Новата служебна бележка по чл.45, ал.4 от ЗДДФЛ

27.12.2013, 12:13 102500 213

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.


pmihaleva

  • Публикации: 660 / Рейтинг: 49
Видях образеца на новата сл.бележка по чл.45, ал.4 от ЗДДФЛ на сайта на НАП и ми възникнаха следните въпроси:
1. Дали трябва да издам и от новия образец сл.бележки на лицата, на които съм плащала гр.договори през годината и съответно са си получили сл.бележки за хонорара още при плащането (но по актуалния тогава образец, а не с разпределение по тримесечие).
2. Прави ми впечатление, че пише облагаем доход от друга стопанска дейност, облагаем доход от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество и т.н. Това означава ли, че трябва да попълня дохода след приспадане на съответните нормативно признати разходи. В предишните формуляри се попълваше общата сума на придобития доход.

Наясно съм как се определя облагаем доход, по-скоро се чудя бележката по този начин - с облагаем, а не придобит доход не е ли по-объркваща за физическите лица, които си попълват данъчните декларации.

pmihaleva

  • Публикации: 660 / Рейтинг: 49
Разгледах и приложението от годишната данъчна декларация за доходите от друга стопанска дейност. Там физическото лице трябва да си попълни таблица придобит доход и авансово удържан доход по тримесечия. А служебната бележка ще му е с облагаем доход по тримесечия. Това ми е странно.

Katya

Привет, ще ги гледам ги и аз сега по-подробно.

А къде е сметката за изплатени суми? Отпада ли? Досега вървяха в комплект...

чл. 45 (4) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доходи по чл. 29 или 31, издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл. 43 и 44 сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода.

create

  • Публикации: 1599 / Рейтинг: 173
Аз ги получих на e-mail. Проверете си пощите , ако сте абонирани за съобщенията на НАП.

Katya

Тоест НАП са изпращали бланките по имайл, като прикачени файлове или са дали линк към сайта на НАП?

Защото аз мисля, че говорим за тази новина от страницата на НАП: http://nap.bg/news?id=1766

И по-специално за служебна бележка по чл. 45 (4) от новината: http://nap.bg/document?id=4425

Моля те, виж си хубаво имейла и кажи Служебната бележка дали съвпада с качена на сайта на НАП. Има ли СИС и за коя година е?

Katya

Намерих си имейл от НАП от 22.12.2013. Копирам го.

Ako ne chetete kirilica, otdolu sushtiat text e na latinica

Обновени документи
*   Служебна бележка по чл. 45, ал. 2, т. 1, 2 и 3 от ЗДДФЛ http://nap.bg/document?id=3338
*   "Сметка за изплатени суми" и "Служебна бележка по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ" http://nap.bg/document?id=3311
*   Служебна бележка по чл. 45, ал. 1 и ал. 2, т. 4 от ЗДДФЛ http://nap.bg/document?id=3339
*   Справка за изплатени доходи на физически лица по чл. 73 от ЗДДФЛ (ОБРАЗЕЦ на документ) http://nap.bg/document?id=2748

Новини
*   Самоосигуряващите се лица ще могат да заявяват, че плащат осигурителни вноски при стари дългове http://nap.bg/news?id=1764

Katya

Не, за линка на служебна бележка по чл. 45 (4) от имейла - проверих и това изобщо не е обновен документ. Това е линк към служебната бележка и СИС за 2013 година, защото в жълтото поле във файла пише "За 2013 г. максималният месечен размер на осигурителния доход е 2200 лв".

Предлагам този мейл от НАП да го игнорираме. Не е верен. Да се ориентираме по новините от сайта на НАП и качените документи за 2014 (още ги няма обаче).

alfa

http://www.nap.bg/news?id=1766

тук има качени нови образци за 2014г.

Katya

Знам, да. И аз по-горе съм копирала същия линк от Новините на НАП.

Досега Служебната бележка по чл. 45 (4) вървеше в комплект със СИС. Сега виждам във файла http://nap.bg/document?id=4425 от новината на НАП само служебна бележка без СИС за 2014.

create

  • Публикации: 1599 / Рейтинг: 173
Катya , да, така е, и аз ги сравних, явно са ни пратили стара инфо.

alfa

Странна работа правят пак от НАП . Според мен явно само служебната бележка се изменя , а СИС не и затова е качена само новата бланка на служебната бележка .

Katya

Стигам до извода, че този НОВ образец на Служебна бележка по чл. 45, ал. 4 трябва да се издаде от платците на доходи по чл. 29 или 31 за доходите през 2013 година за всички лица, на които са изплатили доходи по граждански договори и доходи по договори за наем през 2013 година. Един вид идеята е да обобщим доходите на гореспоменатите в една служебна бележка на всяко лице, за да си попълят по-лесно личната данъчна декарация за 2013 година и по-специално тези две приложения:

Приложение 3 (образец 2031) - Доходи от друга стопанска дейност

Приложение 4 (образец 2041) - Доходи от наем или от друго

pmihaleva

  • Публикации: 660 / Рейтинг: 49
Katya, и аз съм на това мнение, само че мисля, че като им издадем на лицата служебна бележка с "облагаем" доход (общата сумата минус НПР), а в таблиците по тримесечия в декларацията, която попълват е "придобит" (тоест общата сума) доста хора ще се объркат.

create

  • Публикации: 1599 / Рейтинг: 173
Още миналата година, платците на доход от наем започнаха да окрупняват служебните бележки и издаваха една за цялата година. Ето го и решението, сега официално го има, дано може да се прилага и за доходите от 2013. Наистина, както отбелязва по горе pmichaleva, ще отбелязваме облагаем доход в служебната бележка по чл.45 ал.4. ФЛ, подаващи ГДД по чл.50 не би следвало да ги обърка тази бележка, защото си имат СИС и договори, за да попълнят Приложенията.

Katya

Katya, и аз съм на това мнение, само че мисля, че като им издадем на лицата служебна бележка с "облагаем" доход, а в таблиците по тримесечия в декларацията, която попълват е "придобит" доста хора ще се объркат.

Зорко око и веднага сте забелязала... :) Табличките под приложенията от Декларацията по чл. 50 е за придобит доход по тримесечия, а в самата служебна бележка предприятията ще попълват облагаем доход по тримесечие.

Значи имаме недомислена работа и обратен ефект, ако идеята е била по-лесно попълване от самото лице и формално засичане на дохода между служебните бележки издадени от фирмите (без да се мотаят и гледат в СИС-овете) и декларацията на физическото лице. Защото, така или иначе само Служебната бележка се прилага към декларацията, без СИС-а.

antea

  • Публикации: 109 / Рейтинг: 13
наистина пълна обърквация, какво им струваше да напишат още 1-2 изречения с пояснения за коя година да я използваме тази бележка, вместо да се чудим сега дали да преиздаваме за вече документално оформени наеми и хонорари за 2013

и това с облагаемия доход също е поредната недомислица - примерно за четвърто тримесечие какво се очаква да пишем там - облагаемия доход (въпреки че съответния ред 3 е забранено да се попълва през 4-то тримесечие, т.е. от гледна точка на фирмата-наемател такъв облагаем доход не е изчисляван), или придобития доход?

горките наемодатели, които ще си гледат бележките и ще си попълват декларациите - масово ще ги попълнят така, че още веднъж ще си приспаднат 10% разходи и ще излязат с надвнесени данъци, или поне с намален резултат за внасяне за 4-то тримесечие, ако случайно си нямат и от стария образец, където се пишеше изплатената брутна сума

andrey_asenov

  • Публикации: 29 / Рейтинг: 2
Колеги, според мен няма място за притеснение относно използваните термини: облагаем доход и придобит доход.
Те са едни и същи.
Вижте ЗДДФЛ чл.29 и 31. Пред члена ясно си пише - Облагаем доход. След това са всички намаления и т.н
 :hmmm:

andrey_asenov

  • Публикации: 29 / Рейтинг: 2
Проблема според мен е другаде:

В бележката по чл.45 ал.4 няма място за евентуално удържан данък през 4-то тримесечие (макар и неправилно).
НО в годишната декларация (приложения 3 и 4) има място за неговото попълване !!!

Как да го декларира човек, като няма къде да се посочи в бележката ???
 :no:

pmihaleva

  • Публикации: 660 / Рейтинг: 49
Колеги, според мен няма място за притеснение относно използваните термини: облагаем доход и придобит доход.
Те са едни и същи.
Вижте ЗДДФЛ чл.29 и 31. Пред члена ясно си пише - Облагаем доход. След това са всички намаления и т.н
 :hmmm:

По-добре Вие прочетете отново тези членове, които цитирате и ще се убедите, че ИМА разлика между облагаем и придобит доход. Облагаемият доход  се определя като придобитият доход се намалява с разходи за дейността.

andrey_asenov

  • Публикации: 29 / Рейтинг: 2
Съгласих се. Какво ще кажете за авансовия данък през 4-то трим., ако е удържан все пак ?