Продажба на лек автомобил от ЮЛ на ФЗ

08.08.2018, 20:41 461 13

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


hulian

  • Публикации: 22 / 2
Здравейте, колеги, имам следният казус: дружество е закупило преди 3 години лек автомобил от юридическо лице, без ДДС, на база чл. 50 от ЗДДС. Сега дружеството продава същият автомобил на физическо лице, и питането ми е фактура с ДДС ли издаваме или без, като се позовем отново на чл. 50, ал.1?

tihomir.petrov

  • Публикации: 6 / 0
Здравейте,

за какво е използван автомобила или защо не сте ползвали данъчния кредит?

p.i

  • Публикации: 124 / 29
Здравейте,

Не може да се възползвате от чл.50, ал.1, защото Вие не сте имали право на данъчен кредит при закупуването, а не просто не сте упражнили това право.

Но може да се възползвате от:
Чл. 143. (1) (Доп. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Разпоредбите на тази глава се прилагат за доставка, извършена от дилър, на стоки втора употреба, произведения на изкуството, предмети за колекции, антикварни предмети, доставени му на територията на страната или от територията на друга държава членка от:
1. данъчно незадължено лице;
2. (доп. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) друго данъчно задължено лице, регистрирано по този закон, когато предмет на доставката е стока, освободена по чл. 50, ал. 1, или от регистрирани за целите на ДДС лица в друга държава членка, освободени от данък съгласно законодателството на съответната държава на аналогични основания;


Тоест да продадете автомобила като втора употреба. Не мисля, че има значение за какво е използван автомобила.  И предварително да изкажа мнение - нямате задължение да уведомявате НАП за това, че ще използвате специалния режим на облагане (това важи за други случаи).

Приятна работа.

n_alex76

  • Публикации: 1455 / 160
Статия на Лиляна Панева
Продажба на автомобил, за който не е използван данъчен кредит при покупката
Скрит текст :

delphine

  • Публикации: 7664 / 1270
Само искам да отбележа, че посочената по-горе възможност е приложима в случай, че лицето е ДИЛЪР.
Определение за дилър е дадено в ЗДДС , ДР ал.1 т.23 ЗДДС . Именно дилърът прилага чл.143 , ако направи такъв избор.

Така мисля.  :smile1:


p.i

  • Публикации: 124 / 29
Само искам да отбележа, че посочената по-горе възможност е приложима в случай, че лицето е ДИЛЪР.
Определение за дилър е дадено в ЗДДС , ДР ал.1 т.23 ЗДДС . Именно дилърът прилага чл.143 , ако направи такъв избор.

Така мисля.  :smile1:

Не само така мислите, а си е така по закон. С това започва и чл.143. Ако лицето прецени, че може да е "дилър" - може да се възползва от него. Да му оставим възможността да се самоопредели ...  :wink1: :wink1: :wink1:

А иначе съм напълно съгласен с мнението Ви ...  :good: :good: :good:

delphine

  • Публикации: 7664 / 1270
Ако лицето прецени, че може да е "дилър" - може да се възползва от него.


Според мене преценката е не дали лицето може да е дилър , а дали ще приложи общия ред на облагане с ДДС или ще се възползва от възможността да продаде автомобила като втора употреба . Но по презумпция то трябва да е дилър.

Така разбирам нещата в случая и доколкото не се занимавам с такава материя на практика може и нещо да ми убягва. :smile1:.

http://trudipravo.bg/mesechni-spisania/mesechno-spisanie-schetovodstvo-danaci-i-pravo/menucontfp1/113-mat05

от линка :
Скрит текст :

p.i

  • Публикации: 124 / 29
Както вече казах - напълно подкрепям мнението Ви. Предполагам, че за определение на "Дилър", разглеждате следния текст:
23. "Дилър на стоки втора употреба, произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети" е данъчно задължено лице, което в процеса на икономическата си дейност закупува, придобива или внася стоки втора употреба, произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети с цел да ги продаде, независимо от това, дали лицето действа като комисионер по смисъла на Търговския закон.

С радост бих го обсъдил, за да придобия яснота над проблема. Аз как разсъждавам:
1. Дилърът е данъчно задължено лице, което в процеса на икономическата си дейност закупува, придобива или внася стоки втора употреба, с цел да ги продаде
2. Доколкото няма изискване за минимален оборот на този вид сделки, нито за минимален брой сделки - то Дилърът би могъл да е такъв още с първата си покупка и съответно продажба на стока втора употреба
3.  Ако Дилърът закупи кола, доставката на която е освободена по чл. 50, ал. 1, то той може да се възползва от избора, който му предоставя чл.143, ал.1 и то без да има изискване за предходни сделки

Единственото слабо място е "покупката с цел продажба". За това трябва да докажеш желание за продажба - заповед, решение или каквото може да направи фирмата. Следва да отбележим, че няма и срок за продажбата, който да е ограничен от закона. При това те са реализирали тази продажба в последствие.

Аз мисля, че лицето може да се "самоопредели" като дилър, без предварително да е извършвал тази дейност и да се възползва от възможностите, дадени му от закона.

Но с радост ще се вслушам и в обратното мнение.

hulian

  • Публикации: 22 / 2
Здравейте, не нашето дружество не е дилър на автомобили. Преди 3 години, спешно закупува автомобил втора употреба от дилър на автомобили( някаква авто-къща), за което автомобилът е фактуриран на база чл. 50( без нищо друго описано). Автомобилът е използван единствено за основната дейност на дружеството. Тъй като е лек, и нямаше много разходи по него, не е използвано никакво ДДС( за горивото му). Тъй като сега аз водя счетоводството на това дружество, не знам много по този въпрос. Просто сега автомобилът ще се продава на някакво физическо лице, с което няма нищо общо, тъй като има някакъв проблем, и ремонта е изключително скъп. Собственика на дружеството реши , че е по добре да се продаде. Та въпросът ми е с ДДС ли да пусна фактурата, или без ?

delphine

  • Публикации: 7664 / 1270
Здравейте, колеги, имам следният казус: дружество е закупило преди 3 години лек автомобил от юридическо лице, без ДДС, на база чл. 50 от ЗДДС. Сега дружеството продава същият автомобил на физическо лице, и питането ми е фактура с ДДС ли издаваме или без, като се позовем отново на чл. 50, ал.1?

Не можете да се позовете на чл.50 ал.1 защото той препраща към чл.70, а Вие не сте имали случаи от изброените в този член.Не сте имали фактура с начислено ДДС, което поради обстоятелства изброени в чл.70 да не сте имали право да ползвате като данъчен кредит.
Според мене следва да начислите ДДС.
/ отговорът ми е извън коментара за ползванeто на чл.143 /

hulian

  • Публикации: 22 / 2
А при положение, че колата е закупена втора употреба, и я продаваме отново, може ли да се самоопределим като дилър, или не. При положение, че това ни е единична продажба, различна от основната ни дейност, не мисля, че би минало пред данъчните. Извинявайте, колеги питам така, защото човека иска, да му спестя ДДС, някак, ако е възможно.

hulian

  • Публикации: 22 / 2
Разбрах, колеги. Явно няма начин.

delphine

  • Публикации: 7664 / 1270
Разбрах, колеги. Явно няма начин.


За облагане с ДДС на стари коли


И аз мисля така. :smile1:

hulian

  • Публикации: 22 / 2
Благодаря, много, на всички включили се в дискусията.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група

Харесайте ни във Facebook