Автор Тема: Продажба на дялове на ЕООД  (Прочетена 1670 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Михайлова.

  • Регистриран
  • Публикации: 5
  • Рейтинг: 0
Продажба на дялове на ЕООД
Февруари 25, 2014, 00:30
Здравейте,

Ще помоля за помощ относно следната процедура, дали правилно сме се насочили в действията си стъпка по стъпка.

1) Новорегистрирано ЕООД създадено през 2013 г. не осъществява дейност, трябва да подаде декларация в статистиката за предприятие без дейност, ГДД по чл.92 образец 1010а без дейност и да си качи нулевите отчети и декларация от НСИ в ТР.

2) Собственикът на това новорегистрирано ЕООД продава 100% от дяловете си на ФЛ в 2014 г. след приключването на фирмата и ангажиментите по нея от стария управител. Дяловете могат ли безпроблемно да бъдат продадени в брой (дружеството няма касов апарат) или трябва да минат през банката? Продажбата се извършва със съответните документи и сделката трябва да бъде обявена от новото ФЛ от подписа на ЮЛ в ТР.

3) ФЛ, което продава дяловете трябва да подаде лична декларация по чл.50 от ЗДДФЛ, а ФЛ приемащо дяловете да подаде от името на придобитото ЮЛ декларация по чл.73 от ЗДДФЛ. Декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ не се подава.

4) Физическото лице не дължи данък върху продадените дялове, те са равни на този при учредяването му и фирмата няма приходи, разходи, неразпределени печалби и т.н.

Всичко така, ок ли е? Нещо дали бъркаме или да изпускаме по трасето като документация, деклариране и т.н.

Благодаря!  :wink1:




Активен create

  • Старши потребител
  • Публикации: 1347
  • Рейтинг: 134
Re: Продажба на дялове на ЕООД
Отговор 1 | Февруари 25, 2014, 07:41
1.За публикуване на ГФО в АВ не с представя декларацията от НСИ. За АВ следва да представите/съкратен ГФО за МСП/: баланс, опр,/собствен капитал и паричен поток-може и без тях/,справка за нетекущите дълготрайни активи, счетоводна политика,решение на общото събрание за приемане на отчета и разпределение на печалба, декларация за истинност по чл.13 от ТР и платена такса.
2.Сделката с продадените дялове е между физическите лица, фирмата не е замесена, за да и се търси касов апарат.Как се разплащат ФЛ става ясно пред нотариуса. Във фирмата само се сменя аналитичността на собствеността на капитала.
3.Така е.
4.Ако  капиталът е същия при учредяването и при продажбата на дяловете - така се получава.




Активен create

  • Старши потребител
  • Публикации: 1347
  • Рейтинг: 134
Re: Продажба на дялове на ЕООД
Отговор 2 | Февруари 25, 2014, 07:57
По т.3 не отбелязах, че само предприятията,  платци на доходи, изготвят справка по чл.73 за изплатените през годината доходи. При вас няма такъв паричен поток във фирмата.




Неактивен Михайлова.

  • Регистриран
  • Публикации: 5
  • Рейтинг: 0
Re: Продажба на дялове на ЕООД
Отговор 3 | Февруари 25, 2014, 09:48
Благодаря Ви за отговора.

1.За публикуване на ГФО в АВ не с представя декларацията от НСИ. За АВ следва да представите/съкратен ГФО за МСП/: баланс, опр,/собствен капитал и паричен поток-може и без тях/,справка за нетекущите дълготрайни активи, счетоводна политика,решение на общото събрание за приемане на отчета и разпределение на печалба, декларация за истинност по чл.13 от ТР и платена такса.

Фирмата само е регистрирана внесен и изтеглен капитала от 3 000 лв. през 2013 година. Не се ли подава ГДД по чл.92 образец 1010а без дейност?

Отчетите които се подават в ТР изцяло 0'ви ли са? (така поне са правили мои колеги) Или това, че ако в Баланса бъде отчетен собствен капитал 3, в ОПР 0, в ОПП парични потоци от инвестиционна дейност 3, в отчета за СК общо капитал 3 и справка за ДА 0 пак ли се обвързва с ГДД 1010а без дейност + Решенеие на едноличния собственик на капитала, декларация за истинност, доклад за дейността (счетоводна политика) и държавната такса. Имам колебание относно изготвянето на отчетите за ТР. Моля, за мнение по този въпрос.




Активен create

  • Старши потребител
  • Публикации: 1347
  • Рейтинг: 134
Re: Продажба на дялове на ЕООД
Отговор 4 | Февруари 25, 2014, 16:00
"Не се ли подава ГДД по чл.92 образец 1010а без дейност?"
Подава се, коментара беше каква е тая "декларация от НСИ в ТР", която искате да публикувате в ТР.




Неактивен Михайлова.

  • Регистриран
  • Публикации: 5
  • Рейтинг: 0
Re: Продажба на дялове на ЕООД
Отговор 5 | Февруари 26, 2014, 00:14
Декларацията от НСИ няма да я качваме, нещо съм се замотала в изказването си. Чуденката е относно годишните отчети в ТР - едни колеги ги вкарват с 0'ли на всякъде, а не е ли правилно да е както писах по горе - да се отрази ''3" в баланса, опп и оск и т.н.




Неактивен irenabrili

  • Почетен член
  • Публикации: 3722
  • Рейтинг: 308
  • Проблемът на света е, че глупавите са самоуверени, а умните винаги се колебаят. Бъртранд Ръсел
Re: Продажба на дялове на ЕООД
Отговор 6 | Февруари 26, 2014, 06:50
Правилно е да отразите капитала на дружеството по цитирания от Вас начин.
Това означава и да подадете справките в НСИ.
В ТР подавате ГОД, а в НАП - ГДД.




Активен create

  • Старши потребител
  • Публикации: 1347
  • Рейтинг: 134
Re: Продажба на дялове на ЕООД
Отговор 7 | Февруари 26, 2014, 07:11
След като нямате дейност, а само внесен капитал, то следва да подадете
НАП- ГДД по чл.92-образец 1010а
НСИ-Декларация за неактивност
ТР-ГФО,протокол ОС, декларация истинност, такса

Относно това, че искате да сложите навсякъде нули, това не е вярно. Има внесен капитал и следва да се отрази в отчетите. Това , че сте си изтеглили парите от банката от сметката за регистрацията, не значи , че него го няма и е нула.




Неактивен Михайлова.

  • Регистриран
  • Публикации: 5
  • Рейтинг: 0
Re: Продажба на дялове на ЕООД
Отговор 8 | Февруари 26, 2014, 10:12
Става леко "трудно", когато на човек му се внесат колебания от други колеги и почва да се съмнява в своите си познания.

Благодаря Ви много за мненията! Хубав ден!  :flowers:







Следете ни във Facebook

Последни теми


Последно в Новини

Говорилня

Тази функционалност на форума е само за регистрирани потребители.
Регистрирай се или влез в своя профил.

Най-активни

Тази функционалност на форума е само за регистрирани потребители.
Регистрирай се или влез в своя профил.