Страници: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 ... 60
Аз смятам стажа с тукашния калкулатор където задавам първият неработен ден за лицето - 20.06.2016г. Предполагам калкулатора го смята до 19.06.2016?
Аз искам само УП2 да издам, без УП3.
В УП2 като крайна дата се пише последният работен ден /последен ден в осигуряването/, т.е. във Вашият случай е 19.06, а не 20.06.
В УП3 се пише датата, от която лицето вече НЕ Е на работа, т. е. във Вашият случай 20.06.

Как успяхте да игнорирате грешката при сертификата?
Никак! Просто се зареди. В момента пробвах и пак става.

Моля пишете, от вчера 21.06,2016 има ли някой който е успял да подаде ГФО в Търговския регистър с електронен подпис?
Ние успяхме вчера - 21.06.2016! Направо си беше голям късмет.

"Когато временната неработоспособност е поради общо заболяване, трудова злополука или професионална болест и е настъпила до 30 календарни дни от прекратяването на трудовия договор или осигуряването, паричното обезщетение се изплаща за срока на неработоспособността, но за не повече от 30 календарни дни"
 http://www.nssi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1861-povn13

30 април - събота /работен ден при Вас/ е официален почивен ден /Великден, както и 29 април/ и май от там идва този проблем.


Според мен трябва да се сключи чл.111 във връзка с чл.114, защото водещото е втория договор. Като в ТД трябва да си опишете кои дни ще работи.
Аз също така мисля!  :good:

Свободна зона » Re: Поезия
#28, 05.05.2016, 09:17
НИЕ "ВЕЧНИТЕ..."
написа:/Napolitano/
-----------------
Колко сме малки,
колко сме ниски
далечни и жалки,
и толкова близки.
Винаги важни,
злобата блика,
ненужно продажни,
а всъщност сме... никои!
С чувствата грозни
тровим си дните,
надути - помпозни,
вечно сърдити...
Режем до болка
дори и без нужда,
пресмятаме колко
да бъдеме чужди!...
Бързо се палим,
смятаме смело,
колко сме дали,
а не колко взели...
Завистливи до кости
с погледи празни,
наивни и... прости,
лицемерни и мазни!...
Така си отиваме
сами - безутешни
и... "спокойно заспиваме",
с чувство за... вечност!...

Би трябвало да е от Вашият регистър за изходящи номера на документи /изходяща кореспонденция /.


За мен е прикрит трудов договор.

Имам чувството, че и от НОИ ще се "оцъклят" като мен!

п.п. Тръгвам си, но утре с интерес ще прочета дискусията.

извинявам се,тя ще получава парично обезщетение ...ще трябва да си внесе ЗО само за един месец.
[/quot
Трябва да подаде задължително Д7, защото само така ще обвържат плащането на здравните осигуровки.

а моят случай е следният:приятелка иска да си внесе ЗО за един месец,защото е освободена от работа и се е записала на борсата.Трябва ли да подаде декл 7 или в случая -без нея?
Въпросът Ви е доста неясен. Ако приятелката Ви се е регистрирала в бюрото по труда и ще ходи само да се подписва без да получава обезщетение за безработица, то е задължена да си подаде Д7 и да си внася сама здравните осигуровки за напред и то не само за един месец, а докато започне някъде работа.

Преназначаване на друга длъжност със срок на изпитване и освобождаване по чл. .71, ал.1 от КТ.

Например: Чл.328 или чл.331 от КТ.

Да, може да го подадете.

Всичко е наред! Не се притеснявайте!

До колкото съм информирана, това "Удостоверение за дейности" се попълва и издава от предприятието, в което работите, в деня на тръгване на курс. Вие само потвърждавате с подписа си, че не сте управлявали превозно средство, попадащо в обхвана на регламента.

И да ви кажа, ако не знаете, ДДС номера се пише, защото фирмата е регистрирана по ДДС, а за основанието, няма значение как ще е  - първо чл.70 или чл.67 , едно и също е
Какви грешки съм допускала до сега при съставянето на трудовите договори...просто не е истина!
Безкрайно съм ти задължена за това уточнение!  :wink1:

Страници: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 ... 60

Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook