: 16 / 0
Така мисля да направя и аз според това което разбирам от последното изречение :blink:

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook