Срокове

10.09.2014, 16:41 11976 14

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Pupeshche

  • Публикации: 2267 / 240
Моля не ми се смейте безкрайно много, но в това все се чувствам несигурна.
Имам предизвестие, което е подадено на 18/08.
Срокът започва да тече от 19/08, по ТД е 1 месец, така че изтича на 19/09 включително, т.е. 20/09 е първият неработен ден. Тъй като този ден е събота, 21 и 22 са съответно неделя и официален празник, ТД се прекратява от 23/09 нали така?

ХХХХХ

  • Публикации: 6005 / 874
Re: Срокове
Отговор 1 | 10.09.2014, 16:45
Според мен от 20.09. Почивните дни нямат нищо общо.

dalila

  • Публикации: 5543 / 366
Re: Срокове
Отговор 2 | 10.09.2014, 16:56
от 20.09.
И от мен :)
Броят се 30 календарни дни

Pupeshche

  • Публикации: 2267 / 240
Re: Срокове
Отговор 3 | 10.09.2014, 16:58
и аз така мислех, ама четох в ЗЗД и в едно съдебно решение, че ако изтече в неприсъствен, се прекратява в първия присъствен.

PolinaG

  • Публикации: 404 / 10
Re: Срокове
Отговор 4 | 10.09.2014, 16:59
В ТК - дата на първи работен ден, от който лицето не е работа (понеделник, в случая вторник) - 23.09.2014
В Заповедта - дата на първи работен ден, от който лицето не е работа (понеделник, в случая вторник) - 23.09.2014
В УП2 - дата на последен ден в осигуряване (петък) - 19.09.2014
В Д1 - дата на последен ден в осигуряване (петък) - 19.09.2014
В УП3 - дата на първи работен ден, от който лицето не е работа (понеделник, в случая вторник) - 23.09.2014
В Уведомлението по чл. 62 - дата на първи работен ден, от който лицето не е работа (понеделник, в случая вторник) - 23.09.2014

bobo

  • Публикации: 2738 / 366
Re: Срокове
Отговор 5 | 10.09.2014, 19:00
Срокът на предизвестието изтича на определена дата, по която се водим, тук съботите и неделите не мисля, че имат действие.

В ТК - 20.09.2014
В Заповедта - 20.09.2014
В УП2 - 19.09.2014
В Д1 - 19.09.2014
В УП3 - 20.09.2014
В Уведомлението по чл. 62 - 20.09.2014


Pupeshche

  • Публикации: 2267 / 240
Re: Срокове
Отговор 6 | 10.09.2014, 20:30
Ето това ме наведе на тези мисли:
http://domino.vks.bg/bcap/scc/webdata.nsf/Keywords/B2D39920CCAA7116C22577EC0044032B

Срокът на предизвестието е 30-дневен и се брои в календарни дни, считано от деня на връчването на предизвестието и започва да тече от следващия ден на получаването му – чл.326, ал.2 и ал.4 от КТ. Когато последният ден от срока на предизвестието е неприсъствен ден, какъвто е и разглеждният случай /26 декември е официален празник, съгласно чл.154, ал.1 от КТ/, срокът свършва в края на първия присъствен /работен ден/. Това разрешение е общо за гражданското право – чл.72, ал.2 от ЗЗД. В случая предизвестието е връчено на 22.10.2008г. и срокът е изтекъл на 29.12.2008г. – понеделник. Поради това доводите на касатора, че срокът на предизвестието е изтекъл на 26.12.2009г. са неоснователни.
Неправилно е прието от въззивния съд, че предизвестието не е произвело правно действие /прекратяване на трудовия договор с изтичане срока на предизвестието на 29.12.2008г./, тъй като в срока на предизвестието е издадена и връчена заповед за прекратяване на трудовото правоотношение, считано от посочена в заповедта дата – 30.12.2008г. В разглеждания случай трудовото правоотношение е прекратено с изтичане на 30-дневния срок на предизвестието на работодателя за едностранното прекратяване на трудовото правоотношение. Предизвестието е крайният акт, с който завършва дейността по уволнението, а заповедта не е конститутивен елемент.

bobo

  • Публикации: 2738 / 366
Re: Срокове
Отговор 7 | 10.09.2014, 21:33
Пример:
19.09. е последният ми работен ден в старата фирма, съгласно предизвестието ми. Направил съм си сметката и съм се договорил с новия ми работодател да почна новата си работа в събота, 20.09., или на 21.09., или на 22.09., на СИРВ, примерно. К'во правя? Чакам ли 23-ти? Защо?

