Страници: [1] 2

Здравейте,
Може ли да се извършват разплащания в евро между български фирми?

Благодаря!

Здравейте,

Някой може ли да ми изпрати длъжностна характеристика за длъжността " Организатор охрана"

Благодаря!

Здравейте,
Някой може ли да ми каже как е правилно да се изчисли сумата ,която трябва да се изплати за отпуска при следния случай:
Служителя е на основно месечно трудово възнаграждение от 560 лева.
През месец Януари трудовото възнаграждение му е 580 лв.,защото има нощен труд.
През Февруари си пуска отпуск 20 работни дни, т.е. целия месец.
Изплащането на отпуската върху база от 580 лв. ли е или върху 560 лева?

Благодаря!

А декларацията за гледане на дете до 2г. възраст от кога да я подам, ако съм назначена от днес?

Здравейте,
Бях назначена на трудов договор по чл.68 за срок от 18 месеца. Излязох по майчинство от 10-тия месец.Договора ми го прекратиха през м.юли , когато изтекоха 18-те месеца. До 06.12.2018г. ми се изплаща майчинството, когато минаха 410 дни.
Оказа се, че сега след като не се водя на работа не мога да получавам пари за отглеждане на дете до 2г.
Препоръчаха ми да ме назначат някъде и от там да пуснат декларация.
Какво точно трябва да се направи?

Благодаря!

Той в момента е държавен служител , а временно трябва да стане народен представител.


Здравейте,
Може ли някой да ми каже, дали може да се назначи държавен служител в служебното правителство и след това да се върне отново на същата работа???
Благодаря!

Не , в основание съм слажил 01 , а трябваше да е 11

Здравейте,
През юни месец назначих служител на 4 часов работен ден, на който ние му се водим втори работодател. Направих грешката като подадох уведомлението с код 01. Пробвах няколко пъти да направя корекция, но ми връщат отказ.
Може ли някой да ме посъветва какво да направя?

Здравейте,
Имам майка която е родила през август 2015г. и сега е бременна и чака второ дете през септември. Въпроса ми е дали може да си прехвърли майчиството на първото дете през втората година на някой роднина и да си получава 90 % за второто до 410 ден?
А ако не го прехвърли , ще получава ли нещо за първото дете?

Благодаря!

Здравейте,
Може ли в една фирма да има персонал с код 01 и код 16 едновременно?
Около половината персонал са нормален 8 часов работен ден, а другите са ми на смени.
Мерси!

Щом служителят подава молба на 19.05.15, то предизвестието започва да тече от 20.05.15. Вие трябва да го освободите, считано от 19.06.15.
Той е започнал работа на 06.01.15 и до 19.06.15 му се полагат 10 дни платен отпуск. Ползвал е 6 дни, което означава, че има право на още 4 дни.
Най-накрая някой да даде точен отговор, че като гледам какви има - боже опази.

За съжаление шефа не иска да я закрива още - ООД е! :blush:

Здравейте,
Преди 2 години затворихме всички обекти на фирмата и съответно съкратихме целия персонал с изключение на 2/две/ майки които бяха в първата си година след раждането и инспекцията по труда по това време не ми разреши да ги съкратя. В същото време тогава/ септември 2013г./ ми дадоха разрешение да съкратя 5 майки, които бяха в отпуск за отглеждане на дете до 2 годишна възраст. В момента тези 2/две/ майки им остава 2 месеца докато им изтече отпуската за отглеждане на дете до 2 годишна възраст.
Реших да отида до инспекцията по труда и да поискам разрешения да ги съкратя на същото основание както и другите 5 майки преди година и половина, а именно чл.328 ал.1 т.2 част втора/съкращаване на щата/. Този път получих отказ да ги съкратя и при въпрос от моя страна- На какво основание получавам отказ? , ми отговориха, че не са длъжни да ми отговарят. Попитах ги какво трябва да работят тези жени, докато децата им навършат 3 годишна възраст и при положение , че нямам дейност, а те ми отговориха - ваша си пработа!
Не е ли това един абсурд? Преди година и половина - може, сега - не.
Моля за съвет как да процедирам.

Благодаря!



Аз не мисля, че има законова пречка, договорът да бъде сключен за 7 месеца със срок на изпитване 6 месеца.
Основанието обаче за сключване е по чл. 68, ал. 1, т. 1, във връзка с чл. 70, ал. 1 от КТ.

Интересното е, че в книгата "Трудови отношения" с 7-8 автора го пише обратното : основание чл.70 във връзка с чл.67 или други

Благодаря !

Здравейте,
Бихте ли споделили мнение, дали мога да сключа договор със служител на основание чл.70 ал.1 във връзка с чл.68 ал.1 т.1 за срок от 7 месеца и със срок на изпитване от 6 месеца????

Благодаря!

Има право на 20 дни за година или съответно по 1.66 дни за месец, независимо дали е на 2, 4 или 8 часов работен ден.

Страници: [1] 2

Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook