Страници: [1] 2 3 4 5
"Срокът на предизвестието при прекратяване на срочен трудов договор е 3 месеца, но не повече от остатъка от срока на договора"
при положение, че договора  се сключва за 2 максимум 3 месеца, може ли да не фиксирам срок на предизвестие за прекратяването му, зашото може да се окаже, че се прекратява преди да е зтекло предизвестието?

а колко трябва да е предизвестието и как да го оформя, без полза на работодателя?

прочетох какво се крие зад отговорът Ви, мого благодаря! Реших да го пусна просто до завършване на определена работа в полза на работодателя, прекратяване с едномесечно предизвестие

а може ли до завършване на определена работав полза и на 2-те страни

и трябва ли да се запише във връзка с чл.70 ал.1 т.1 и да се освободи по чл.71

чл.68, ал.1,т.2 от КТв заглавието съм сгрешила, съжалявам:((
Мога ли, при положение, че договорът е пуснат по този чл.  ал., да пиша, че договорът е сключен с месечен срок на изпитване в полза на работодателя

Може ли назначение по чл.68, ал.1, т.2 до завършване на определената работа, да бъде скл. и със срок на изпитване

да, и аз от това се опасявах, защото искатвсеки месец по 500лв. Благодаря Ви!

Дружество,- ООД ,с дейност театрални представления,  възлага, на ФЛ, студент, да участва за период от 4 месеца - от 01.05.19г до 30.09.2019г., в постановки на дружеството. Хонорарът му, в размер на 500 лв месечно ще се изплаща в края на всеки месец. общо за период ще получи 2000лв., но ще му бъдат изплащани на части, в края на всеки месец.
Мога ли да оформя това в един граждански договор кто фиксирам 4 дати на изплащане на възнаграждението- 31.05, 30.06 и31.08 и 30.09.2019г. или е добре да се оформи в 4 отделни граждански договори?

ОК, значи за 1-вите 3 дни плащаме на 70% и осигуровките върху 70% възнаграждение.? Благодаря Ви!

МОД  с клас или без, защото брутното трудово е 618.23лв, а МОД без клас: 560лв.?

Служител е в болнични от 24.04.19г.до 03.05.19г. вкл., МОД : 560лв., клас: 15.6%. За м. април има 3 р.д в болничен и те са за сметка на работодателя и се плащат на 70%,, защото са с клас? Или за м. 04.2019г.: възнаграждение за отработени дни:476лв., клас: 74.26лв., 3 дни болничен с клас, сумата е :  67.97лв., брутно възнаграждение за месеца: 618.23лв.,?  за сумата за болничен няма ДОД, но осигуровки по всички фондове ще се внасят в/у МОД:84лв, а не на 70%: 67.97лв.?

Всъщност се оказа, че за м.12.2018 като СОЛ с личен труд до достигане на максимума от 2600лв.трябва да внесе осигуровки върху 252,75лв. Как следва да се подаде декл. обр 1 - с код корекция и вид осигурен 12, отработени дни 8, а дни без осигуровки10, в т.21-252.75, и в т.31, а в т.31А данъка 43.97?

СОЛ на нисък процент ДОО от началото на годината  с личен труд в дружеството от м.07.2018г. и на трудов договор от началото на годината, в м.11 и 12.2018 г., осигурителния му доход от трудови правоотношения е 2600лв, Декл. образец 1 за цялата година е подавана с код 12 върху 510лв. осигурителен доход. Сега заличавам декл.1 с код 12 и подавам декл.6 с код 90, Програмата автоматично ми слага отметка - без социална част и полета от т.16 до т.31 са ми не активни и нищо не попълвам, Записвам облагаемия доход в кл.31 и данъка в 31.А. Подавам декл. 6 с код 8 за м.11 и 12.2018г. със сумата в увеличение.
В м.05.2018г. не е имал личен труд, но осигурителния му доход от трудовия договор е отново 2600лв. Как да корегирам записа за м.05 с код корекция посочвам дните в т.16.4 и всички други точки не се попълват?

Сумата за личния труд няма (много) общо с осигуровките.
Дали ще се плаща възнаграждение докато е болен или не зависи от конкретния документ, с който е определен размера на възнаграждението и условията за плащане. Ако искат и 70% могат да плащат,но КСО не ги задължава.
Осигуровките са друго. Докато е в болничен -камо здравно за всичките дни,  когато е здрав - пълни осигуровки
ю


За осигуровките - ясно, но за възнаграждението, ако се плаща изцяло, когато е бил в болнични, при подаване на ГДД по чл.50, ще се наложи да се довнасят осигуровки. Къде в КСО пише, че не се плаща на 70% за първите 3 дни?

СОЛ, който упражнява личен труд в ЕООД и се осигурява на висок процент ДОО, излиза в болничен. Как е правилно да се постъпи :
1. Възнаграждението му се намалява -  за дните в болнични не му се изплаща възнаграждение?
2 .За за първите три дни му се изплаща възнаграждение на 70%, а за другите не?
3. Възнаграждението му остава непроменено, независимо, че цял месец е в болнични?

Аз съм за т.1, защото иначе какво ще се случи с  осигуровките?

а март като е 31 дни може би 16р.д., колебаех се между тях, а сега 17 р.д.

защм.02 - 4р.д, м.03 е целия, м.04 11р.д.,мислех,  че е 10г 1м и 15д.

А колко е трудовия стаж, за периода, различните калкулатори ми го смятат различно:
0г 1м 17д
0г.1м, 16д
0г01м. 15д.

Според мен е 1м 16д., защото март е 31 дни

Не зная за данъка, но за осигуровките за довнасяне, които не бяха декл. на СОЛ имаше лихва, нищо, че сумите бяха внесени

Страници: [1] 2 3 4 5

Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook