Въпрос- касова отчетност/фактуриране

01.04.2014, 15:07 6155 2

01.04.2014, 15:07
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Започвам с уговорката ,че не съм счетоводител.Работя във фирма ,която е регистрирана по режим касова отчетност.Имаме клиенти, които имат стари дългове.От началото на април трябва да започна да издавам новите фактури по касова отчетност.Какво ще стане със старите задължения?И всъщност от кога фирмата ще може да се възползва от отложеното плащане на ДДС. Струва ми се ,че стана доста объркан въпрос. И все пак ако някой може да ми обясни /като за начинаещ/,ще Ви бъда много благодарна. :blush: :question:
#1 | 01.04.2014, 19:50
Публикации: 6403 / 1129
Прилагане и прекратяване на специалния режим
Чл. 151б. (Нов - ДВ, бр. 101 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) (1) Лице, получило разрешение по чл. 151а, ал. 5, прилага специалния режим от първия ден на месеца, следващ месеца на получаване на разрешението.

Ако сте получили разрешението през март, започвате да прилагате специалния режим от 01.04.
Това означава, че при фактуриране на доставките, ще дължите ДДС по онези от тях, по които сте получили плащане и до размера на полученото плащане, за което сте издали съответно протокол.
Фактурата ще се включва в дневника, но без данъчна основа и данък, а данъка ще се определя на база протокола.

По отношение на старите задължения, за тях не действат правилата на специалния режим, защото той е строго ограничен във времето.

На практика не може да се говори за "отложено плащане", а за избягване на плащане на данък към фиска вместо крайния потребител, когато не е платен от него.
#2 | 02.04.2014, 16:03
Публикации: 2 / 0
Благодаря!!

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група