И не знам този цитирания чл. 72 ал.2 ЗЗД (без да броим, че чл. 72 няма алинеи, поне този в лекса), така както е ограден от текстове само за длъжници и кредитори, дали въобще се отнася за трудови правоотношения.

bobo

  • Публикации: 2738 / 366
Re: Срокове
Отговор 8 | 10.09.2014, 21:46
В това съдебно решение пише и че "предизвестието е крайният акт, с който завършва дейността по уволнението, а заповедта не е конститутивен елемент." Не виждам защо след като съм пуснал предизвестие и искам 19-ти да е последния ми работен ден да чакам да минат съботите и неделите, че и празниците.

Pupeshche

  • Публикации: 2267 / 240
Re: Срокове
Отговор 9 | 10.09.2014, 22:12
Почти съм убедена, че се отнася.
По припцип колкото и да е странно, досега не съм имала подобен случай. Съвсем спокойно съм си прекратявала ТД, считано от съботен ден (или неделен при СИРВ), но по този начин да изтича срок не ми се е случвало.

Pupeshche

  • Публикации: 2267 / 240
Re: Срокове
Отговор 10 | 11.09.2014, 12:10
Някакви други мнения или я приключваме темата? :))

Pupeshche

  • Публикации: 2267 / 240
Re: Срокове
Отговор 11 | 11.09.2014, 12:31
Сама да си отговоря, 20ти ще ми е деня на прекратяване, в решението се говори, че последния ден от предизвестието е неприсъствен, не дена на прекратяване.
Като български реотан съм понякога :))))

cecunka

  • Публикации: 36 / 3
Re: Срокове
Отговор 12 | 11.03.2019, 15:49
Здравейте, използвам тази тема за да не пускам нова. В края на март имам лице, което придобива право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Ако успея да връча предизвестието в деня на навършване на годините и месеците, то предизвестието ще започне да тече от следващият ден, който е почивен. Проблемът ми е, че предизвестието изтича в почивен ден/събота/, съответно мога да го прекратя в понеделник, но с каква дата. Неделната или считано от понеделник. Винаги в предизвестието по чл.328, ал.10 пиша от коя до коя дата тече предизвестието и от коя дата договора ще бъде прекратен. Сега седя и умувам какво да пиша.Очаквам проблеми от това лице. Първо очаквам че в деня на връчване на предизвестието ще излезе в болнични или пък ако е на работа може да откаже да го подпише. Как се процедира в такава ситуация.

ХХХХХ

  • Публикации: 6005 / 874
Re: Срокове
Отговор 13 | 11.03.2019, 16:13
Проблемът ми е, че предизвестието изтича в почивен ден/събота/ - и какъв е проблема? На предизвестието пишете, че ТД ще бъде прекратен считано от ... /събота/. Така съставяте и заповедта. Колкото формален и информативен характер да има тази заповед, желателно е /не задължително/ датата на връчване и подписване  да е преди деня "считано от". Според някои колеги, когато определен срок изтича в неработен ден прекратяват ТД считано от понеделник. Аз съм съгласна с тезата, че щом има срок ТД се прекратява с изтичането на срока, независимо дали е в събота, неделя или понеделник. Човекът не губи нищо.
Първо очаквам че в деня на връчване на предизвестието ще излезе в болнични - да излиза. Нали в деня на връчването е на работа. Носи си болничните, вие ги подавате до датата на изтичане на предизвестието и толкоз. Изтича предизвестието - прекратявате договора. Няма защите. Проверете дали не трябва да ги подавате и още 30 дни след прекратяване на ТД
може да откаже да го подпише. Как се процедира в такава ситуация. - връчвате го пред свидетели и те се подписват.

bobo

  • Публикации: 2738 / 366
Re: Срокове
Отговор 14 | 11.03.2019, 17:27
Само да добавя, че при "очаквам проблеми от това лице" трябва да сте железни в сигурността, че лицето придобива право на пенсия за осигурителен стаж и възраст :)

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook