Обезщетение на борсата 2018 г.

22.05.2019, 23:14 140514 503

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


ХХХХХ

  • Публикации: 6008 / 875
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 480 | 22.05.2019, 23:14
Не става.
Е, става, но най-малко след 3 години

alamani

  • Публикации: 2 / 0
Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 481 | 27.05.2019, 00:36
Здравейте.
Имам следния случай : От 10 години работя на постоянен трудов договор във фирмата. Наложи ми се да използвам 6 месечен болничен за тежка операция в края на 2018г. При завръщането си на работа ми връчиха  предизвестие за съкращение по чл.328, ал.1, т.3 от КТ, с обяснението, че обема на работа е намалял. Ще се регистрирам на борсата.
Въпроса ми е :  Времето през което съм получавала обезщетение за нетрудоспособност /болнични/ ще бъде ли включено в изчисленията за обезщетение от борсата? На база на кой доход ще се изчисли в този случай?
Простете, ако вече сте коментирали някъде такъв казус. Кажете ми къде мога да прочета нещо по темата?
Благодаря.

ХХХХХ

  • Публикации: 6008 / 875
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 482 | 27.05.2019, 06:21
Да, ще бъде.
Базата - доходът, от който е било изчислено обезщетението за временната неработоспособност.
По темата: Кодекс за социално осигуряване, чл. 54а -  54к и на страницата на НОИ http://www.nssi.bg/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso

alamani

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 483 | 27.05.2019, 06:55
Благодаря ХХХХХ.
Хубава седмица на всички Вас, които помагате.

Тетраедър

  • Публикации: 3 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 484 | 31.05.2019, 06:51
        Здравейте, имам следния казус... Назначена съм на срочен, 3 годишен договор във фирма, която има договор с държавно предприятие за същия срок. В договора ни пише, че ако фирмата загуби преди този срок договора (с държавното предприятие) фирмата веднага прекратява всички правоотношения с нас. Тъй като, това вероятно ще се случи до няколко дни, искам да попитам. Първо, длъжни ли са да ми платят неизползван годишен отпуск 20 дни(10 дни  от 2018г и 10 от 2019г ). Второ, мога ли при тези условия да отида на борсата при пълно обезщетение. До края на договора остават 5 месеца.
      Предварително благодаря!

ХХХХХ

  • Публикации: 6008 / 875
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 485 | 31.05.2019, 07:59
По първия въпрос: да, длъжен е. Обезщетението за неползван отпуск се дължи независимо от начина на прекратяване на договора.
По втория въпрос : щом имате повече от 12 месеца работа по ТД от последните 18, имате право на обезщетение. Дали обезщетението ще е минимално или според дохода и стажа, зависи от начина на прекратяване на ТД. Минимално ще е, че ако прекратяването е по взаимно съгласие или по Ваше желание. Или ако през последните 3 години сте били на борсата. Според стажа и дохода ще е при прекратяване на срочен договор (с изтичане на срока, завършване на работата...), с предизвестие от работодателя и др.
При начина, по който е формулиран Вашия ТД, не мога да гадая по какъв начин ще бъде прекратен. Особено ако е сключен на основание на чл. 68, ал. 1, т. 1. Ако основанието е чл. 68, ал. 1, т. 2, нещата са по-прости (прекратяване по чл. 325, ал. 1, т. 3 и "пълна"  борса)

Тетраедър

  • Публикации: 3 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 486 | 31.05.2019, 08:15
По първия въпрос: да, длъжен е. Обезщетението за неползван отпуск се дължи независимо от начина на прекратяване на договора.
По втория въпрос : щом имате повече от 12 месеца работа по ТД от последните 18, имате право на обезщетение. Дали обезщетението ще е минимално или според дохода и стажа, зависи от начина на прекратяване на ТД. Минимално ще е, че ако прекратяването е по взаимно съгласие или по Ваше желание. Или ако през последните 3 години сте били на борсата. Според стажа и дохода ще е при прекратяване на срочен договор (с изтичане на срока, завършване на работата...), с предизвестие от работодателя и др.
При начина, по който е формулиран Вашия ТД, не мога да гадая по какъв начин ще бъде прекратен. Особено ако е сключен на основание на чл. 68, ал. 1, т. 1. Ако основанието е чл. 68, ал. 1, т. 2, нещата са по-прости (прекратяване по чл. 325, ал. 1, т. 3 и "пълна"  борса)

   Здравей ХХХХХ, на договора ми пише " ... на основание чл.68, ал1, т.2 и във връзка с чл.67, ал.1, т.2"  - означава ли, че мога да се надявам на чл.325, ал.1, т.3

ХХХХХ

  • Публикации: 6008 / 875
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 487 | 31.05.2019, 08:52
Да.

Тетраедър

  • Публикации: 3 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 488 | 31.05.2019, 08:54
Много Ви благодаря, ХХХХХ!

payla777

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 489 | 26.06.2019, 18:16
Здравейте, искам да попитам, ако бъда освободена по взаимно съгласие, но с едномесечно предизвестие от страна на работодателя, ще имам ли право на пълна борса? Имам трудов стаж около 8 г.

ХХХХХ

  • Публикации: 6008 / 875
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 490 | 26.06.2019, 18:40
Няма такава комбинация "по взаимно съгласие с едномесечно предизвестие от страна на работодателя". Или е едното или другото. В първия случай е минимално обезщетение. Във втория - "пълна борса".

payla777

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 491 | 26.06.2019, 19:17
Някой може ли да ми цитира точните членове, при които може да се ползва максимална  борса?

ХХХХХ

  • Публикации: 6008 / 875
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 492 | 26.06.2019, 20:10
Някой може ли да ми цитира точните членове, при които може да се ползва максимална  борса?
Не. Но може да ти цитираме точните членове, при които борсата е минимална . Можете да ги прочетете в КСО, чл.54б или в разясненията в сайта на НОИ. Всички останали членове стават

mamazx

  • Публикации: 1 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 493 | 03.07.2019, 07:17
Здравейте,регистрирана съм в Бюро по труда,прекратяване на тд по взаимно съгласие ,но не съм подала заявление за обезщетение в НОИ. Ако започна работа на срочен ТД ще имам ли право ако се регистрирам и  пак да получавам по-голямо обезщетение?

P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 494 | 03.07.2019, 11:09
Ще имате право, а дали ще е по-голямото или по-малкото зависи от начина, по който ще ви освободят.

lnnl

  • Публикации: 1 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 495 | 05.07.2019, 15:23
Здравейте!
Имам ли право на обезщетение за безработица за периода от прекратяване на ТПО до възникване на новото, ако той, периодът между прекратеното и нововъзникналото ТПО, е по-кратък от месец, например 10 дена?
Благодаря!

P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 496 | 05.07.2019, 16:32
Имате, ако отговаряте на всички изисквания.
Друг е въпросът дали трябва да го правите за толкова кратък период, трябва да прецените всички плюсове и минуси.

taneto29

  • Публикации: 7 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 497 | 14.07.2019, 14:51
Август месец ще направя 3 години от последната ми борса, като съм работила без прекъсване до месец май.За месец май и половината юни нямам осигуровки. От 15 юни до края на август съм на трудов договор. Въпроса ми е, ако отида септември на борсата ще взимам ли пълна борса според стажа?Ще ме освободят по ч.328.

ХХХХХ

  • Публикации: 6008 / 875
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 498 | 14.07.2019, 15:18
Ако през последните 18 месеца прекъсването на осигуряването за безработица е само месец и половина, ще имате изискуемите 12 месеца и ще имате право на обезщетение.
При прекратяване на ТД по чл.328 и повече от 3 години след последната борса, ще имате право на "пълна борса"

taneto29

  • Публикации: 7 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 499 | 14.07.2019, 15:54
От януари 2017 до май съм работила на непрекъснат трудов договор. И от 15 юни до края на август ще работя. Мислех, че този месец и половина може да ми попречат за борсата. Благодаря  :good:

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook