Удържане на авансов данък за доходи от наем

06.02.2014, 10:50 2919 9

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


kalida

  • Публикации: 6 / 0
Физическо лице, което е регистрирано по ДДС издава фактура за доходи от наем.Трябва ли платеца на дохода да удържа авансов данък? Ако трябва какъв документ ще издава?

kalida

  • Публикации: 6 / 0
Моля, никой ли не се е сблъсквал с това. На собственика не искат да приемат декларация от НАП, защото нямал бележка за удържан данък!!!!!

irenabrili

  • Публикации: 4672 / 513
По принцип, независимо, че е регистрирано по ЗДДС, физическото лице не е търговец и прилага ЗДДФЛ за облагане на доходите от наем. Ако наемателят е ЮЛ следва да му издава СИС и служебна бележка и да внася авансово удържания наем като го и декларира по чл. 55.

Физическото лице подава СД по ЗДДС, но не формира дохода си по ЗКПО и облагането и документирането на дохода му следва да става по ЗДДФЛ.

При наемателят в този случай може да има следното осчетоводяване:
1. За получената ф-ра
602; 4531 / 401, където 401 е ФЛ-наемодател

2. За осчетоводяване на удържания данък по СИС
401 / 454 - данъкът следва да се изчисли по формулата (Сума по с-ка 602 - 10% НПР)*10%

3. За внасяне на данъка
454 / 503

4. За плащане на наема
401 / 50

Лошото в този случай, че по СД се вижда кога и колко авансов данък е трябвало да бъде удържан, деклариран и внесен. Не може да мине номерът с изплатен наем в последното тримесечие.

Между другото, лицето издава ли фискален бон или получава сумите по банков път?

kalida

  • Публикации: 6 / 0
Лицето ги получава по банков път

irenabrili

  • Публикации: 4672 / 513
Лицето да си иска служебна бележка за доходите от фирмата наемател. Тя е в нарушение, а не наемодателят.

Solala

  • Публикации: 2 / 0
Здравейте
Във форума се регистрирах, защото ме занимава тази тема от няколко дни, надявам се някой да може да ми отговори.
Отдавам в бг обект под наем. Живея в чужбина от 15 години и си плащам данъците на тук.  В бг нямам адресна регистрация.
Въпросът ми е: къде да си плащам данъците от доходите от наем? Може ли в чужбина или трябва в бг?
Благодаря ви много, предварително и се извинявам ако съм в неподходяшата тема.

irenabrili

  • Публикации: 4672 / 513
Здравейте
Във форума се регистрирах, защото ме занимава тази тема от няколко дни, надявам се някой да може да ми отговори.
Отдавам в бг обект под наем. Живея в чужбина от 15 години и си плащам данъците на тук.  В бг нямам адресна регистрация.
Въпросът ми е: къде да си плащам данъците от доходите от наем? Може ли в чужбина или трябва в бг?
Благодаря ви много, предварително и се извинявам ако съм в неподходяшата тема.
По смисъла на ЗДДФЛ Вие сте чуждестранно лице:
Скрит текст :
Съгласно Чл. 7. чуждестранните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в Република България.

Облаганито на доходите Ви се извършва по реда на глава шеста:
Скрит текст :
Размерът на окончанелния данък е 10% върху брутната сума на придобития доход. (чл. 37, ал. 2 и чл. 46, ал.1)
Можете да поискате преизчисляване на размера на окончателния данък по реда на чл. 37а:
Скрит текст :

Къде и как внасяте данъка зависи от това дали наемателят Ви е платец на доход по смисъла на ЗДДФЛ, задължен да удържа и внася данъка или е физическо лице.

Ако наемателят е платец на доход (самоуситуряващо се лице или прадприятие), данъкът се удържа и внася от предприятието или от самоосигуряващото се лице - платец на дохода, в срок до края на месеца, следващ тримесечието на начисляването на дохода. Данъкът се внася в републиканския бюджет по сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по мястото на регистрация на платеца на дохода.

Когато платецът на дохода не е задължен да удържа и внася данъка, данъкът по чл. 46 се внася от лицето, придобило дохода, в срок до края на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода.

Място за внасяне на данъци от лицето, придобило дохода
Чл. 68. (1) Данъкът по чл. 43, 44, 46 и 48 се внася в републиканския бюджет по сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по постоянния адрес на местното физическо лице, включително на едноличния търговец.
(2) Данъкът по ал. 1 на чуждестранно лице, получило доходи чрез пълномощник с постоянен адрес в страната, се внася в републиканския бюджет по сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по постоянния адрес на пълномощника.
(3) Когато не може да се установи мястото за внасяне на данъка по реда на ал. 1 и 2, данъкът се внася в републиканския бюджет по сметка на Териториалната дирекция на Националната агенция за приходите - София-град.

Принципно сте освободени от задължението да подавате годишна декларация, ако не ползвате правото си за преизчисляване на данъка по чл. 37а.
Скрит текст :

За дължимите данъци следва да се подава декларация по чл. 55 в срока за плащане на данъците от задълженото да ги внася лице по мястото на внасянето им.


Solala

  • Публикации: 2 / 0
Много, много Ви благодаря за изчерпателният отговор, даже ме и удовлетворява.

Поздрави.

One

  • Публикации: 42 / 39
Много, много Ви благодаря за изчерпателният отговор, даже ме и удовлетворява.

Поздрави.

Не знам , кое ви удовлетворява, но акцента при Вас трябва да е върху това, че е много възможно този доход да бъде обложен два пъти - веднъж при източника в България и втори път в държавата, където сте местно лице. За това търсете начин да приложите СИДДО, ако има подписана такава между двете държави.

irenabrili

  • Публикации: 4672 / 513
Не знам , кое ви удовлетворява, но акцента при Вас трябва да е върху това, че е много възможно този доход да бъде обложен два пъти - веднъж при източника в България и втори път в държавата, където сте местно лице. За това търсете начин да приложите СИДДО, ако има подписана такава между двете държави.

Изчаках колегата да конкретизира отговора към  Solala, но тъй като не го направи, ще си позволя да допълня своя отговор с изясняване на моментите от СИДДО, които засягат въпроса:

Вие сте местно лице на Австрия и най-малкото не сте местно лице на България, ако подлежите на облагане в България само на дохода от наем
Скрит текст :

Ето и текста за облагане на доходите от наем, според който облагането на доходът от наем може да стане в България.
Скрит текст :

А как да декларирате и внесете данъка вече писах днес и се радвам, че сте удовлетворени от отговора. :smile1:


В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост