ВОП ли е или ?

09.06.2016, 11:16 18277 24

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

delphine

• Публикации: 8778 / 1476
Re: ВОП ли е или ???
Отговор 20 | 09.06.2016, 11:16
Обаче, мисля, че ние нямаме транспорт и попадаме в Спедиторските таблица 4, която липсва в приложените.

За какъв транспорт въобще става дума - нито превозвач, нито спедитор имате, мисля.
" Българска фирма рег. по ДДС има издадена фактура от Френска фирма за производство и продажба на стока."

valldet

• Публикации: 51 / 0
Re: ВОП ли е или ?
Отговор 21 | 12.11.2019, 13:29
Колеги, за да не отварям нова тема, задавам въпроса си тук. При транзитна операция, когато фирмите А и Б са от ЕС, а фирмата получател краен клиент е трета страна и стоката не минава през страната на фирма Б...реално фирма Б следва ли да начисли с протокол ДДС при осчетоводяване на фактурата от фирма А за закупената стока. Щом стоката се доставя до трета страна не би трябвало да има ВОП и да е приложим чл.62 ал.2. Според мен за фирма А има износ. За фирма Б има доставка с място на изпълнение извън територията на страната и следва да следи за обороти в съответната страна от където тръгва транспорта. Но много ме объркват писмата на НАП писмо изх. № 24-39-65 от 18.12.2015 г. и писмо изх. № 24-33-151 от 01.03.2012 г., където е посочено, че щом стоките се доставят в трета страна, то фирма Б няма право на данъчен кредит и си самоначислява и внася ДДС. Тотално се обърках, моля за помощ. Благодаря!

irenabrili

• Публикации: 6233 / 997
Отговор 22 | 12.11.2019, 14:52
Здравейте,

Покупката на стоки от фирма А ще се третира като ВОП за фирма Б, поради факта, че то е посочило ДДС-номер от тук. На основание чл.62, ал.2 ЗДДС мястото на изпълнение на ВОП ще е в България, независимо че стоките не пристигат в страната. Българското дружество следва да си самоначисли ДДС с протокол по чл.117 ЗДДС, който да отрази в дневника за продажби. В цитираните от Вас писма изрично е прието, че за това ВОП, когато стоките не пристигат и превозът им не завършва на територията на страната, не възниква право на данъчен кредит за българската фирма  - купувач. Това е т.нар. "ВОП по идентификация" :smile1:

Последващата продажба на стоките за трета страна не представлява износ по смисъла на чл.28 ЗДДС, защото стоката не тръгва от България. Тази доставка представлява доставка с място на изпълнение в страна А, от където започва транспорта на стоката (чл.17, ал. 2 ЗДДС). За тази доставка не се начислява ДДС на основание чл.86, ал.3 ЗДДС, защото е с място на изпълнение извън България, но следва българското дружество да се запознае със законодателството в съответната европейска страна, от която тръгва стоката, защото този износ най-вероятно формира оборот за регистрация по ДДС там.

valldet

• Публикации: 51 / 0
Отговор 23 | 19.11.2019, 20:13
Благодаря, стана ми ясно. Още един въпрос Ако  българска фирма закупува стоката от Румъния, минава през България /може да има групаж в България, но може и да няма и да минава само транзитно/ и отива в Албания/трета страна/, факта, че минава през България променя ли ситуацията с ДДС-то. Няма физически склад в България. Отново благодаря на отзовалите се!

irenabrili

• Публикации: 6233 / 997
Отговор 24 | 20.11.2019, 08:38
Наличието на склад не е от значение.
Щом стоката влиза в Б-я, покупката е ВОП, а продажбата съм Албания ще е износ, оформен със съответните митнически документи.
За ВОП ще имате самоначисляване на ДДС с протокол по чл. 117 и с право на ДК, който ще се включи в двата дневника.
За износа ще начислите нулева ставка на данъка.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост

Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook